2021-08-18, 15:19
  #3037
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av rokossovsky
Nej, det är inte övergrepp att ha regler för uppförande.

T ex, det är t.o.m. olagligt i Svrige att uppföra sig dåligt eller klä sig opassande, eller att inte alls klä sig. Samma sak gäller under talibanstyre.

OK. Då vet vi att du anser att det är "passande" att kvinnor tvingas ha en säck över huvudet då kvinnors ansikten är en källa till "korruption", samt att det är rätt och riktigt att de som inte efterlever "reglerna" blir föremål för offentlig piskning och avrättning.
https://en.wikipedia.org/wiki/Treatment_of_women_by_the_Taliban

Varför anser du att en pedofil krigsherres 1500 år gamla memoarer är lämplig grundval för "regler för uppförande"?

Åny glömde du en del:

Varför anser ni som (av outgrundlig anledning med historiens facit i hand) tillber den socialistiska läran att religiös fanatism är av godo? Er läromästare sade ju att religion är opium för folket. Gäller inte det längre?

Du har tidigare påstått att talibanernas regim leder till "kulturell utveckling" men du har inte svara på om du anser att "kultur produceras" genom att världsarv sprängs i luften? https://en.wikipedia.org/wiki/Buddhas_of_Bamiyan

När var du senast i Afghanistan?
__________________
Senast redigerad av Bobbyboi 2021-08-18 kl. 15:25.
Citera
2021-08-18, 15:19
  #3038
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av LuluBrooksie
Han fick landa nu iaf. Den afghanska piloten på första planet måste svära över idioterna i Kabul flygplats

Haha ja, jag är nyfiken på vad som hände där. Det märkliga är hans försök som på grafen, såg ut som två regelrättigt avbrutna landningar. Kanske var det ingen som svara och han försökte få deras uppmärksamhet
Citera
2021-08-18, 15:27
  #3039
Medlem
fittslems avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Cheddarjoe
Förstår inte hur ni två resonerar överhuvudtaget. Antingen går Väst in och tvingar fram demokrati eller så får dom själva göra det med mer blodspilla och konflikter. Mycket mer effektivt om väst går in och rullar fram kulan direkt. Men jag märker att det är många i tråden som är anti usa och det är också en hållning jag inte kan förlikas med. Ni är emot allting ni står för, annars finns det flygbiljetter till Moskva och Beijing ganska billigt och det är bara att åka dit och om ni inte trivs med livet i väst och alla dess fördelar med mänskliga rättigheter, fria demonstrationer och demokrati.

Är man utbildad och arbetat på stora koncerner som tjänsteman ser man det praktiska av vad Kina och Ryssland innebär på daglig basis varje gång en delegation är på besök. Inga andra nationaliteter på forskarnivå lyckas springa vilse och ständigt missa anvisningar för toaletten på svenska börsföretag som dessa. Men det är hatten av att man är så otroligt korkad att man vill se väst falla.

Förstår inte hur du resonerar, varför ska vi tvinga på Afganerna demokrati? Dom vill ju själva inte ha det? Dom vill hara ha lugn, ro, fred och styra landet på sitt vis. That's it.

Väst har redan försökt i 20 år nu, det enda det har lett till är krig, död och elände där borta. Och tillslut massa flyktingar som kommer hit som vi måste försörja.
Nu är alla nöjda, glada och vi slipper försörja och kasta bort pengar på dem.
__________________
Senast redigerad av fittslem 2021-08-18 kl. 15:30.
Citera
2021-08-18, 15:28
  #3040
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av punishersweden
Det är en sak och sitta på en fortifierad bergstopp och spana utan att kunna ta sig någonstans förutom på kortare rokognoceringsturer. Eller att ha någon fortifierad bas där där det krävs enormt mycket för att framföra en konvoj utanför basen med risk för IED:er.

