2021-10-14, 10:39
  #1633
Medlem
timeistheseasons avatar
Citat:
Ursprungligen postat av gniknus2
Skitsnack, det där kunde lättare än lätt skett i Sverige med.

Nja. Det är klart att det hade kunnat skett om GM hade haft otroligt atletism och tur men man kan nog utgå ifrån att polis hade skjutit.
Citera
2021-10-14, 10:39
  #1634
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av karlinge
Ja men han kan ju också vara psyksjuk sedan barn ala Breivik.
Breivik hadde inga psyk-problemer, mannen skrev ju ett lång manifest. Han är en terrorist helt in i märgen. Till skillnad från den här klanten som inte har en aning om sin omvärld.
Vem fan hotar sina föräldrar???
Citera
2021-10-14, 10:40
  #1635
Medlem
Dr.Krankentots avatar
Men han ropade inte Alluh Akbahr, var det terroristbrott ändå?
Citera
2021-10-14, 10:40
  #1636
Medlem
lutefisks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ba'loba
Läser i en tidning att mannen har radikala kopplingar och att 5 avd de 6 döda är kvinnor.
Bott på samma ställe i flera år och tidigare känd av polisen.

Min gissning, invandrat till danmark, åkt ut därifrån till norge, det går inget vidare bra och ansluten/ansluter sig till radikala miljöer då han hatar sina motgångar och kvinnor har kanske varit ointresserade av honom och han nobbats och därför är det så många kvinnor han dödat. Hur många av de skadade är kvinnor?

Citat:
Den siktede er en 37 år gammel dansk statsborger, og har bodd i Kongsberg i flere år. Han er født i Norge og har norsk far.

https://www.tv2.no/nyheter/14289663/
Citera
2021-10-14, 10:41
  #1637
Medlem
gullfias avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Huttler
Någon som vet om det finns svenska konvertiter som går lösa i Sverige?

Finns det någon koll på svenska medlemmar i bågskytteklubbar?

Vilken typ av pilbåge använde norskdansken?

Ang. konvertertiter: I både Storbritannien och Frankrike finns en ganska normal företeelse nämligen svarta människor födda i Storbritannien som konverterar till Islam och blir super-radikala och begår terroristbrott, reste till IS osv.

Det här beror på att de svarta bor i samma områden som muslimer från Pakistan/Bangladesh/Arabland, i England. De blir ibland vänner och en del beundrar islam som i alla fall erbjuder en slags stabilitet i hemmet. Dessa svarta har nästan aldrig någon närvarande far och islam blir den positiva auktoritet de sökt. Där finns en mamma som står vid spisen och lagar god mat och någon slags stabilitet inom hemmet. Islam erbjuder enkla svar på frågor som en del ställer.

Det är också vanligt att vita tjejer i de här områdena förälskar sig i muslimer och konverterar. Finns en bra film på ett sånt tema, där man får se hur en vit tjej från en dysfunktionell bakgrund finner stabilitet i islam. Man ser ofta sådana vita kvinnor i hijab, med en drös ungar, i östra London .

De svarta i Storbritannien kommer ifrån Karibien och Nigeria/Ghana. De är vanligen kristna ursprungligen, men ingen stark kristendom och är därför mottagliga för islam. Jag läste i brittisk press att det här förekommer i Frankrike och Benelux också.

Dessa människor, speciellt de unga svarta konvertiterna blir sedan jättefarliga. Bittra pga upplevd rasism och inga framtidsutsikter. Vill hämnas. Har massor av ungar dessutom, som växer upp i radikala familjer.
Det här är en pest och kommer börja hända i Sverige inom kort, om det inte redan startat. Storbritannien och Frankrike påbörjade ju sin "mångkulturella resa" ca 15 år före Sverige, så vi har detta att se fram emot också.

