Citat:
Ursprungligen postat av
Giant Squid
Han är körd håller jag med om.
Men om han velat ha nakenbilder på flickan i beroendeställning som egen utsago i form av mentor och att ge en skjuts i karriären.
Så är det kompromenterande, möjligen straffbart. Därför det finns en polisanmälan och FU som pågår.
Han klarar sig nog undan fru Justitia men hur domen blir från flickorna i MUF samt moderpartiet där han inte är helt önskvärd återstår att se. Det här kan vara partiets chans att dumpa skadad gods.
Jag tror tvärtom. Detta är en chans till förändring, pga Hanif förhoppningsvis inte är en vek svensk som kryper ner i ett hål och accepterar att dö frivilligt.
Många har råkat ut för det som nu drabbat Hanif, men förhoppningsvis visar han att han inte är vek utan så tuff och integritetsfull som han givit sken av att vara.
Moderaterna behöver stå för sunda principer om de ska ha något existensberättigande i framtiden, och det innebär att värna om medlemmar som utsatts för obefogade angrepp.