Då kan man verkligen undra vad de gjort där ute öht.
Citera
2021-08-18, 15:33
  #3041
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av fittslem
Förstår inte hur du resonerar, varför ska vi tvinga på Afganerna demokrati? Dom vill ju själva inte ha det? Dom vill hara ha lugn, ro, fred och styra landet på sitt vis. That's it.

Väst har redan försökt i 20 år nu, det enda det har lett till är krig, död och elände där borta. Och tillslut massa flyktingar som kommer hit som vi måste försörja.
Nu är alla nöjda, glada och vi slipper försörja och kasta bort pengar på dem.
...exakt så det går inte att forcera fram saker i länder som har en väsentlig kulturell skillnad än väst. Att det fungerat typ 1 gång i Tyskland att ockupera ett land är mer undantaget som bekräftar regeln och där lyckades man främst för att Tyskland tillhör den västerländska kulturen
Citera
2021-08-18, 15:33
  #3042
Medlem
SkuttCobains avatar
Citat:
Ursprungligen postat av SirFrankLucas
Haha ja, jag är nyfiken på vad som hände där. Det märkliga är hans försök som på grafen, såg ut som två regelrättigt avbrutna landningar. Kanske var det ingen som svara och han försökte få deras uppmärksamhet


Hen verkar har svårt att taxa in till gate, står mitt i gatan fortfarande.... är det för att det hänger folk... förlåt, skäggbarn runt landningsställen och piloten inte vill punktera dem?
Citera
2021-08-18, 15:36
  #3043
Medlem
Svartskäggs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Dembotronen-2.0
Att det fungerat typ 1 gång i Tyskland att ockupera ett land är mer undantaget som bekräftar regeln och där lyckades man främst för att Tyskland tillhör den västerländska kulturen
Japan då?
Citera
2021-08-18, 15:37
  #3044
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av pe11e
Då kan man verkligen undra vad de gjort där ute öht.

"Winning hearts and minds" .......
Citera
2021-08-18, 15:39
  #3045
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Svartskägg
Japan då?
...okey då 2 exempel där det lyckats och i Japans fall så lyckades det förmodligen för att landet var industriellt välutvecklat hade det varit ett bondesamhälle som Afghanistan hade det varit tvärstopp förmodligen
Citera
2021-08-18, 15:44
  #3046
Medlem
Nu kanske det går upp för kvinnor och barn världen runt att dom lever på mäns goda vilja och vilkor.
Vilka det är som bestämmer och kan ta makten när dom vill..det är männen och ingen annan.
Citera
2021-08-18, 15:45
  #3047
Medlem
p1Schwabs avatar
Det är inte första gången stormakterna har tränat och utrustat Afghanistan för att sedan se allt vändas emot dem.

Enligt USA var Afghanistan nu ett militärt välutrustat land med en styrka på 300 000 man. En liten grupp talibaner red in på åsnor beväpnade med gamla puffror utan att möta något som helst motstånd. Givetvis kände man till att det skulle gå så här och att vi kommer att se en upprepning av Syrien där.

Vad är USA's inofficiella plan?
Citera
2021-08-18, 15:46
  #3048
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av dannbaggen
Här på forumet ser man tydligt att de som är mest nazistiska är de som allra mest gillar talibanerna. Sen finns det en som verkar vara ultrakommunist också och hyllar Nordkorea, även den gillar talibanerna.

Så ungefär där har vi talibangillarna i Sverige. De som är längst ut på endera sidan av skalan, några tusen personer i hela Sverige kanske?

Vad är ditt förslag? Bör man bomba skiten ur alla Talibaner? Risken är stor att civila dör. Bör man skicka in soldater för att kriga för något som man inte har med att göra? Borde vi ha bussar och flyg som kör alla till Sverige/Europa?

Personligen så tror jag inte på detta och kvinnor som har utbildad sig har haft lång tid på sig att dra ifrån Afghanistan. Menar detta hände ju inte över en natt direkt.

Sedan kan man ju ställa sig frågande varför det bara är unga karlar som kommer till Europa. Vart är alla kvinnor och barn som torde vara dom mest utsatta?
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in