Citat:
Ursprungligen postat av
Xade
De sakerna tar inte ut varandra. Det är som att säga "jag behöver inga bromsar på min bil, jag har ju säkerhetsbälte".
Ja, D-vitamin är bra, klart man ska ta vitamintabletter och vistas i solen. Jag vet inte hur man får Ivermectin men det är säkert också bra. MEN det innebär INTE att man ska strunta i vaccinet. Det är också sjukt viktigt och något ALLA bör ta.
Nej, är du vit svensk, under 50år och frisk så är risken otroligt minimal att dö av Covid-19. Medelåldern för döda av Covid-19 i Sverige är 82år. De som dött under 50år är mest somalier, syrianer och svårt sjuka personer (lungsjuk exempel).
En smart person stärker sitt immunförsvar och tar inga vacin ingen känner till framtida biverkningar av. Framtida biverkningar kan ta flera år att visa sig.
Vad gäller Covid vaccinen så skyddar de INTE mot att du blir SMITTAD OCH SMITTAR ANDRA, det gör du även som vaccinerad. De skyddar endast mot att personen inte blir allvarligt sjuk i Covid-19. Det är därför endast riskgrupper skall vaccineras.