Citat:
Så ett politiskt utspel är för dig ett bevis för att ett barn har begått fler skoldåd i samma skola?
Citat:
Uppgifterna om att pojken gått till attack tidigare mot lärare och elever, har dels figurerat i tråden (sånt där brukar bli mer och mer klarlagt på flashback, om uppgifterna stämmer).
Nu går även Samnytt ut med att det är så.
Nu går även Samnytt ut med att det är så.
Att pojken har gått till attack tidigare är en trådsanning som Samnytt sedan har fört vidare. Det är sedan ganska långsökt att få aggressioner mot lärare till tidigare gjorda skoldåd på skolan (vilket var det du påstod).
Citat:
Samtidigt säger media att elevkompisar sagt att killen är snäll.
Och det kan inte stämma menar du?
Citat:
Det var tydligen inte lika intressant att uppfölja denna nyhet,
då det visade sig att det var Miljöpartister till föräldrar.
då det visade sig att det var Miljöpartister till föräldrar.
Åter igen är du förliten för att förstår uttrycket skomakarens barn.
Citat:
Jag tycker dock det skulle vara mycket intressant om det är så att ungen har blivit vit högerextremist i fostran av ett par vänstervridna miljöpartist-föräldrar.
Som sagt bli torr bakom öronen. Pojkens fixering kring högerextremism kan vara ett fall av skomakarens barn. Troligen har situationen utvecklat en revolt för att pojken just har fostrats in i politiken och gör nu allt för att separera sig från den.
Sedan finns det källor som skriver att pojken menade att läraren var högerextremist, enligt FB.
Citat:
Dessutom en vit makt-spelande högerextremist (som iofs är mörk själv) som försöker mörda en vit lärare.
Kan inte mörkhyade lyssna på vitmakt eller på nationalsocialistisk musik? Du vet att de mer fina högerbanden uttrycker mer samhällskritiskt budskap än oseriösa pojkband som bara skriker "hata negrer" i sina låtar.
Citat:
Dock har även alla revanscherande användare i tråden som dannbaggen, En god förlorare, Robokopf också tystnat i takt med att det blivit mer och mer klarlagt med utsagan.
Ingenting är klarlagt förrän någon hämtar ut häktningsdomen.
GM är ju för fan själv mörkhyad.