Citat:
Ursprungligen postat av
hashpipe
Han har säkert bunkrat upp och trycker i skogen nånstans. Bor i tält vid nån sjö. Verkar vara lite Unabombaren över honom. Eller Tingström för den delen.
Jag tycker att det borde ha framkommit info som tyder på det då.
Som jag tänker är det större chans att han har ett ställe att vara på, och att det inte är en kulvert eller en källare eller vind.
En orsak är att det har blivit svårare att leva på det sättet.
För 25 år sedan kunde man kanske fortfarande leva så. Där jag bodde fanns det fortfarande en fungerande toalett bredvid tvättstugorna där man kunde tvätta sig och hämta vatten. Men allt sådant har pluggats. Man måste också ha passerkort som inte ens fungerar på natten. Ska man röra sig där nattetid måste man därför ställa upp dörrar, och gärna då på ett sådant sätt att det inte syns att de är uppställda.
Nu kanske det låter som att jag har gjort några mysko saker, men det är inte värre än att ha tvättat på natten

Man får blockera låskolvarna bara.
Däremot finns det fortfarande elurtag här och där som kanske fortfarande fungerar, men jag tror ändå inte att man klarar sig i källaren där många dagar, såvida man inte har förmåga att ta vatten från ledningarna till tvättmaskinerna.
För att sammanfatta mitt svammel; jag tror att det är större chans att han har en riktig plats att vara på och kanske hjälp av en kompis, och dessutom att han kanske inte längre lever.
Vi får hoppas att vi hittar honom snart.