Citat:
Ursprungligen postat av
Rouchs
Utifrån egen erfarenhet så är det oftast väldigt sköna och trevliga personer som säljer röka, en enskild person eller ett skönt kompisgäng som försöker göra en slant på att sälja gräs samtidigt som de försöker sponsra sitt egna röka genom att göra vinst. Inga gängkriminella/grovt kriminella. De gängen du "oroar" dig för håller oftast på med ladd, men visst, även gängen kan sälja röka.
Folk som säljer weed är oftast de mildaste formen av kriminella. De individer som gillar att spela tv spel, vara ute med polarna och ha kul, röka o må bra. Därför har jag aldrig varit orolig över att "sponsra" dessa.
Antingen odlar du ditt egna shit eller så får du hitta en skön lirare som är hur trevlig/normal som helst men som ägnar sig åt weedförsäljning vid sidan om.
Du har noll koll.
Jag vet en som fått en kniv i magen för han sålde gräs på fel ställe.
Flera av morden i Malmö är på cannabis langare.
Sluta vara så jävla naiv, cannabis omsätter minst 50% av gängens resurser.
Kom och testa sälj cannabis på en av gatorna som gängen kontrollerar i malmö och se hur länge det tar in du får en kniv eller pistol mot huvudet.
Även om du köper från en ”skön snubbe” vart tror du han köper sina plattor?
Från gängen som smugglar från kontinenten.