Det är enkelt att propagera med klipp från YT då andra åsikter från andra sjuksköterskor och läkare är förbjudna.
Det intressanta är att ett YT-klipp är sant varje gång man får tillfälle att styrka sin tes men andra klipp från tuben då heter det: Youtube. Ha! Jag bad om källa och du postar random skit från YT.
Så, nu är den komplett. Majoriteten identifierade ju (alldeles korrekt) Covid som en mild flunsa redan våren 2020. Idag är det väl bara de "22 forskarna" och några räddhågsna neurotiker i den här tråden som tror annorlunda.
Nej! Jag kan kompromissa och ta den 2a sprutan, men sen får det vara nog med det här hysteriska spektaklet. En 3e eller 4e spruta för Covid eller för vanliga säsongsinfluensan kommer jag kanske ta på ålderns höst, eller om livets lotteri sätter mig i en riskgrupp etc i framtiden.
Håller med. Tog andra i veckan, efter lång tids avvaktande. Men nu räcker det. Hade Covid tidigt, och nu 2 doser av detta smala läckande vaccin. Kommer det ett traditionellt riktigt vaccin kanske jag omvärderar. Eller som du säger, min allmänhälsa av någon anledning blir försämrad. Men mer av samma, nej tack!
Men så är det ju med nästan alla sjukdomar och smittor, digerdöden undantaget. Det är alltid en liten minoritet som råkar riktigt illa ut. Men, även, fast risken är liten att bli svårt sjuk i Covid-19 för den åldersgruppen, så måste den ju ställas emot den, ännu mindre, risken att få svåra biverkningar av vaccinet.
Och, som vi båda konstaterat så ökat ändå risken för svår sjukdom, rejält, för en 40 åring jämfört med en 30 åring. Sedan vet ingen riktigt vad som döljer sig i kroppen och hur den kan hantera en helt ny virusinfektion. Själv känner jag en man som var, blott, 30 år när han insjuknade i svår Covid-19 och var en hårsmån ifrån att läggas i respirator. Han hade dold diabetes.
The Testimonies Project skapades då MSM i Israel inte tar upp de som fått biverkningar så läser man mainstream så är det ganska självklart att risken för biverkningar är minimal. Hur stor risk det är kommer vi aldrig att få reda på eftersom all kritik stämplas som foliehattsteorier.
Människor berättar om vilka diagnoser de fått efter vaccination. Blodproppar, hudproblem, hjärtskador, tinnitus, blödningar i underlivet, inflammationer och neurologiska skador.
Det här handlar mer om offentlig verksamhet som avser att införa regler för särbehandling av medarbetarna. Vet inte om de har missuppfattat FHMs råd och tagit på sig mer än ansvar än de bör. FHM kanske ålägger arbetsgivare ansvar?
Det är vad jag har hört av bekanta, men det kanske bara är rykten.
Du får ta om mattekurserna tror jag. Här är en TikTok-video som förklarar hur fel du har och varför man ska vaccinera sig. När t.o.m. en ung tjej fattar bättre alltså. Den bör alla se (video):
Du får länka vad du vill. Tror du det är det första man läser och ser om detta idag eller.
Trådrubriken är brutalt missvisande för att få klick precis som "1/10000 om man är superultratjock" är missvisande, det var bara något höftat. Det var poängen. Däremot är mitt rubrikförslag mycket närmare än sanningen än rakt av "dödligt virus".
Gäsp. Nu blir det mycket och tråkigt men... Statistik har ju uppenbarligen inte varit så noga att visa korrekt med alla faktorer som vanligt i msm (eller din länk) när man antingen har en agenda (god eller inte eller en mix av båda med variationer såklart) och/eller driver företag som vill sälja tidningar och masker plus medicin och tester för triljoner eller är någon duktig tyckare. Så varför får man inte överdriva en liten smula åt andra hållet.
