Citat:
Ursprungligen postat av
Borasare1980
Jag tycker de borde göra en riktig retro-James Bond som utspelar sig på 60-tal. Bondfilmerna har anpassat sig för mycket till att bara bli en i mängden av alla andra moderna actionfilmer. De behöver gå tillbaka till grundkonceptet och skippa allt som har med woke-kultur att göra. Större chans att nån av de riktigt stora regissörerna skulle känna sig sugna på att regissera, typ Tarantino, Nolan, Scorscese. Tom Hiddlestone vore suverän som Bond.
Mycket bra idé! Lite mer jordnära action.
"Hiddles" hårfäste är väl på väg åt nordligare trakter men å andra sidan hade Connery toupé. Något avlång och mesig i utseendet, men med lite mer muskler och väderbitenhet så kanske ... Han var suverän och lite Bond-lik i "The Night Manager", fast det var nu över fem år sedan.
Den mumlande Tom Hardy får hellre göra en till "Mad Max" istället. Fassbender ser ståtlig och passande ut, men hinner börja närma sig 50.
Cillian Murphy är kanske den mest magnetiske och karismatiske "brittiske" skådisen idag, bara genom sin Shelby-look. Men är tyvärr för kort i rocken för att kunna göra den majestätiske Bond. Bond gäller inte bara looken, många goda kandidater kan falla på rörelsemönstret också.
Japp! Åter till 60-talet ...