2021-08-30, 18:13
  #502549
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av HalHandyman
Eller dra in deras bidrag.

Vaccineringen är ju frivillig.
Citera
2021-08-30, 18:41
  #502550
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Flugpappa
” Studie: Covid-smitta gav bättre skydd än vaccin
PUBLICERAD IDAG 03:32
Att tidigare ha varit smittad med coronaviruset kan ge ett bättre skydd mot deltavarianten än två doser av Pfizers vaccin, enligt en ny studie. Men det är en dålig idé att därför dra på sig smittan med flit, varnar forskare.
Kroppens naturliga immunförsvar efter en tidigare sars-cov-2-infektion ger ett bättre skydd mot coronavirusets deltavariant än två doser av Pfizers vaccin, visar en israelisk studie.

Studien har via tiotusentals journaler jämfört immuniteten i befolkningen. Forskarna har kartlagt infektioner, symptom och inläggningar på sjukhus mellan den 1 juni och 14 augusti i år, då deltavarianten dominerade i Israel.

”Den här studien visar att naturlig immunitet ger ett mer långvarigt och starkare skydd mot infektion, sjukdomssymptom och inläggning på sjukhus av deltavarianten av sars-cov-2”, skriver forskarna i en förversion av studien som lagts ut på Medrxiv, där ickepublicerade studier läggs ut.

”Ett skolexempel”
Skillnaderna är stora. Enligt forskarna rör det sig om sex till tretton gånger större risk att smittas med deltan om man är tidigare osmittad men vaccinerad, jämfört med om man haft covid-19.

– Det här är ett skolexempel på hur naturlig immunitet faktiskt är bättre än vaccinering. Vad jag vet är det första gången som det verkligen har bevisats i covid-19-sammanhang, säger Charlotte Thålin vid Karolinska institutet till Science Magazine.

Hon är själv specialistläkare vid Danderyds sjukhus och ansvarig forskare för den svenska Community-studien, som tidigare i sommar visade att även mild covid-19 ger ett gott skydd mot alfa- och deltavarianterna.

Hon varnar dock för att även om skillnaderna är stora i den israeliska studien, så bygger de på små tal. Totalt har 32 000 personer analyserats. Bland de cirka 16 000 som tidigare vaccinerats smittades 238 personer, jämfört med 19 i den ungefär lika stora gruppen som tidigare haft covid-19.

Även risken att läggas in på sjukhus var större om man var vaccinerad jämfört med att ha haft sjukdomen. Men där är siffrorna ännu mindre – åtta fall av sjukhusinläggningar av de vaccinerade och ett fall i gruppen där man tidigare haft smittan.

Tycker inte man ska försöka bli smittad
Och Thålin, liksom andra forskare, tycker absolut inte att man utifrån resultatet medvetet ska försöka att ådra sig en coronavirusinfektion eller att undvika att vaccinera sig.

– Vad vi inte vill är att folk ska säga: Okej, då borde jag gå ut och bli smittad, jag borde ha en smittspridningsfest. För då kan någon dö, säger Michel Nussenzweig vid Rockefeller University till Science Magazine.

Studien visar inte heller att redan smittade kan strunta i vaccinet. Forskarna jämförde nämligen en grupp på 14 000 personer som haft bekräftad covid-19 och inte vaccinerat sig, med en lika stor grupp som smittats och som fått en dos Pfizer. Bland de ickevaccinerade var risken att smittas dubbelt så stor.”
Att vaccinera sig är det bästa man kan göra för tillfället. Ingenting fungerar bättre mot corona än vaccin i kombination med att vara försiktig i sociala smmankomster och hålla avstånd. Tycker att många är bra på att hålla avstånd och sköter det mycket väl, även om det såklart finns vissa """""" som inte visar respekt.
Citat:
Ursprungligen postat av ClasZtefanYngwezon
Vaccineringen är ju frivillig.
Jo så är det. Inget man kan påtvinga men påtryckningar borde ges tycker jag. Vacciinpass är ett bra exempel.
Citera
2021-08-30, 18:44
  #502551
Medlem
Sunimods avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Flugpappa
Exakt ” Att tidigare ha varit smittad med coronaviruset kan ge ett bättre skydd mot deltavarianten än två doser av Pfizers vaccin, enligt en ny studie. Men det är en dålig idé att därför dra på sig smittan med flit, varnar forskare.”
Då är det ju perfekt att de som ännu inte haft covid tar vaccinet. Blir de sedan smittade så blir det inte allvarligt. Istället för att riskera att bli smittad ovaccinerad och det blir en allvarligare covid.
Jag vet att de flesta får relativt lindrig covid men en del får den värre. Ibland räcker det inte med att vara vältränad och bra kosthållning.
Citera
2021-08-30, 18:57
  #502552
Medlem
qwerty-66s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Sunimod
Då är det ju perfekt att de som ännu inte haft covid tar vaccinet. Blir de sedan smittade så blir det inte allvarligt. Istället för att riskera att bli smittad ovaccinerad och det blir en allvarligare covid.
Jag vet att de flesta får relativt lindrig covid men en del får den värre. Ibland räcker det inte med att vara vältränad och bra kosthållning.

