Citat:
Ursprungligen postat av
imlikenono
Jag tror vittnen säger 5 stycken p.g.a Einár o co var tillsammans och sen kom två gm till platsen för att mörda Einár. Då delade Einárs sällskap på sig åt olika håll. Så jag TROR att de kunnat se ut som det var 5 stycken totalt.
Låter trovärdigt utifrån ett vittnespsykologiskt perspektiv. Det är ofta så vid typ terrorattentat eller massskjutningar att vittnen uppger att det har varit flera gärningsmän, fast det bara varit en.
Ofta är det så att vittnen hör en skottsalva, tittar upp och ser personer springa och antar att det handlar om flera gärningsmän bara för att folk exempelvis springer åt samma håll och att vittnen då intuitivt utgår ifrån att dessa "hör ihop".
Det kan vara något liknande här. Att polisen vidhåller att de söker "två gärningsmän" talar för att du har rätt där.