Citat:
Ursprungligen postat av
hbphys
Ni som inte vaccinerat er, fundera noggrant på vad ni ska göra. För er som haft covid, ni har ett superstarkt skydd, vaccinering utgör snarare en risk att ni försämrar ert immunförsvar. Ni som inte haft covid bör ställa risk mot nytta. Om ni blir smittade så löper ni ~0,1% risk att dö, då är riskgrupper inkluderade och jag räknar med att ni som läser här är under 70 år. Om ni inte är i riskgrupp så är risken att dö mycket mindre än 0,1%. Efter infektion så får ni 99% skydd.
Att vi har en kontrollgrupp med enbart naturlig immunitet i samhället är extremt viktigt som referens i detta globala gain of function experiment.
Om ni vaccinerar er så deltar ni i detta gain of function experiment där ni får 37-39% skydd och det är extremt kortvarigt, samt att minsta lilla mutation tar sig förbi skyddet eftersom ni bara får en typ av antikroppar mot ett enda protein på viruset, jämfört med en lång rad av antikroppar som infektion ger. Med vaccin kommer ni behöva jaga er svans med nya sprutor kontinuerligt och risken finns att ni hinner bli smittade ändå. Förhoppningsvis ger infektion hos vaccinerade samma immunitet som om man inte varit vaccinerad, men det är inte självklart.
Vill man verkligen ha vaccin och är väldigt rädd för covid, då bör det vara en bra idé att vänta tills bättre vaccin finns. Sputnik och Sinovac kanske är bättre alternativ. De gav ju initialt sämre skydd påstods det, men nu vet vi ju att de andra vaccinens effektivitet var kraftigt överdriven.
Ja, får vi hit Sinovac någon gång, så tänker jag ta en dos av det. Men jag kommer inte att ta någon tredje dos av Moderna, det känns inte som att det tillför så mycket mer, utan då får min kropp göra jobbet själv om jag skulle bli infekterad trots två doser. SÅ illa kan det inte bli mera.
Men just ett vaccin gjort på riktiga virus, där immunförsvaret lär sig att känna igen HELA viruset, tror jag kan vara väldigt bra att komplettera med. Då dröjer det väldigt länge - förmodligen för alltid - innan viruset har muterat sig runt det. Det kan ju inte ändra på sig hur mycket som helst, och fortfarande vara ett fungerande coronavirus.
Jag förstår inte varför vi inte redan har Sinovac här..?
Sputnik är ett vektorvaccin, och de andra vektorvaccinerna har det varit mycket problem med (blodplättsgrejen). Undrar om det har varit det med Sputnik också, men att det har tystats ned? Detta måste man veta innan man eventuellt tar en dos av det.