Så viktigt släppa alla restriktioner direkt när alla erbjudits vaccin då delta blir en "booster" till vaccinet.
Att försöka minska smittspridningen ökar bara problemet längre fram när immunitet från vaccinet dalar
Citera
2021-08-30, 18:59
  #502553
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av LilleVarg
Jo så är det. Inget man kan påtvinga men påtryckningar borde ges tycker jag. Vacciinpass är ett bra exempel.

Vaccinpass kommer inte fungera i längden dessutom ger man de kriminella ännu en sak de kan tjäna pengar på genom att sälja förfalskade sådana. Erbjud folk som inte vaccinerat sig pengar för att göra det istället.
Citera
2021-08-30, 19:01
  #502554
Medlem
qwerty-66s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av vittne-x
Vi kör lite memory-lane här för att visa hur jävla illa detta är skött:

Feb/mars 2020:

Covid kommer till Sverige, i princip panik på öppen gata, skyddsmaskerna tar slut i affärerna och folk tokhandlar dasspapper. När åldringsvården kräver skydd får dom till svar av FHM att masker inte ger skydd, vilket är en lögn baserad på att hinna komma över skyddsmasker till sjukhusen, men då har tåget redan gått då det är Kina till 100% som skött handeln med skyddsmasker. Personalen på iva kör med militära skyddsmasker som egentligen skulle ha bränts. Mellan 4-5000 svenska pensionärer har sen hunnit avlida året 2020, där morfin massutdelades av läkare som ringde ut recepten då dom själva inte ville åka ut utan det var sjuksyrrorna som fick det uppdraget. Anhöriga låstes helt ute från dessa vårdinrättningar.

Jan 2021 går snacket om vaccinet, hur bra det ska bli, en spruta och sen livslång immunitet mot detta.
Redan då har ett antal muteringar skett och det börjar komma larm från andra länder. Våren 2021 sker så massvaccinering av de äldre, där det nu visat sig att sprutorna bara håller c:a 6 månader, livslång immunitet var en fet lögn. I april/Maj började så 1:a gruppen av pensionärer som varit inlåsta få vårkänslor och likt kosläppet for dom runt på stan för att ta igen förlorad tid. I princip inga visste eller ville inte veta om den tidsrymd på c:a 3 veckor efter vaccinationen för att bygga upp immunförsvaret.

Nu är det Augusti 2021, vi VET IDAG att sprutorna har en begränsad livslängd, sen krävs "booster".
Israel och England rapporterar så stora problem med sin immunitet, nu får vi också veta att vaccinerade smittar lika bra som ovaccinerade, sen har mutationen Delta visat sig vara 251ggr värre i smittsamhet oberoende av vaccin eller inte.

Nu i Augusti går fortfarande en majoritet av svenskarna och tror på livslång immunitet med vaccinet...
Nu har vi även börjat gå ner i åldrarna för vaccinering. Nu hjälper staten till att få svenska folket i 2 läger, de som tagit vaccin och de som inte gjort detta än.

Här ska man nu "övertala" de ovaccinerade att ta sprutan, men problemet är att de vaccinerade idag kutar runt som kossor på kosläpp och har glömt alla restriktioner, medan de ovaccinerade numera själva har egna restriktioner för att undvika smittande vaccade personer.

Till detta adderar vi nu Delta + eller C1.2 från Sydafrika som är på väg in, Sverige har även hittat en egen mutation, dessa rapporteras gå förbi vaccinet och återigen smitta....
Så vad gör myndigheterna - jo man skyller på de ovaccinerade.

