Citat:
Ursprungligen postat av
IMBILDEN
Finns ingenting som tyder på att du skulle ha rätt. Tvärtom har det hela tiden handlat om att minska på de sociala kontakterna och därigenom minska smittkedjorna. Skulle barns immunförsvar vara eftersatta (underlag till det??!), tyder det ju bara ännu mer på vikten att stänga ned.
I början av pandemin var Sverige i princip enda landet i hela Europa som inte stängde ned skolorna. Sedan att du har problem med att förstå skillnaden mellan bokstavliga uttryck och bildliga uttryck är ju egentligen ditt problem.
Fan va slut i skallen du är... Sverige hade väl tidigt restriktioner/åtgärder i skola pga C19, dvs du anser alltså att Sverige tidigt stängde ner skolan? Eller hur ska du ha det med dina bokstavliga och bildliga uttryck? 😂😂😂
Skolans roll verkar ha varit en piss i mississippi. Dvs andra faktorer som totalt har dominerat ang coronasmittspridningen. Därav hjändött att "stänga" skolan/förskola till en gigantisk kostnad. Som sagt de flesta insåg detta tidigt och drog tillbaka korkade beslut. , Sverige var ett föredöme avseende att i princip direkt förstå hur suboptimalat för hårda restriktioner mot skola/förskolan var.
(Ytterligare en bieffekter av restriktioner mot skolan /förskolan är att banrnes immunförsvar verkar ha blivit eftersatt, dvs inte aktiverats lika mkt mot olika virus som normalt. Det innebär att rs-viruset verkar slå väldigt hårt mot barnen i år. Det hade du kunna läsa och förstå om du öppnat och läst länken jag bifogade samt gnuggat hjärncellen en timme eller två...)