2021-10-05, 07:55
  #1069
Medlem
tdlefnierreguss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Madagascar
Det var ju självaste sjutton då...

Vet vi inte med säkerhet vilken sorts bil Vilks och poliserna färdades i??? Det är ju en enkel och viktig uppgift.

Finns det inga bilder?

Inte på en hel bil. Men vissa verkar tror att de inte kör range rover men man ser ju att det står en mörk sån vid olycksplatsen med blåljus i grillen. Så det lutar mot att det var två sådana som användes
Citera
2021-10-05, 07:55
  #1070
Medlem
iEvil666s avatar
Senaste bilden i Aftonbladet visar en svart bil utan innanmäte typ, men man kan se fälg och front. Dock kan jag inte förstora så mycket på mobilen.
Citera
2021-10-05, 07:57
  #1071
Avslutad
Säga vad man vill men jag litar inte på att det var en olycka, det känns som något uppgjort med tanke på Vilks hotbild. Sker nog mycket mörkläggande bakom ridån.
Citera
2021-10-05, 07:57
  #1072
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Darentekappe
Precis. Lite för osannolikt att drabbas av en sådan "olycka" i kombination med maximalt personskydd / särskilt säkerhetsutrustad bil. Osannolikt snabbt brandförlopp som totaldemolerar allt. Märkliga uttalanden från offentligt håll. Nej, detta var ingen olycka.
...näee, här ligger en hund begraven....jag gillar inte när för många "tillfälligheter" inträffar samtidigt....inblandning, påverkan..intressant att se på reaktionerna från alla håll, många fula trynen har dykt upp, visat var de står och hycklarna står på rad....skulle inte förvåna mig om lastbilschaffisen ingen sett....
Citera
2021-10-05, 07:59
  #1073
Medlem
fattyacids avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Madagascar
Det var ju självaste sjutton då...

Vet vi inte med säkerhet vilken sorts bil Vilks och poliserna färdades i??? Det är ju en enkel och viktig uppgift.

Finns det inga bilder?

Jo, det var en Range Rover. Kollade upp den på biluppgifter. Stod till och med ”Kan ägas av polisen”. Orkar inte gå tillbaka bland alla inlägg med regnumret finns i tråden.

Edit. möjligt att det var följebilen. Men rimligt att de körde två likadana.
__________________
Senast redigerad av fattyacid 2021-10-05 kl. 08:03.
Citera
2021-10-05, 08:00
  #1074
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Snauzzer
Dom sa också på pressträffen aty liv vakterna har speciell förarutbildning.
I den utbildningen måste völ ingå att hantera en simpel punktering under färd.
Sönderskjutna däck är väl en av dom största riskerna med en skyddsbil.

Nej, det ingår inte att öva på att hantera punktering. Det är teori där man får information om att om däcken blir sönderskjutna, så finns möjlighet att köra vidare för att undvika hot. Man kan inte köra i 160 med trasiga däck.

Citat:
Ursprungligen postat av staticage
Däcken är punkteringsäkrade,det finns ett innerhjul som tar över vid explosion.Så en punktering på en sån bil märks inte.Det var en armerad bil dom åkte i och jag är rätt säker att det var näst högsta klassen på säkerhet.Armerad 360,klarar sprängningar.

Nja, det finns på vissa modeller en inre kärna av nylon eller plast som ska hantera bilens vikt så att man kan köra vidare från exempelvis rödljus om däcken skjuts sönder. Det är inte frid och fröjd att köra vidare i hög hastighet. Vissa säkerhetsdäck har en maxhastighet på 180km/h och flera säkerhetsbilar är elektroniskt begränsade till det. Det är främst för att man kortvarigt ska kunna fly från hot. Kör man långa sträckor i 160km/h så ligger man på gränsen till vad allt klarar av. Bilarna är gjorda för att klara av beskjutning, bomber och attentat. Inte "racing" på motorväg långa sträckor. Men bilarna är mycket tysta. Man hör inte om folk utanför står och skriker. Ösregn hörs knappt mot rutan. Motorljudet är väldigt dämpat pga pansarplåt, kevlar osv. Det gör (tyvärr) att farten inte upplevs. Och sitter man i en bepansrad bil, så kan det ge illusionen av att man är odödlig. Men pga att deformationszoner på flera ställen är ersatta med stenhård pansarplåt (för att hantera bomber), så blir effekten att krockvåldet blir extremt om man krockar med något hårt. Några modeller saknar också krockkudde/gardin eftersom man istället prioriterat förstärkta A- B- C-stolpar. Rätt tänkt för att skydda mot attentat. Men fel om man kör i 160 och krockar. Tyngdpunkten ligger helt annorlunda. Bilarna är knepiga att hantera i höga hastigheter. Utbildningen omfattar (om jag minns rätt) bara något enstaka övningsmoment i 130 som mest. Vill man garantera att komma fram oskadd så ska man inte köra snabbare än 80 (gäller egentligen alla bilar). Men jag har full förståelse för att man vill komma hem snabbt och att man känner sig odödlig i den bilen, så man gasar på. Förarmisstag gissar jag. Lätt hänt. Och vissa risker är paradoxalt nog större i en säkerhetsbil.
Citera
2021-10-05, 08:02
  #1075
Medlem
JoaquinGuzmans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Gruppbostad
1. Bilen har touchat mitträcket med förarsidan
2. Bilen studsar ut från mitträcket och gjort en 180 graders sväng
3. Bilen åker nu baklänges i några meter innan snedställda framhjul gör att den åter igen gör en 180 graders sväng