Och de ovaccinerade idag som torskat på C19 visar sig vara en stor grupp av immigranter som åkt till sitt gamla hemland för semester, där dessa länder är av typen högrisk-områden, där sen immigranterna tagit med sig smittan hem och så hamnat på IVA. Någon koll på Arlanda som är listad som en karantänsflygplats av de hemkommande existerar inte, på samma sätt som när alp-svenskarna tog med sig C19 i april 2020 under sportlovet.

Det finns alltså ingen strategi som följs, det som kan ligga närmast till är flock-immunitet, men med alla mutationer är detta lika smart som en kalifornisk skogsbrand. Så att vaccinera alla grupper idag är som en hund som jagar sin svans, vaccinationen var från början tänkt som ett komplement.

Bäst av allt, den stora anonyma grupp som haft C19 och själva tillfrisknat har bästa immunitet, och verkar även vara helt fria från att sprida virus, att då börja mixtra med denna grupp genom att försöka tvinga på dom en spruta när dom har bästa möjliga immunförsvar är ett hål i huvudet.
If it works-don´t mess with it gäler även här.

Så vi kan lägga ner tjafset om ovaccinerade, idag är den stora smittospridaren vaccinerade samt immigranter som varit på semester.

Bra sammanfattning men du glömde bort "handtvätt". Utan nån som helst evidens uppmanades folk tvätta händerna o sprita.

Fohm införde troligen handtvätt som en terapi så folk trodde de gjorde något för att minska smittspridningen trots det inte spelar nån roll med handtvätt för luftburna luftvägsinfektioner.

Gurgla med tex Listerine o ta nässpray med povidine hade dock funkat då det är slemhinnor i näsa/svalg man behöver desinficera o inte händerna.
Citera
2021-08-30, 19:15
  #502555
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av vittne-x
Vi kör lite memory-lane här för att visa hur jävla illa detta är skött:

Feb/mars 2020:

Covid kommer till Sverige, i princip panik på öppen gata, skyddsmaskerna tar slut i affärerna och folk tokhandlar dasspapper. När åldringsvården kräver skydd får dom till svar av FHM att masker inte ger skydd, vilket är en lögn baserad på att hinna komma över skyddsmasker till sjukhusen, men då har tåget redan gått då det är Kina till 100% som skött handeln med skyddsmasker. Personalen på iva kör med militära skyddsmasker som egentligen skulle ha bränts. Mellan 4-5000 svenska pensionärer har sen hunnit avlida året 2020, där morfin massutdelades av läkare som ringde ut recepten då dom själva inte ville åka ut utan det var sjuksyrrorna som fick det uppdraget. Anhöriga låstes helt ute från dessa vårdinrättningar.

Jan 2021 går snacket om vaccinet, hur bra det ska bli, en spruta och sen livslång immunitet mot detta.
Redan då har ett antal muteringar skett och det börjar komma larm från andra länder. Våren 2021 sker så massvaccinering av de äldre, där det nu visat sig att sprutorna bara håller c:a 6 månader, livslång immunitet var en fet lögn. I april/Maj började så 1:a gruppen av pensionärer som varit inlåsta få vårkänslor och likt kosläppet for dom runt på stan för att ta igen förlorad tid. I princip inga visste eller ville inte veta om den tidsrymd på c:a 3 veckor efter vaccinationen för att bygga upp immunförsvaret.

Nu är det Augusti 2021, vi VET IDAG att sprutorna har en begränsad livslängd, sen krävs "booster".
Israel och England rapporterar så stora problem med sin immunitet, nu får vi också veta att vaccinerade smittar lika bra som ovaccinerade, sen har mutationen Delta visat sig vara 251ggr värre i smittsamhet oberoende av vaccin eller inte.

Nu i Augusti går fortfarande en majoritet av svenskarna och tror på livslång immunitet med vaccinet...
Nu har vi även börjat gå ner i åldrarna för vaccinering. Nu hjälper staten till att få svenska folket i 2 läger, de som tagit vaccin och de som inte gjort detta än.

Här ska man nu "övertala" de ovaccinerade att ta sprutan, men problemet är att de vaccinerade idag kutar runt som kossor på kosläpp och har glömt alla restriktioner, medan de ovaccinerade numera själva har egna restriktioner för att undvika smittande vaccade personer.

Till detta adderar vi nu Delta + eller C1.2 från Sydafrika som är på väg in, Sverige har även hittat en egen mutation, dessa rapporteras gå förbi vaccinet och återigen smitta....
Så vad gör myndigheterna - jo man skyller på de ovaccinerade.

