Citat:
Ursprungligen postat av
Youholic
Nu har jag hållit lite koll på FN Säkerhetråd. Storbritannien och Frankrike (som förvisso kan rösta mot USA om petitesser på trotts) röstade som vanligt precis som USA (de borde ersättas av riktiga stormakter som Iran, Indien eller Pakistan) och den ena kunde lika gärna skrivit talet till den andra. Alla på Flashback är väl allt för bekanta me de högtravande snacket och lika trött på det som mig. Men jag höll ändå mig alert så att jag skulle höra om de bjöd på någon riktig godbit och började prata om alla ickebinära och transpersoners väl i Afghanistan (jag själv hyser inget ogillande mot dessa grupper) Representanten för världens största land Ryssland påpekade det uppenbara att ockupationsmakterna har för avsikt skeppa iväg alla som kan var till nytta för att administrerar landet. De som följer de mer bombastiska mötena i Säkerhetsrådet är ju väl medvetna att de läggs förslag som de redan vet inte kommer går igenom så representanten för den egentliga ekonomiska supermakten Kina såg lite trött ut. Men inte trött nog för att kunna avstå från att ge USA en känga.
Haha, Iran är en stormakt ? På vilket sätt då ?
För sina avancerade medicinska framgångar när det gäller Covid-19 ?
Eller utveckling av stridsflygplan och hangarfartyg av kartong och plywood ?
Haha, nu är jag cynisk. Men det är faktiskt imponerande att Iran har kunnat tackla sina svårigheter på sitt eget sätt.
Det får man faktiskt ge dem credd för. Helt blåsta är de tydligen inte, det är bara ledningen som har vandrat in i medeltidens mörker.
Nu är ju säkerhetsrådet sammansatt på ett sådant sätt att ingen av medlemmerna kan rösta bort någon annan. Men teoretiskt kunde man utvidga säkerhetsrådet att ha fler medlemmar. Såvitt jag kan se så finns det inget hinder för det.
Citat:
Ursprungligen postat av
idontknowmyself
Det verkar även som att det mest var kring Kabuls flygplats som saker hände och där det varit panik, bombdåd, amerikanska soldater som skjutit och bombat civila.
Nu var det ju talibaner själva som strök med i bombdådet i torsdags. Om det var ett 20-tal minns ej.
Så talibanerna hade ihjäl sig själva, det enda de är bra på, antagligen...
Citat:
Ursprungligen postat av
idontknowmyself
Talibanerna verkar redan ha börjat att bekämpa opiumodlingen och är numera en av de bäst beväpnade trupperna som finns i världen eftersom amerikanerna lämnade kvar så mycket vapen att även rika länder med hög standard på sina arméer blir avundsjuka.
Fast det finns redan en tänkbar present till talibanerna att de blir nu så beroende av Pakistan, att Pakistan kommer att köpa upp en större del av vapnen och ammunitionen. Mot kontanter som de har svår brist på nu.
Och Pakistan har nog inte dålig ekonomi, tvärtom.
Även om IMF etc släpper kontrollerna på kontona, så kommer inte Pakistan att sälja sig billigt precis.
Alla transporter som inte kan skötas med flyg, kommer till största delen att fraktas landvägen från Pakistan.
Pakistan kommer att ta bra betalt för dessa transporter, var så säkra.
Afghanistans öde kommer att avgöras i Doha, Qatar. Qatar å sin sida är nog måttligt roade av att omforma Afghanistan till något modernt land, det vet inte vad de vill, och förstår inte modernt samhällsbyggande, och köper alla tjänster utifrån.
Qatar och alla de rika gulfländerna hade inget intresse av att stötta varken Libyen, Syrien eller Irak.
På något sätt så kommer gulfländerna att hitta på sätt att sno åt sig Afghanistans bistånd, men hur är svårt att veta.
Kina och Ryssland lär nog skita helt i Afghanistan, de vill nog inte göra affärer med krångelnissar i pyjamaskläder som är kvar i medeltiden. Precis som när kineserna stack från Venezuela, de fick inget gjort där, så de packade tandborsten och drog sin kos. Kina och Ryssland lär nog ha tillräckligt med sig själva, just för stunden.
Bägge måste ju täppa till hålen efter Coronan.
Citat:
Ursprungligen postat av
idontknowmyself
Att regeringen var så korrupt att det mesta av pengarna gick förlorat och inget/väldigt lite satsades på infrastruktur och dylikt.
Den viktigaste infrastrukturen, dvs Internet har USA/NATO varit med att bygga upp. Hur länge det håller, det vet vi inte.
Talibanerna kommer inte att tåla den kulturkrocken.
Iran försökte ju genomföra sitt sk Halal-Internet med ganska uselt resultat, tydligen.
Internet kommer att bli Islams kulturella Nemesis.
Jag tror inte du vet vad korruption innebär, att sätter du dina barn i skola så vill klanledaren ha 100 dollar i månaden för varje barn, nästa månad kostar det istället 500 dollar, trots att väst betalar allt. Det är korruption i vardagen, och gör att alla till att bara leva för dagen, i stort sett. Utan att kunna spara för framtiden. För det lönar sig inte att spara, då är det någon korrupt idiot/IQ-fiskmås som bara tar pengarna.
Citat:
Ursprungligen postat av
idontknowmyself
Att västvärlden har "stulit" alla väl utbildade och ansvariga personer som behövs för att landet ska fungera.
Stulit - Haha, vilken omskrivning, jobbar du åt DN ? De stack tydligen självmant.
Citat:
Ursprungligen postat av
Youholic
Han sade förövrigt att de hade demilitariserat de mest värdefulla vapnen så de blivt obrukbara och inte ens skall kunna repareras.
Det är ju brukligt att man gör så, om man tycker det är för besvärligt att ta hem grejerna, så kastar man bara in en handgranat i motorn på helikoptern och ingen taliban kan laga den hur duktiga de än är.
Citat:
Ursprungligen postat av
Giant Squid
Nej det gäller inte det Afghanska haschet. Det handlar bara om logistik. Några hampaprodukter är det inte tal om.
Svart Afghan tar alltid slut i Europa och annorstädes långt innan nästa skörd är klar.
Det är en kvalitetsfråga.
Det är en mkt, uppskattat produkt bla haschconnisseurer.
Javisst - Fast det försvinner alltid på vägen till Europa. Som det nu är så är väl smuggelvägen från Marocko den enda som fungerar till Europa. Marockanerna röker väl upp allt afghan själva som de kan få tag i, och skeppar sin egen mycket sämre vara till Europa.
Å andra sidan så har spanska polisen Guardia Civil gjort enormt många tillslag de senaste åren.
Tror inte smugglarna gör sig omaket med att frakta det genom tex Turkmenistan,
där tydligen varenda en som de träffar kan vara en betald angivare.
Citat:
Ursprungligen postat av
Jiren
Det framgår ju inte i klippet att det sitter en (Ny-)Taliban vid spakarna. Kan ju lika gärna varit någon USA-pilot för några dagar sedan ? Eller hur ?
Men om de fortfarande är flygbara så kraschar de väl alla, innan någon av dem har lärt sig flyga dem ?
De är ju inte precis vana vid att ta och slutföra landningskursen heller ?