Resultat: Bör kvinnor bli av med rösträtten?
JA!
41,95%
73 röster
NEJ!
58,05%
101 röster
2021-08-23, 20:20
  #769
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av RedX
Det är faktiskt det här som till viss del är min poäng. Kvinnor behöver inte anstränga sig lika mycket för att få en karl som män behöver göra för att få en kvinna (och när de behöver anstränga sig så är det som mest effektivt att piffa till sitt utseende).

Män har (som du är inne på) inte lika lätt att få partners och ska de avancera i partnerhierarkin är karriär/högre inkomst ett gångbart verktyg (och förlorar de jobbet åker de rutschkana ner genom hierarkin).

Av det följer att män behöver anstränga sig i karriären av ytterligare skäl än de som är applicerbara för båda könen. Och det vore väldigt märkligt om det inte hade någon som helst implikation för lönebildningen.

Jo jag har förstått det, men! du utgår hela tiden från ett manligt perspektiv och klistrar detta på kvinnor.

Trust me RedX, kvinna till man. Ännu bättre verktyg vore om män lärde sig socialisera bättre. Män som kan snacka, föra sig socialt, är kanske inte nödvändigtvis intellektuella men intresserade av sin omvärld etc och kan sprida värme runt sig slår betydligt högre. Det är DET som kvinnor går efter och faktiskt inte
plånbok speciellt. Den har i regel kvinnor en egen idag.
men ofta hör ju detta ihop, en man som är intelligent, social och engagerad har i regel bra jobb.
Citera
2021-08-23, 20:20
  #770
Medlem
Flickfotografs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av KTM_
Undantantaget bevisar regeln.
Menar du att hon saknar en pappa i sitt liv?
Citera
2021-08-23, 20:21
  #771
Medlem
Rick.Blaines avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Merapi
ALLA ungar älskar att bli lästa för. Att bli läst för av sin föräldrar är inte bara en språkövning det är anknytning/ närkontakt med din förälder, alla småbarns hjärnors prioritet nr 1.
Fast problemet med din teori om anknytning och genus, är att den inte tycks stämma med verkligheten. Om alla barn nu älskar att bli lästa för, hur kommer det då sig att man ser skillnader bland gruppen barn med trygg anknytning? Barn som har en genetiskt språklig begåvning visar större intresse, och väljer själv att läsa böcker när de lärt sig läsa. Till skillnad från barn som saknar denna förmåga.
Citera
2021-08-23, 20:29
  #772
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Merapi
har du lika rättigheter och möjligheter som din hypotetiske manliga granne som är 1.60 m över havet, väger 40 kg och med ett IQ på 160?
Svar ja. Detta trots att ni högst troligt är betydligt mer olika fysiskt och mentalt än vad skillander är på gruppnivå mellan könen.
Va? Nej. Inte om man som feminister gör: Mäter utfallet.

Även om korta eller underviktiga människor har lika rätt att tävla i basket så blir de framgångsrika endast i undantagsfall. Utfallet matchar inte befolkningen som helhet. Högintelligenta är överrepresenterade bland professorer, läkare, ingenjörer. Diskriminering av utvecklingsstörda med andra ord.

I många fall handlar det dock om självselektering: Kvinnor väljer bort mansdominerade områden för att aktiviteterna är ointressanta för de flesta kvinnor. Lagar och normer representerar sedan den ordning som uppstått naturligt till följd av sådan självselektering. Könsroller är primärt en gräsrotsrörelse.

För övrigt så diskriminerar vi uttryckligen på grund av både vikt, längd och intelligens. Vem som helst får inte toppbetyg. Vem som helst får inte bli stridspilot, åka berg-och dalbana eller donera organ.
Citera
2021-08-23, 20:42
  #773
Medlem
Diamondgrits avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Merapi
Försöker du seriöst hävda att flickor är biologiskt sämre på att rösta, utbilda sig, äga pengar eller bestämma om de ska knulla eller inte?
Den nutida verkligheten är ju beviset för det.
  • Kvinnor röstar mer vänster än män gör
  • Kvinnor har i allmänhet högre utbildning men lägre faktisk kunskapsnivå än män
  • Kvinnor har i allmänhet sämre utdelning på sina investeringar än män
  • Kvinnor knullar ofta olämpliga män
Den där sista är kanske bra ibland men ändå.
EDIT: Att vara dålig på något är nu inte anledning till att inte få göra det.
Citera
2021-08-23, 20:47
  #774
Medlem
RedXs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Merapi
Jo jag har förstått det, men! du utgår hela tiden från ett manligt perspektiv och klistrar detta på kvinnor.

På vilket sätt då?

