2021-10-06, 10:11
  #1753
Medlem
Åklagaren lämnar en kort sammanfattning av läget onsdag den 6 oktober.

– Det har bara gått några dagar och ännu återstår många utredningsåtgärder, bland annat olika tekniska undersökningar och förhör. Det är för tidigt att dra några slutsatser om vad som har orsakat olyckan. Jag kan heller inte bedöma när mer information kan lämnas, säger chefsåklagare Kajsa Sundgren.

Kajsa Sundgren är förundersökningsledare i den delen som syftar till att utreda om någon polis kan misstänkas för brott. Frågan om bilolyckan kan ha orsakats av någon annan utreds inom Polismyndigheten, Nationella operativa avdelningen.

På grund av hög arbetsbelastning har åklagaren för närvarande inte möjlighet att svara på frågor.
https://via.tt.se/pressmeddelande/bilolyckan-vid-markaryd?publisherId=3235540&releaseId=3307903#:~: text=%C3%85klagaren%20l%C3%A4mnar%20en,svara%20p%C 3%A5%20fr%C3%A5gor.
Citera
2021-10-06, 10:13
  #1754
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av densistasovjet
Håller med. Första hålet är den intressanta för där startar allting. Antingen kom de åt räcket med däckexplosions som följd, eller så satt där en fjärrutlöst bomb med riktad sprängverkan.


...smartaste bombvarianten måste väl då vara en redan färdigplacerad bomb utmed färdvägen, som utlöses av en i bilen placerad unik fjärrutlösare/signal som bomben reagerar på när bilen åker förbi. Då kan man säkerställa en i tid och plats exakt detonation.
Citera
2021-10-06, 10:15
  #1755
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Immelman
DET FINNS INGEN KURVA! Det är en synvilla p g a extremt teleobjektiv.
Titta på Google maps istället. En barnlek att köra upp till 200 på det stället med den bilen.

Anledningen till sladden är det intressanta. Men det beror inte på någon ”kurva” och inte på väglaget. Och i dagsljus.

Precis. Det är mer ovanligt att motorvägar är spikraka. De böljar sig fram genom landskapet.
Citera
2021-10-06, 10:18
  #1756
Medlem
415brushans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Egnatankar
Så det finns inga etniska svenskar som skulle kunna vilja Döda Lars Vilks?

Har du hört talas om spioner och dubbelagenter?

Och vem skulle då ha den viljan, möjligheten och kapaciteten från muslimska världen att infiltrera sveriges säpo där pursvenska och erfarna agenter helt plötsligt jobbar emot sitt land och allt de står för?

Bara nyfiken.
Libanon? Irak? Afghanistan? Lol
Citera
2021-10-06, 10:20
  #1757
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av densistasovjet
Håller med. Första hålet är den intressanta för där startar allting. Antingen kom de åt räcket med däckexplosions som följd, eller så satt där en fjärrutlöst bomb med riktad sprängverkan.
Kan dom sågat av vajers och stolpar för att ta det till forensiskt centrum för att leta sprängrester?
Allt är ju bort plockat från stället.
Citera
2021-10-06, 10:22
  #1758
Medlem
Sunimods avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Disputator
Anledningen är att det är där avdelarna (bultarna som sitter på vajrarna) finns och det är dessa man kapar först om det finns i närheten av platsen man behöver forcera.

https://www.google.com/maps/@56.4565297,13.6225245,3a,71.1y,155.01h,85.31t/data=!3m6!1e1!3m4!1sHo1WBwQZua_nMj2ywbv4nw!2e0!7i1 6384!8i8192
Kan nog stämma.
Men varför öppna just där när bilarna fanns på motsatta sidan och hade man behövt komma över dit finns ett mer naturligt ställe att öppna upp 1 km direkt efter bron.
Citera
2021-10-06, 10:22
  #1759
Medlem
DrLECTERs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Snauzzer
Då får dom lägga om sina rutiner så att dom åtminstone har överblick av det dom ska skydda.
Att komma 2 a på bollen och fråga civilpersoner vad som har hänt är inte acceptabelt.
Men som jag skrev. Det kan ha funnits fler fordon inblandade i kortegen som låg mellan skyddbilen och följebilen. Detta får vi dock inte reda på utan det är hemligstämplat om så vore fallet.
Det kommer säkert att ske en omvärdering och överblick av sådana transporter efter det som hänt.
Citera
2021-10-06, 10:24
  #1760
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Egnatankar
Så det finns inga etniska svenskar som skulle kunna vilja Döda Lars Vilks?
Varför skulle någon vilja det? Vad skulle motivet vara?
Citera
2021-10-06, 10:24
  #1761
Medlem
Hur man än vrider och vänder på det var nog hastigheten den största bidragande orsaken till utfallet.

Kör man betydligt över hastighetsgränsen kommer man garanterat att överraska en framförvarande bil som tänkt kör om.

Det är speciellt troligt i samband med kurvor där sikten är kortare bakåt.

Hur man sen agerar när någon plötsligt svänger ut framför en i hög hastighet kräver mer än ett par åka-fort-kurser.
Citera
2021-10-06, 10:24
  #1762
Medlem
Jag tror på en olycka.
Citera
2021-10-06, 10:32
  #1763
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Shunruy
Såg i artikel på SvD att på den aktuella platsen var vajern konstruerad för fordon på max 1,5 ton, fart 110 km/h och vinkel 20 grader.
Svd har fel i så fall. I Sverige håller vägräcken vanligen klass n2 men det gäller fasta räcken. Och det är vad SVD relaterar till. Moderna vajerräcken har en annan funktion. Efter EN på körning då vajern har sträckts måste den bytas. Hur mycket den håller för beror på anfallsvinkel mer än fart. Har den blivit skadad och inte bytts pga att man snålat har de samma hållfasthet som ett silkessnöre.
Citera
2021-10-06, 10:35
  #1764
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av DrLECTER
Jag vet det Du säger men för att Du och jag ska få framföra ett sådant fordon behövs ett *BC*** köra.
Det var kanske fel av mig att skriva tung lastbil men körkortsbenämningen är densamma.
Poliserna genomgår en speciell utbildning som sk framföra dessa fordon. Men i yrket som polis får en polis i tjänst lov att köra vilket fordon som helt om han/hon bedömmer att hon kan. Ex. kan vara en buss som är körbar efter en trafikolycka där chauffören åkt i väg i ambulans. Då får vilken polis som helst lov att köra denna buss från olycksplatsen till ex en uppställningsplats där den ska gås igenom av tekniker. Det är väldigt många i denna tråd som kan väldigt lite om hur förfarandet går till och även var en enskild polis befogenhet ligger.

För att vara "expolis" är du väldig dåligt informerad. Inte konstigt att polisväsendet fungerar så dåligt.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in