2021-10-14, 13:39
  #1993
Medlem
Fibonaccitals avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Kristanna
E*pen Bråt*en. S og H


Är detta rätt person?

Finns en hel del info här:

https://www.google.com/search?q=espen+br%C3%A5then+kongsberg&ei=HhZoYf_oJ YKarwSqoIWYDQ&oq=espen+br%C3%A5then+kongsberg&gs_l cp=Cgdnd3Mtd2l6EAEYAzIFCAAQgAQyBQguEIAEMgQIABAeMgQ IABAeMgQIABAeMgYIABAKEB4yBggAEAgQHjIGCAAQCBAeM gQIABAeMgQIABAeOgQIABANOgYIABANEB46CAgAEA0QBRAeOgg IABAIEA0QHjoGCAAQBRAeSgQIQRgBUKtAWNJ7YOrCAWgBcAB4A IABXogB6gKSAQE0mAEAoAEBwAEB&sclient=gws-wiz
Citera
2021-10-14, 13:39
  #1994
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Snapcount
Det som är även värt att betona är att "resett" står på sig. Man skrev detta kl 21.20 och har uppdaterat artikeln efter det, men man har inte tagit väck det hela.

Sedan var det intressant att höra NRK`s journalist att fråga polisen under presskonferensen om MGM var : Norsk och hade psyk-problem...
Nu har det dock slagits fast..

https://www.aftonbladet.se/nyheter/a/g6pLlB/mordarvagen--sa-rorde-sig-pilbagsmannen-genom-kongsberg
Citat:
Jag kan bekräfta är att mannen är radikaliserad och att han har konverterat till islam.

En Norsk vilsen man som värvats av muslimerna för att radikaliseras och mörda Norrmän.
Usch vad jag hatar den jävla smuts religionen, för bara skit med sig.
Citera
2021-10-14, 13:41
  #1995
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av PedoJoeBiden
Kommer detta skada Norges relation med Danmark?

Nej. Men det hade gjort om det hade varit en ökenråtta som hade fått medborgarskap i Danmark och sedan flyttat till Norge för att begå attentat.
Citera
2021-10-14, 13:41
  #1996
Medlem
Citat:
Resett kan nå fortelle at mannen som er siktete for drapene på fire kvinner og en mann i Kongsberg onsdag kveld heter Espen Bråthen (37). Han bodde i det aktuelle området ved Extra-butikken hvor drapene fant sted.
https://resett.no/2021/10/14/dette-er-navnet-pa-konvertitten-som-drepte-fem-personer-i-kongsberg/
Citera
2021-10-14, 13:41
  #1997
Medlem
Flickfotografs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Regulus
Vapenlicens har vi ju redan i Sverige för armborst. Kanske dags att lägga till compoundbågar?
Botar vi alla psykopater med den lagen då?
Du kanske ska fundera på vem eller vad som är GM här.
Det är knappast en bilbåge utan hur den används.
Citera
2021-10-14, 13:43
  #1998
Medlem
Framstår som en terrorhandling, säger norsk polis
Hendelsene i Kongsberg fremstår på nåværende tidspunkt som en terrorhandling, men etterforskningen, som ledes av Sør-Øst politidistrikt, vil avklare nærmere hva hendelsene var motivert av. Trusselnivået i Norge vurderes fremdeles som moderat.
https://www.pst.no/alle-artikler/pressemeldinger/hendelsene-i-kongsberg-onsdag-13.-oktober/
Citera
2021-10-14, 13:43
  #1999
Medlem
Har förmodligen använt kniv också. Om mamman var danska kan han ha grönländska rötter. Och van jägare?
Citera
2021-10-14, 13:44
  #2000
Medlem
Så, det visade sig vara att han inte bara var en muslim, han hade också umgåtts i radikala kretsar. Sedan när finns det några "moderata" kretsar inom islam. Alla muslimer är ju potentiella terrorister i slutändan.

https://nyheteridag.se/polisen-pilbagsmannen-har-haft-kopplingar-till-radikala-miljoer/?fbclid=IwAR200YyUqv05kfIMfdo37q600I-7wIHsy7Z4_51Jehk6rUmsuCsoSqPuLKQ

En gång vidrig muslim, alltid vidrig muslim.
Citera
2021-10-14, 13:44
  #2001
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Antiviken
Merkelig at konservative England tviholder på ubevæpna politi, med stor suksess.

Den store suksessen rundt ubevæpnet politi i UK kan diskuteres, det er høy kriminalitet, mye bruk av kniv, for ofrene betyr det lite hva slags våpen gjerningsmannen bruker så lenge politiet ikke er i stand til å eliminere gjerningspersonen raskt. I tillegg finnes det grupper innenfor politi i UK som er bevæpnet hele tiden.
Citera
2021-10-14, 13:44
  #2002
Medlem
wizardinrobes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av AndersTengell
Jag gissar att första patrullen som stötte på honom var obeväpnad.

En batong räcker nog inte mot pilbåge.
Vapen finns i alla polisbilar i Norge.
Därför drog de vapen, och inte bara det, de tog ut varsin k-pist när de mötte mannen, men de sköt inte mannen, jag gissar att de inte ville på löpsedlarna i dag som: "Her skyter politiet den mentalsyke mannen med maskinpistol!". För om ingen hadde dödats ville all sympati hos journalisterna ligga hos pilbågemannen.

I skarpa situationer är polisen snabb att ta fram sina kpistar, men om de skjuter, så är det til 99% varningsskott. När polisen i Norge nyligen sköt ihjäl en gubbe som siktade med sitt hagelgevär på poliserna, så har journalisterna utmålad poliserna som lustmördare, för gubben var ju mentalsjuk, i behov av vård, inte bly!

Faktisk är polisen i Norge så snabba med att ta till kpisten att svenska polisen framstår underbeväpnade med sitt avsågade hagelgevär i bilarna.

Om poliserna i Malexander haft kpist i bilen, så hadde det kanske blivit annorlunda
Citera
2021-10-14, 13:45
  #2003
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Kristanna
E*pen Bråt*en s og h

Født og oppvokst i Norge. Dansk mor.

Finns minst två i Kongsberg, antar att det är An*ersen och inte Sko#mo som mellannamn?
* = d
# = g

En granne på adressen är tydligen gammal lokaltidningsredaktör, kan vara intressant att följa den tidningen lite extra. https://www.laagendalsposten.no/meninger/tusen-takk-kjare-knut/o/5-64-37683
Citera
2021-10-14, 13:46
  #2004
Medlem
yessyys avatar
Står på Facebook att E*pen antagligen använder ett annat namn online. Han har tydligen ropat Allah Akbar också.

Edit: detta enligt norsken på facebook. Vet ej om det stämmer.
__________________
Senast redigerad av yessyy 2021-10-14 kl. 14:03.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in