Eller snarare vara öppet ärlig och säga att är man i hyfsad form och ung så är det i princip ofarligt. Sen att folk som faktiskt jobbar på inom vården blivit bannade från sociala medier om de haft för mycket fel åsikt, eller valt att inte vaccinera sig och förklarar varför..ja... Helt ärligt, det ringer en och annan klocka när man...t.ex. Såg en som jobbade på sjukhus bli bannad från "tiktok" (ny app för mig) förra veckan medan hon sände live som sa att vaccinen inte är testade tillräckligt än i kombination med andra läkemedel och hade en del bra poänger, som var arg för att hon nu skulle förlora jobbet efter bidens tal om att alla företag med över 100 anställda inom det offentliga (eller vad det var) skulle få avgå. Inget falskt yttrades, inget vulgärt, bara fel åsikt. Spela roll om dessa hundra anställda på någon arbetsplats är utspridda i tio olika byggnader eller t.o.m. orter, när herr biden har "tappat tålamodet." 😌
den poängen, 100 anställda, men utspridda i byggnader eller orter var inte från den som blev bannad bara för att tydliggöra det
Men bra att vi diskuterar fram och tillbaks sittandes trollbundna i en karusell och förväntansfulla på goa altruistiska megaföretag och regeringens överhuvuden till att rädda dagen som helt plötsligt bryr sig om den lilla människan igen. Affärerna går bra, för vissa. Mycket från vissa håll är av godvilja med såklart, fortfarande att det är oproportionerliga åtgärder och konsekvenser i flera områden är ju ingen som kan ha undgått, om man inte är en som direkt köper MSM, vinklad statistik och rubriker som inte representerar vad det är.. tycker man det är värsta superviruset som rubriken i tråden pekar mot så tycker man nog nästan inga åtgärder är för mycket. Då får polisen slå folk som går utan maskering, ute efter tid x och allt är frid och fröjd.
Men i realiteten, i proportion till vad det är så är åtgärderna på många håll absurda. Massor av motsägelser med. Alltså, ta vaccin, ta inte vaccin, gör vad du vill.
Jag tror inte vaccinen är någon fara direkt, men vem hålls ansvarig om någon får biverkningar om de är så "säkra och bra" - (ha, vissa ser ju ut som ren placebo,! "60-80% effektivitet" hade väl något av de mindre bra sa man i början), - men inte heller viruset är något vidare att bry sig om och för mig därför helt onödigt för min del.
60-80%, ja oavsett % om det inte är nära 100% kan man fråga sig hur många testgrupper man hade för varje version av vaccin. för det, 60-80 är siffror man kan få med 2 av 2 placebogrupper. Flippa ett mynt några hundra gånger, ibland kan man få många krona eller klave i rad, och det är flera faktorer som har inverkan än bara pillret/medicinen/vaccin.
Vad sysslar testgrupp a jämfört med b med. livsstil, ålder, immunförsvar sen tidigare, mentala inställning, trossystem och tillit, målinriktning, dagsform, humör, värden, vetskap om testet och hur liknande test utförs, pessimister eller optimister och i vilken grad m.m. ja det finns många små detaljer som kan påverka såna tester.
Någon kanske vet standarden i hur placebotest utförs inom läkemedelsindustrin och för vaccin? Hur många i varje grupp, hur många tester, alla detaljer vill jag veta. Av bara allmänt intresse alltså. För något placeboskräp som Ipren och Alvedon m.m. behöver då inte det vara mycket för att det ska säljas som läkemedel, sen drar man bara på med världens reklamkampanj så köper folk det utan vetskap hur testerna gått till jämfört med placebo/luft/inget alls. Läker sig själva med sin tillit till produkten med sin egen övertygelse. Eller inte får någon effekt alls av sin Alvedon eller Ipren, men ändå köper det för reklamen har sagt att det är så bra medicin för så mycket 😂👌
Det kan dessutom tänkas vara mindre viktigt när det behöver bli klart och ut snabbt - för att vaccintillverkare X redan blev klara med sitt vaccin. För att få sin del av kakan alls och inte losa allt som investerats behöver man ju köra ut sitt med när det anses tillräckligt säkert så snart man kan...
Hur lång tid tog det mellan första vaccinet blev klart tills sista som är ute? Verkade gå fort, men varit sådär halvintresserad av hela showen. Ingen hade vaccin, helt plötsligt hade typ tio vaccin 😂...
Kolla klippen från Australien hur polisen pepparsprayar folk som är ute och går i sin hemstad och misshandlar folk för deras hälsas skull. Rimligt, va. https://m.youtube.com/watch?v=WuYrMt1vFsk&t=30s
Bara något klipp jag letade upp i samband med den här tråden. (FB) Vem kunde ana att världens främsta diktatur är Australien! (jag håller inte med om den rubriken heller, för att vara klar och tydlig med det) så nu har jag slösat för mycket tid för idag med det här.
__________________
Senast redigerad av Room531 2021-09-26 kl. 11:48.
