Citat:
Ursprungligen postat av
Don.C
Eller kanske något så uppseendeväckande som politik då båda är engagerade i samma parti? Det hade ju varit ytterst märkligt om nästa generations politiker i partiernas ungdomsförbund inte fick ha någon kontakt med eller stöd av politiker i sitt moderparti, eller för den delen andra medlemmar i samma ungdomsförbund då åldern brukar sträcka sig mellan 12 och 30.
Jag börjar ana ugglor i mossen. De flesta kan föra samtal med ungdomar om en mängd saker utan att det finns en sexuell baktanke. Du kanske själv tvivlar på en sådan förmåga och därför håller dig borta från ungdomar, det är i sådana fall klokt. Dock är det inte ett problem för den absoluta merparten av befolkningen.
Fast nu var det ju inte politik de pratade om utan privata saker som går utanför ramen av det som hans arbete går ut på i samarbetet mellan Muf och M. Har du inte läst på?
Han tog ett aktivt beslut att gå utanför den ramen, av någon anledning.
Anledningen kommer uppdagas så småningom och jag är rätt säker på att det inte kommer se bra ut.
För att inte nämna hans kassa omdöme som politiker i ett skede inför val där allt möjligt kan hända som kan äventyra moderaternas ställning i politiken.