Tesen grundar sig i att män har ett annat läge än kvinnor beträffande relationer, och att det ger män starkare incitament än kvinnor att anstränga sig på jobbet. Delvis pga att det är en av de viktigaste faktorerna som avgör deras plats i den manliga partnerhierarkin, men också pga att parbildningen sker på ett sätt som gör att många kvinnor (men få män) har sin ekonomi säkrad via partnerns lön. Fler kvinnor än män har därmed råd att ”checka ut” från arbetslivet.

Det kan absolut vara androcentriskt, men jag ser inte var luckorna i resonemanget ligger, eller var/hur jag klistrar detta på kvinnor.
Citera
2021-08-23, 20:47
  #775
Medlem
KTM_s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Flickfotograf
När det kommer hårdfeministiska böcker med starka genusperspektiv, kanske Merapi också kliver på?

Jag läser bara bra böcker.
Kan tipsa om Nietzsche.
Helt otrolig på skriva, otrolig man och häpnadsväckande liv...
One of a kind.

“Who among the philosophers before me was in any way a psychologist? Before
me there simply was no psychology”
- Nietzsche

“Nietzsche has a more penetrating knowledge of himself than any other man who ever lived or was likely to live.” Freud



- Bara för man håller med i något en feminist säger betyder inte det nödvändigtvis att man är feminist.

Barn älskar böcker, det vet varenda kotte.
Du sträcker dig efter halmstrån just nu.
Lite patetiskt faktiskt.
Citera
2021-08-23, 20:49
  #776
Medlem
KTM_s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Flickfotograf
Menar du att hon saknar en pappa i sitt liv?

Jag menar att barn älskar böcker.
Sen finns det alltid undantag
Därav mitt uttalande "undantaget bekräftar regeln"
Citera
2021-08-23, 20:51
  #777
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av CartelMode66
Det är en oerhört smaklös konstellation med ett fåtal gubbar och ett flertal yngre tjejer. Därför är de inte normala. Inga normala människor skapar en svensk nyhetskanal med en sådan konstellation, eftersom ingen normalt funtad svensk skulle kunna ta en sån kanal på allvar

Att de sedan sitter och sprider fake news om feminister gör ju inte saken bättre..
Ungefär som att ingen tar dig på allvar. Du kan ine backa upp någonting av det du skriver med fakta, viket gör dig fake.
Citera
2021-08-23, 20:52
  #778
Medlem
TheyWillKillUsAlls avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Merapi
är man intresserad av saker, så måste man ju ofta kommunicera verbalt om dessa saker i en grupp, eller hur? Det kallas att "socialisera", och något som man tränas i, med start då man föds.
Och där finns forskning som visar att föräldrar "gullar" verbalt betydligt mer med flickor än med pojkar, dvs interagerar betydligt mer verbalt med flickor, än med pojkar som mest får ta emot olika order, och där ligger ju ett enormt problem redan från början.

Om problemet är "enormt" kan ju diskuteras...

Jag har aldrig förnekat arv och miljö som faktorer. Dessa samverkar med det biologiska.
Citera
2021-08-23, 20:57
  #779
Medlem
KTM_s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av TheyWillKillUsAll
Om problemet är "enormt" kan ju diskuteras...

Jag har aldrig förnekat arv och miljö som faktorer. Dessa samverkar med det biologiska.

Hörde du inte vad Vold sa?
Fakta är farligt tusan.
Då spelar det ingen roll vad som är sant.
Fakta ska ju ignoreras eftersom det är farligt!
Run bitch Run!
Om det inte gynnar den feministiska agendan då!
Män o kvinnor är ju lika i allt som männen är bra på. Sen är man o kvinna olika i allt mannen är sämre på..att kvinnor är bättre ledare är en axiom. Logiskt..
Eller nej inte logiskt eeeh Fuck..känslor? Eh
Jag drar!

Ps: Merapi i har inget liv... Ingen idé att diskutera med människan för hon gör inget annat än skriva aa på Flashback.. Du och tusentals innan har försökt..
__________________
Senast redigerad av KTM_ 2021-08-23 kl. 21:01.
Citera
2021-08-23, 21:11
  #780
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av KTM_
Inte bara ungar som älskar det 😇😇
Inte läst en bok i hela mitt liv, förutom intessanta fakta böcker.. Annars har jag försökt åtskilliga gånger. Omöjligt, för tankarna åker iväg på annat hela tiden.
Men nu på senare år så upptäckte jag ljudböcker. Lyssnar i princip flera timmar dagligen.. Ljudböcker är bland det bästa som hänt mig ❤️ love it

Grattis!
Lyssnar också en del på ljudböcker, men gillar även läsa som vanligt.
Tips! om du har en partner, läs högt för varandra, om inte någon av er är totalt värdelös på att läsa högt så är det mysigaste som finns.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in