Citat:
Ursprungligen postat av
rubin22
Jag märker att du inte har stor kunskap i ämnet.
"Fattigdomen i Afghanistan stärker talibanernas framfart. Många lockas att gå med i rörelsen eftersom talibanerna betalar medlemmarna en liten ersättning. Pengarna får rörelsen bland annat från narkotikahandel. En afghan som på dagen arbetar som jordbrukare, kan därför vara en talibankrigare på kvällen, även om personen inte håller med talibanernas ideologi."
Källa nedan och mer att läsa för den som vill!
https://svenska.yle.fi/a/7-10004658
Sättet som media ljuger på är att de väljer vilka nyheter de vill prata om. Det de ger dig är en tillrättalagd bild av verkligheten. Effekterna av att tro på deras narrativ är påtagliga nu, inte minst när media själva och maktens nickedockor ska försöka processa det som händer i Kabul.
Som jag skrev ovan i tråden hjälper det inte att vara emot något om det inte finns något att vara för. En afghansk bonde kan mycket väl stödja talibanerna, även kämpa med dem, utan att helt dela deras ideologi om han anser att det inte finns något bättre alternativ, om han anser att alla andra alterntiv, t ex den fina västorienterade regimen i Kabil, är så mycket sämre. Det är ingen normal människa som "håller med" en ideologi; en ideologi är alltid en ekonomisk, politisk och filosofisk kompromiss kring vilken människor samlas av olika anledningar.