Det här handlar mer om offentlig verksamhet som avser att införa regler för särbehandling av medarbetarna. Vet inte om de har missuppfattat FHMs råd och tagit på sig mer än ansvar än de bör. FHM kanske ålägger arbetsgivare ansvar?
Det stämmer ! Både myndigheter och privata organisationer utreder just nu om det är möjligt med speciella riktlinjer för ovaccinerade rent arbetsrättsligt.
Du får länka vad du vill. Tror du det är det första man läser och ser om detta idag eller.
Trådrubriken är brutalt missvisande för att få klick precis som "1/10000 om man är superultratjock" är missvisande, det var bara något höftat. Det var poängen. Däremot är mitt rubrikförslag mycket närmare än sanningen än rakt av "dödligt virus".
Gäsp. Nu blir det mycket och tråkigt men... Statistik har ju uppenbarligen inte varit så noga att visa korrekt med alla faktorer som vanligt i msm (eller din länk) när man antingen har en agenda (god eller inte eller en mix av båda med variationer såklart) och/eller driver företag som vill sälja tidningar och masker plus medicin och tester för triljoner eller är någon duktig tyckare. Så varför får man inte överdriva en liten smula åt andra hållet.
Eller snarare vara öppet ärlig och säga att är man i hyfsad form och ung så är det i princip ofarligt. Sen att folk som faktiskt jobbar på inom vården blivit bannade från sociala medier om de haft för mycket fel åsikt, eller valt att inte vaccinera sig och förklarar varför..ja... Helt ärligt, det ringer en och annan klocka när man...t.ex. Såg en som jobbade på sjukhus bli bannad från "tiktok" (ny app för mig) förra veckan medan hon sände live som sa att vaccinen inte är testade tillräckligt än i kombination med andra läkemedel och hade en del bra poänger, som var arg för att hon nu skulle förlora jobbet efter bidens tal om att alla företag med över 100 anställda inom det offentliga (eller vad det var) skulle få avgå. Inget falskt yttrades, inget vulgärt, bara fel åsikt. Spela roll om dessa hundra anställda på någon arbetsplats är utspridda i tio olika byggnader eller t.o.m. orter, när herr biden har "tappat tålamodet." 😌
den poängen, 100 anställda, men utspridda i byggnader eller orter var inte från den som blev bannad bara för att tydliggöra det
Men bra att vi diskuterar fram och tillbaks sittandes trollbundna i en karusell och förväntansfulla på goa altruistiska megaföretag och regeringens överhuvuden till att rädda dagen som helt plötsligt bryr sig om den lilla människan igen. Affärerna går bra, för vissa. Mycket från vissa håll är av godvilja med såklart, fortfarande att det är oproportionerliga åtgärder och konsekvenser i flera områden är ju ingen som kan ha undgått, om man inte är en som direkt köper MSM, vinklad statistik och rubriker som inte representerar vad det är.. tycker man det är värsta superviruset som rubriken i tråden pekar mot så tycker man nog nästan inga åtgärder är för mycket. Då får polisen slå folk som går utan maskering, ute efter tid x och allt är frid och fröjd.
Men i realiteten, i proportion till vad det är så är åtgärderna på många håll absurda. Massor av motsägelser med. Alltså, ta vaccin, ta inte vaccin, gör vad du vill.
Jag tror inte vaccinen är någon fara direkt - (ser ut som ren placebo i många fall, ha! "60-80% effektivitet" hade väl något av de mindre bra sa man i början), - men inte heller viruset är något vidare att bry sig om och för mig därför helt onödigt för min del.
60-80%, ja oavsett % om det inte är nära 100% kan man fråga sig hur många testgrupper man hade för varje version av vaccin. för det, 60-80 är siffror man kan få med 2 av 2 placebogrupper. Flippa ett mynt några hundra gånger, ibland kan man få många krona eller klave i rad, och det är flera faktorer som har inverkan än bara pillret/medicinen/vaccin.
Vad sysslar testgrupp a jämfört med b med. livsstil, ålder, immunförsvar sen tidigare, mentala inställning, trossystem och tillit, målinriktning, dagsform, humör, värden, vetskap om testet och hur liknande test utförs, pessimister eller optimister och i vilken grad m.m. ja det finns många små detaljer som kan påverka såna tester.