4. Under den sista 180 graders svängen så åker bilen i sidledes in i mitträcket
5. Pga att man åker i sidledes in i mitträcket så voltar bilen över mitträcket

Bromsspåren är INTE bromsspår utan spår efter att däcken har åkt i sidled.

Dom tjocka svarta spåren längst fram i färdriktningen är från bakdäcken. Att dom är längst fram beror på att bilen åkt baklänges där.

Framhjulen lämnar inte lika mycket spår då dom är vinklade och därför rullar.

BILEN HAR ALLTSÅ FÅTT SNURR EFTER FÖRSTA TOUCHEN SEN ÅKT BAKLÄNGES/SIDLEDES IN I RÄCKET OCH VOLTAT ÖVER.
Du tänker att skyddsbilen farit in i räcket längre norrut där räcket är demolerat, studsat ut, flugit i luften och roterat, landat med baken i färdriktningen och därefter med snedställda hjul i hamnat i position med sidan mot vajerräcket och på det sättet kanat mot vajerräcket och voltat över räcket och in i lastbilen?
Citera
2021-10-05, 08:02
  #1076
Medlem
Nu

När Diana åkte

Bara för det inte har skett tidigare betyder inte automatiskt att det kan ske eller hur?

Concorden hade inte kraschat innan 2000...men det hände ju


Citat:
Ursprungligen postat av Egnatankar
Det var ingen "vanlig" olycka.

När hörde du sist talas om att en "skyddsperson" omkom medan han eller hon kördes av sina livvakter i en bepansrad bil?

Och när hörde du sist talas om att de som utreder händelsen säger att "Vi förstår inte hur det här har gått till"?
Citera
2021-10-05, 08:04
  #1077
Medlem
Så här säger en ex-livvakt till Kvällsposten/Expressen:

Citat:
Ex-livvakten, som också kände poliserna som dog, tror inte heller att poliserna gjorde något misstag. I stället lyfter han teorin om en däckexplosion.

– För mig verkar det som att det är den största av otur som gjort att det blivit så här. Bilarna undersöks regelbundet, man kör aldrig med dåliga däck, säger han till SVT Nyheter.

– Tänk dig att du kör ett fordon på flera ton och får en däckexplosion på framhjulet. Jag tror inte någon förare kan häva det.

Låt se nu. Ex-livvakten säger att bilarna undersöks regelbundet och att man aldrig kör med dåliga däck. Men han vill ändå att vi ska tänka oss att ett däck i fullgott skick kan explodera?

Varför skulle det explodera?
Citera
2021-10-05, 08:08
  #1078
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av David1982
Nu

När Diana åkte

Bara för det inte har skett tidigare betyder inte automatiskt att det kan ske eller hur?

Concorden hade inte kraschat innan 2000...men det hände ju

Jämförelsen med prinsessan Dianas dödskrasch är relevant. Flygkraschen med Concorden är det inte.

Men Dianas bil jagades väl av paparazzi, och föraren gasade på så mycket han kunde för att komma undan dem.

Menar du att Lars Vilks bil också blev jagad? Av vem då?
Citera
2021-10-05, 08:11
  #1079
Medlem
Håller med de som skriver att för många tillfälligheter väcker frågor... Lutar dock åt olycka. Ett eventuellt mord hade skett för länge sen, när han var aktuell. Sen så är det inte direkt Putin/KGB som varit ute efter honom, djuren hade inte varit blyga för att ta på sig detta om det rört sig om mord/attentat.
__________________
Senast redigerad av Tomaaa 2021-10-05 kl. 08:14.
Citera
2021-10-05, 08:11
  #1080
Medlem
Reverend.Camdens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Egnatankar
Så här säger en ex-livvakt till Kvällsposten/Expressen:



Låt se nu. Ex-livvakten säger att bilarna undersöks regelbundet och att man aldrig kör med dåliga däck. Men han vill ändå att vi ska tänka oss att ett däck i fullgott skick kan explodera?

Varför skulle det explodera?
Finns det någon däckexpert, här på forumet, som kan förklara hur ett bildäck kan gå sönder, vad som händer. Speciellt kring att bildäck exploderar.
Man har ju sett bildäck explodera på film men jag har aldrig varit med om det och har heller aldrig hört någon berätta om det...
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in