Citat:
Ursprungligen postat av
Regulus
Hur menar du att Expressen skulle ha missbrukat källskyddade tips?

Det är inte det jag skriver.
Däremot skriver jag att om Expressen blivit lurade eller gått på fabricerat material så kommer dom dels skämma ut sig och dels tvingas missbruka källskyddade tips för att kunna avslöja ett eventuellt frame job.
Det finns visserligen teoretiska möjligheter att vara rätt ospecifik med hur det gått till, men rent krasst ska källorna hållas helt hemliga så även det vore knepigt.
Inte för att jag tror att man skulle vilja vidgå att man agerat på dålig information ens om man upptäcker det själva.
Då tiger man bara ihjäl grejen och låtsas att man var rätt ute, men att det inte fanns nog bra bevisning.
Jag tror man får vänta och se om någon av de ”utsatta” ens själva upplever sig utsatta och är beredda att tala ut anonymt.
Man kan tycka att det redan borde ha skett och avsaknaden av såna berättelser är lite besynnerlig.
Storyn känns så här långt väldigt svag trots de skarpa rubrikerna. Jag uppfattar det som allmänt moraliserande från tredje part, kanske direkt konkurrent till den utpekade, där omständigheter som tidpunkt, sammanhang, bestämd plattform och utsatta som upplever sig utsatta helt saknas.
Det är rätt udda.
Hur kontrollerar man ens en anklagelse av den här sorten om det inte finns mer information att gå på?