Och de ovaccinerade idag som torskat på C19 visar sig vara en stor grupp av immigranter som åkt till sitt gamla hemland för semester, där dessa länder är av typen högrisk-områden, där sen immigranterna tagit med sig smittan hem och så hamnat på IVA. Någon koll på Arlanda som är listad som en karantänsflygplats av de hemkommande existerar inte, på samma sätt som när alp-svenskarna tog med sig C19 i april 2020 under sportlovet.

Det finns alltså ingen strategi som följs, det som kan ligga närmast till är flock-immunitet, men med alla mutationer är detta lika smart som en kalifornisk skogsbrand. Så att vaccinera alla grupper idag är som en hund som jagar sin svans, vaccinationen var från början tänkt som ett komplement.

Bäst av allt, den stora anonyma grupp som haft C19 och själva tillfrisknat har bästa immunitet, och verkar även vara helt fria från att sprida virus, att då börja mixtra med denna grupp genom att försöka tvinga på dom en spruta när dom har bästa möjliga immunförsvar är ett hål i huvudet.
If it works-don´t mess with it gäler även här.

Så vi kan lägga ner tjafset om ovaccinerade, idag är den stora smittospridaren vaccinerade samt immigranter som varit på semester.

Fokus borde inte ligga på att vaccinera samtliga, utan att vaccinera "rätt" personer. Sedan fortsätta med restriktioner och karantän.
Citera
2021-08-30, 19:26
  #502556
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av HalHandyman
Hm, just det. Men om en ovaccinerad hamnar på iva kanske man kan dra in bidragen för klanen eller åtminstone kusinerna.

Det är otillåtet med kollektiv bestraffning.
Citera
2021-08-30, 19:28
  #502557
Medlem
WimHofs avatar
Verkar inte gå speciellt bra för vaccinerna. Nu hamnar Israel på EUs svarta lista som "no longer epidemiologically safe". Av artikeln framgår att smittan och de allvarliga fallen ökar och detta mitt i sommaren. Intressant också att man, till skillnad från Sverige, inte ens försöker utmåla de ovaccinerade som drabbade. Man kan ju bara spekulera i hur vintern kommer att se ut. Kanske det kan lösas med fler boosterinjektioner?

https://www.timesofisrael.com/eu-said-set-to-advise-restricting-travel-from-israel-over-covid-concerns/
Citera
2021-08-30, 19:35
  #502558
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av WimHof
Verkar inte gå speciellt bra för vaccinerna. Nu hamnar Israel på EUs svarta lista som "no longer epidemiologically safe". Av artikeln framgår att smittan och de allvarliga fallen ökar och detta mitt i sommaren. Intressant också att man, till skillnad från Sverige, inte ens försöker utmåla de ovaccinerade som drabbade. Man kan ju bara spekulera i hur vintern kommer att se ut. Kanske det kan lösas med fler boosterinjektioner?

https://www.timesofisrael.com/eu-said-set-to-advise-restricting-travel-from-israel-over-covid-concerns/

Vaccinet har kanske skapat värre mutationer, ironisk nog håller vaccinet kanske fortfarande igång pandemin.
Citera
2021-08-30, 19:41
  #502559
Medlem
negrofobens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av WimHof
Verkar inte gå speciellt bra för vaccinerna. Nu hamnar Israel på EUs svarta lista som "no longer epidemiologically safe". Av artikeln framgår att smittan och de allvarliga fallen ökar och detta mitt i sommaren. Intressant också att man, till skillnad från Sverige, inte ens försöker utmåla de ovaccinerade som drabbade. Man kan ju bara spekulera i hur vintern kommer att se ut. Kanske det kan lösas med fler boosterinjektioner?

https://www.timesofisrael.com/eu-said-set-to-advise-restricting-travel-from-israel-over-covid-concerns/
De bör ju först se till att fler vaccinerar sig!

De har ju bara nått upp till 60% fullvaccinerade och 65% som fått en dos.

Detta gör ju att de halkat ner rejält mot i våras då de var det land som kommit längst.
Citera
2021-08-30, 19:43
  #502560
Medlem
Bertil.Enstorings avatar
Har UK peakat tro?

Sjudagars verkar plana ut samtidigt som antalet testade individer ökar.
Blir spännande att se i slutet av veckan hur det står till..

https://coronavirus.data.gov.uk/
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in