Citat:
Ursprungligen postat av
OliverCromwell
Hittade ingen tråd om detta.
Centerpartisten, Erik Paulsson, ifrån Vimmerby kommun dömdes under sommaren för våldtäkt mot barn.
Nu har han dock överklagat och har anlitat en minnesexpert som ska ifrågasätta barnets minne av händelsen.
https://samnytt.se/c-topp-som-domdes-for-pedofilvaldtakter-vill-frias-tar-in-minnesexpert-for-att-ifragasatta-barnet/
Vad är det med Centerpartiet och dessa monster?
Kommer den här minnesexperten att kunna vända på Tingsrättens domslut i Hovrätten?
Kan vi nu säga att en pedofil-falang har nästlat sig inom Centerpartiet?
Vad kommer Annie att göra åt saken?
Ja vad kommer Annie att göra .. slå en tärning kanske. Centerpartiet har alltid varit ett konstigt parti, de verkar attrahera människor långt ut i den statistiska svansen. De verkar ha assimilerat en hel del av de dysfunktionella liberalerna (det finns funktionella liberaler oxo tro det eller ej).
Om jag ska formulera en direkt attack mot Centerpartiet är det att partiet saknar kvalitetskontroll och begriplig ideologi. Partiet är en slasktratt med en godnattmössa till partiledare. Då blir det så här.
Glöm inte att de här människorna skulle befinna sig i andra partier om det inte vore för de öppna dörrarna. De kunde lika gärna hamnat i KD, S eller Liberalerna. Egentligen alla de andra partierna som helhet .. Centerns problem är just precis att de är en slasktratt, de har hög tolerans för galningar.
[edit]: en gissning är att ungefär hälften av dem kommer från MP .. men det går inte att bevisa och är bara min mage som talar. I vilket fall skulle dessa individer ockuperat andra partier om varken MP eller Centern existerat. Partierna i sig själva skapar inte dessa individer, de existerar och flyter runt till de hittar någonstans att landa.