När man väl släppt in den här faran i landet så finns det ingen väg tillbaka. Frågan är bara hur snabbt det sprider sig.
Citera
2021-10-14, 10:41
  #1638
Medlem
Ingripandet från norska politin kom efter att

1. Jakten på GM pågått i cirka 30 minuter

2. GM till slut gav upp självmant i dom centrala delarna av Kongsberg

Det är tankeväckande att den här videon också visar den norska polisen i färd med att gripa guldrånare som råkar vara svenska medborgare, varför denna senfärdighet uppvisas av polisen i fall som rör grövre brott likt Breivik -fallet är ytterst märklig

https://m.youtube.com/watch?v=Fg3nLzE7DwY
Citera
2021-10-14, 10:41
  #1639
Medlem
barkeepers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av LilaBojke
Absolut, men de flesta högerextrema är kristna.

Är det verkligen så? Fundamentala islamister är väl då höger det går komma?
Citera
2021-10-14, 10:41
  #1640
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Lurkarn
Pilbåge (eller armborst) pilar med jaktspets är ju gjorda för att skära upp målet för en snabb urblödning.

Det är nog ingen trevlig död, därav restriktionerna för att jaga med Pilbåge i de flesta länderna.
Det vet vi om attacken – punkt för punkt

https://www.aftonbladet.se/a/0G3LMg

En kraftig pilbåge, skriver man. De pilbågar som finns idag är tunga, kraftiga varianter. Och tysta. Den som använt ett sånt för att döda, har tränat massor. Inget man klarar av första gången om man säger så.
Citera
2021-10-14, 10:42
  #1641
Medlem
NukeTheWhaless avatar
Så nu när det är helt bekräftat till 100% att det är en muslim, så det inte kan påstås annat.

Då väljer trollfabriken att spamma narrativet att det ändå är en incel. Bara en incel som blivit muslim.


För läsarna i tråden så kan jag meddela att det inte framkommit någonstans från varken polisen eller annan, att det finns något alls som tyder på att det är en incel som är GM. GM är knappast incel.

Det som har hänt är att trollen fått till uppdrag att spamma att GM är en incel, i förhoppning att kunna lura i läsarna det. Genom ren upprepning.


Citat:
Ursprungligen postat av Tokugawa
Låter väl mer som en incel som sökt sig till islam efter att ha sett en massa IS-filmer. Ett sätt att tillfredsställa sina väldsfantasier alltså, inte så mycket religiöst troende.
Citat:
Ursprungligen postat av Ikea-Kamprad
Alltså verkar vara en incel (dödat 4 kvinnor och 1 man) som konverterat till islam. Antagligen i hopp om att få ligga med 72 jungfruar i paradiset men fegade till sist och gav upp.
Citat:
Ursprungligen postat av JoeBidenLuktarBajs
Jösses, en incel som är muslim. Hur ska twittervänstern förhålla sig till det här? Ska de hata honom eller prata om socioekonomiska faktorer. *Poppar mina popcorn*
Citera
2021-10-14, 10:42
  #1642
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av ba'loba
Läser i en tidning att mannen har radikala kopplingar och att 5 avd de 6 döda är kvinnor.
Bott på samma ställe i flera år och tidigare känd av polisen.

Min gissning, invandrat till danmark, åkt ut därifrån till norge, det går inget vidare bra och ansluten/ansluter sig till radikala miljöer då han hatar sina motgångar och kvinnor har kanske varit ointresserade av honom och han nobbats och därför är det så många kvinnor han dödat. Hur många av de skadade är kvinnor?


Rättar mig själv de döda är 4 kvinnor och en man.
Hur många av de skadade är kvinnor?
Citera
2021-10-14, 10:42
  #1643
Medlem
gullfias avatar
Citat:
Ursprungligen postat av lutefisk
https://www.tv2.no/nyheter/14289663/

Märkligt att han inte har norskt medborgarskap i så fall! Om han både bor där och har en norsk far!
Citera
2021-10-14, 10:42
  #1644
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av karlinge
Linköping?
Han var bara schizofren och paranoid väl? Långt innan ER
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in