Citat:
Ursprungligen postat av
qwerty-66
"– Motsvarigheten till Folkhälsomyndigheten, Sundhedsstyrelsen, gav råd som låg närmare den svenska Folkhälsomyndigheten. Men danska politikerna hade fler att ta hänsyn till, säger Johannes Lindvall.
I Sverige, menar han, hamnade diskussioner om olika mål och målkonflikter inom Folkhälsomyndigheten och inte, som i Danmark, hos de folkvalda."
Träffsäkert. I Sverige styrde i praktiken Fohm helt utan transparens. Radera avslöjande epost inom Fohm tex...
Det finns ett logiskt tankefel här.
Politikernas ansvarsområde är att se till att samhället fungerar. Folkhälsoexperternas ansvarsområde är att upprätthålla folkhälsan.
Experternas rekommendationer ska därför
betraktas som ett tak för vilka åtgärder som politikerna sätter in. Politikernas roll är att agera motvikt, och väga dessa rekommendationer mot samhällets övriga behov, och bara ta till den nivå av åtgärder som känns rimliga.
Det vi sett under pandemin är att politiker kliver in och kör över experterna på folkhälsa, på deras planhalva, och drar den vetenskapliga linjen mycket längre än vad de riktiga experterna rekommenderar.