2021-10-04, 13:14
  #337
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av jonte400
Lars Vilks död i olycka i kväll. Alla vet vi historien bakom denna person och alla hot som krävde polisbeskydd. Känns det inte lite olustigt att det var är en olycka?

Källa kommer snart

Utan tvekan, mord.
Av fler anledningar än de uppenbara.
Nummer ett, punkteringsfritt däck exploderar inte utan yttre påverkan. Det har en inre struktur av lameller som garanterar att man säkert kan framföra bilen utan någon luft alls.

Nummer två, för att få upp bilen över vajerräcket måste man få ett hjullyft.

Nummer tre, det enda sättet att få ett hjullyft är att få ett "mothåll" i backen.

Ett lyft och vändning på bil får man om man adapterar en sprängladdning på den undre bärarmen. Och då spränger man bort däck, får ett lyft samt ett snabbt stopp som vänder bilen så att den går i med aktern först i trafiken och får maximal skada med trolig brand som följd.. Givetvis vet polisen det redan allt är bara en teater.
Citera
2021-10-04, 13:14
  #338
Medlem
eternussermos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av JeppeNil
Men någon annan skulle alltså ha förolyckats i hans ställe i olyckan. Det låter osannolikt.
Behöver inte ens vara något lik, med bra planering är det bara att fejka allt runt det hela!
Citera
2021-10-04, 13:15
  #339
Medlem
Sam.Boyds avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Cuckslayer
Har ni tänkt på att det inte behöver inte vara muslimer som ligger bakom ett eventuellt attentat?

Getknullare har knappast förmågan att kunna utföra attentat som kräver denna typ av planering.

För 1,5 mille så kan man troligtvis hitta några strukturerade personer i orten.

Kan de råna värdecentraler så grejar de även detta. En bomb som man fäster med supermagneter under bilen vid tanken. Utlöser med mobil.

Orsaken till hög hadtighet kan vara att de känt sig förföljda/skuggade.

En sprängning under bilen kan även få bilen att mer ”hoppa” över vajerhindret. Samt fatta eld om detonationen sker under tanken.
Citera
2021-10-04, 13:15
  #340
Medlem
esteban69s avatar
Folk pratar om en fordonsvikt på 4,5 ton. Vad är det för fordon vi pratar om? Bepansrad civil-SUV?
Citera
2021-10-04, 13:15
  #341
Medlem
peterZiipens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Dr.Dre
Detta är alltså "kurvan" vi pratar om:
https://ibb.co/rmvHQQT

Fotot som cirkulerar (https://imgbb.com/NLTjJNc) är taget på väldigt lång distans, vilket gör att kurvan ser skarp ut.

Den är INTE skarp eller snäv, tvärt om väldigt lång. Ändå har fordonet gått rakt igenom avgränsningen. Knappast nåt man gör av misstag för att man slumrat till eller kör lite för fort.

Är det verkligen rätt plats? Enligt google maps är den där bilden tagen augusti 2021. Vart finns skyddsnätet som finns till höger på denna bild:
https://imgbb.com/NLTjJNc
Citera
2021-10-04, 13:15
  #342
Moderator
Sun Rulers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Sunisgod
Kan ju ha varit en olycka, himla otur isåfall, att föraren av skyddsbilen plötsligt får kramp i högerfoten, så att han accelererar från följebilen som tappar kontakten precis innan han på nytt får black-out och svåra kramper i armarna som får honom att häftigt vrida på ratten i samma ögonblick som han möter en tung lastbil.
Att skjuta skyddsobjektet kanske inte lyckas då man har en kollega just av den anledningen plus att ett självmordsattentat låter en slippa konsekvenserna, utan kanske tom blir belönad i himlen, beroende på vilka berättelser man tror på.
Jag är helt övertygad om det hade varit en vanlig familj i en vanlig SUV som hade varit med om en identisk bilolycka så hade ingen konspirationstråd startats om olyckan.

Ibland sker osannolika olyckor utan att det finns någon spännande konspiration bakom. De här livvakterna hade jobbat flera år tillsammans med Vilks.

Googlar man på bilar som kört igenom räcke och vajer så får man många träffar.
Citera
2021-10-04, 13:16
  #343
Medlem
peterZiipens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av esteban69
Folk pratar om en fordonsvikt på 4,5 ton. Vad är det för fordon vi pratar om? Bepansrad civil-SUV?

Något i den stilen. Det var på presskonferensen de nämnde att den vägde 4,5ton.
Citera
2021-10-04, 13:17
  #344
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Hovslättsmannen
Förstår vad du menar, men fan vad du överdriver. Kan du ge ett enda exempel på någon som blivit mördad av en islamist i Sverige, där media avstått från att rapportera om det?
Finns förmodligen några fall.
Säger ju sig självt, hur ska jag veta om det om det inte rapporterats/mörkats?
Citera
2021-10-04, 13:17
  #345
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Shunruy
Livvaktsbil ska enligt uppgift väga 4,5 ton så vajern beter sig nog annorlunda i det här fallet.

Svenska vajerräcken är designade att hålla upp till 13-15 ton beroende på anfallsvinkel.
Citera
2021-10-04, 13:19
  #346
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av esteban69
Folk pratar om en fordonsvikt på 4,5 ton. Vad är det för fordon vi pratar om? Bepansrad civil-SUV?
Rejäl bil är det https://www.youtube.com/watch?v=qtY1JvD3kdg
Citera
2021-10-04, 13:19
  #347
Medlem
Dr.Dres avatar
Citat:
Ursprungligen postat av peterZiipen
Är det verkligen rätt plats? Enligt google maps är den där bilden tagen augusti 2021. Vart finns skyddsnätet som finns till höger på denna bild:
https://imgbb.com/NLTjJNc
Jag har inte försökt hitta exakt rätt plats – skulle dock vara intresserad av det med, om vi kan få fram exakta koordinater – utan bilden är främst för att illustrera kurvans böj.

Detta är den enda kurvan på den avstängda sträckan i Markaryd, så det ska vara i den här kurvan olyckan skedde. Men kuvan är en kilometer lång; alltså väldigt utdragen.
Citera
2021-10-04, 13:20
  #348
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av Pingubengt
Svenska vajerräcken är designade att hålla upp till 13-15 ton beroende på anfallsvinkel.


...med tanke på hur många lastbilar, långtradare och paketbilar som dagligen färdas utmed våra svenska vajervägar (om än i lägre hastighet) med betydligt högre tyngdpunkt och fordonsvikt så vore det mycket märkligt om inte vajerräcket var avsett att hålla för en 4,5 tonnare i 160km/h...
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in