Citat:
Ursprungligen postat av
Dianthus
Du behöver inte överanalysera min spekulation, det är just en spekulation.
Att det kan vara krångligt att manövrera en ROV utan assistans kan vara en inte orimlig förklaring till eventuell dålig kvalitet på bilderna. Relativt ont om tid en annan.
En annan spekulation är att Evertsson kanske inte är intresserad av teorin om sprängning, och därför valde att inte visa dessa bilder.
Som sagt- spekulationer…
Jag förstår dig. Var mest nyfiken i hur du resonerade eftersom det trots allt är ganska anmärkningsvärt att E&A inte säger något alls om "spränghålet" trots att de med all säkerhet har filmat förskeppet.
Citat:
Tillägg: den estniska tidningen Postimees ska tydligen vara med och finansiera, och kommer därför äga bilderna från den nya expeditionen. Så det blir samma visa som med Rabe/Evertsson- begränsad tillgång för allmänheten…
Så kan det bli, men viktigast är ju att experter granskar allt material och inte endast valda delar som tex E&A gjorde när de visade hål 1, men inte hål 2 för professorn i marinteknik.
Det låter åtminstone som att de avser lämna
allt material för granskning:
Once all this is done, all the material
that we have, even earlier, is going to be given to an expert for research. In fact, we intend
to provide all the material to at least two expert groups operating in parallel and
independently of each other
https://estoniakatastrofentravel.files.wordpress.com/2021/09/mare-liberum-press-conference-2021-09-08.pdf
Citat:
Ursprungligen postat av
farbror_barbro
Kommentar: Om jag minns rätt så sitter hålet i frontskottet på SB sida ca 5 m upp räknat från rampens fot. Då är det kanske i riskzonen att hamna i dybotten när vraket vrider sig mot ökad slagsida. Kan det vara därför Kurm vill ha med sig utrustningen han nämner?
Sedan tolkar jag Kurm (dvs översättningen du länkade till) som att man kommer att skicka in dykare på några ställen, gissningsvis bildäck och bryggan.
Jag förstår det också som att dykarnas uppgift är att skapa åtkomst för att skicka ROV på insidan av fartyget och om Kurms team dessutom har planer på att använda sugutrustning (om översättningen stämmer) för att ta bort lera/sediment på valda ställen kring skador på skrovet samt använda dykare för att flytta på saker/hinder är det inte orimligt att de gemensamma haverikommisionerna kommer vilja stoppa Kurms dykning tills efter fotogrammetrin genomförts för att vara säkra på att området inte påverkats sedan förstudien.
Men då med risk att de anklagas för att aktivt försöka dölja "sanningen"...