Någon kanske vet standarden i hur placebotest utförs inom läkemedelsindustrin och för vaccin? Hur många i varje grupp, hur många tester, alla detaljer vill jag veta. Av bara allmänt intresse alltså. För något placeboskräp som Ipren och Alvedon m.m. behöver då inte det vara mycket för att det ska säljas som läkemedel, sen drar man bara på med världens reklamkampanj så köper folk det utan vetskap hur testerna gått till jämfört med placebo/luft/inget alls. Läker sig själva med sin tillit till produkten med sin egen övertygelse. Eller inte får någon effekt alls av sin Alvedon eller Ipren, men ändå köper det för reklamen har sagt att det är så bra medicin för så mycket 😂👌
Det kan dessutom tänkas vara mindre viktigt när det behöver bli klart och ut snabbt - för att vaccintillverkare X redan blev klara med sitt vaccin. För att få sin del av kakan alls och inte losa allt som investerats behöver man ju köra ut sitt med när det anses tillräckligt säkert så snart man kan...
Hur lång tid tog det mellan första vaccinet blev klart tills sista som är ute? Verkade gå fort, men varit sådär halvintresserad av hela showen. Ingen hade vaccin, helt plötsligt hade typ tio vaccin 😂...
Kolla klippen från Australien hur polisen pepparsprayar folk som är ute och går i sin hemstad och misshandlar folk för deras hälsas skull. Rimligt, va. https://m.youtube.com/watch?v=WuYrMt1vFsk&t=30s
Bara något klipp jag letade upp i samband med den här tråden. (FB) Vem kunde ana att världens främsta diktatur är Australien! (jag håller inte med om den rubriken heller, för att vara klar och tydlig med det) så nu har jag slösat för mycket tid för idag med det här.
Initialt trodde man att man skulle uppnå cirka 50% skyddseffekt på vaccinen och såg det som en stor framgång. Så att det senare visade sig ligga mellan 60-90 är väldigt framgångsrikt. Inget vaccin skyddar 100% ..
Initialt trodde man att man skulle uppnå cirka 50% skyddseffekt på vaccinen och såg det som en stor framgång. Så att det senare visade sig ligga mellan 60-90 är väldigt framgångsrikt. Inget vaccin skyddar 100% ..
Ha ha ha, okej. Så denne "man" var helt öppet "nöjd" med placeboeffekt eller "effekt" som lätt går vrida statistik till sin fördel för i efterhand ifall det stämmer... Så man sen kan stoltisera med "60-90%" (också lätt inom ram för placebo med så stora variationer beroende på hur testerna utförs mellan grupper och vad för faktorer som är med). Antar det skiljer sig från sitt till sort, men vilket lurendrejeri...
__________________
Senast redigerad av Room531 2021-09-26 kl. 11:49.
Det stämmer ! Både myndigheter och privata organisationer utreder just nu om det är möjligt med speciella riktlinjer för ovaccinerade rent arbetsrättsligt.
Vilket säkert kommer att fungera med tanke på klimatet i samhället just nu, men som är ytterst tveksamt i ett längre perspektiv.
Även om vi har förstått att covid är här för att stanna så kommer den största delen av befolkningen att vara vaccinerad och att då införa regler inom myndigheter som påverkar arbetsrätten i så här stor utsträckning är riskabelt. Då faller vår svenska linje helt och sedan kan nästan vad som helst hända. Då har arbetstagare inget riktigt skydd längre. Det vi istället borde göra är att börja betrakta pandemin som en endemi, precis som våra grannländer gör. Vi slår istället knut på oss själva utan slutdatum. Opinionen är rädd och regeringen lyssnar på deras rädsla.
__________________
Senast redigerad av Lokatten66 2021-09-26 kl. 11:43.
Anledning: Ett tillägg
Vilket säkert kommer att fungera med tanke på klimatet i samhället just nu, men som är ytterst tveksamt i ett längre perspektiv.
Även om vi har förstått att covid är här för att stanna så kommer den största delen av befolkningen att vara vaccinerad och att då införa regler inom myndigheter som påverkar arbetsrätten i så här stor utsträckning är riskabelt. Då faller vår svenska linje helt och sedan kan nästan vad som helst hända. Då har arbetstagare inget riktigt skydd längre. Det vi istället borde göra är att börja betrakta pandemin som en endemi, precis som våra grannländer gör. Vi slår istället knut på oss själva utan slutdatum. Opinionen är rädd och regeringen lyssnar på deras rädsla.
Det är extra knepigt i och med att även vaccinerade kan föra smittan vidare, samt att arbetsgivaren inte kan råda över vilka vi umgås med på fritiden. Antar jag?
__________________
Senast redigerad av Lokatten66 2021-09-26 kl. 12:19.
Anledning: Ett tillägg