Citat:
Ursprungligen postat av
Kalmar2004
Medelåldern för avlidna i Covid 19 är 82 år och förväntad medellivslängd är 82,45 år så det skiljer ganska lite.
Håller med. Fattar inte ens varför vi så ofta behöver se inlägg likt dessa.
Citat:
Ursprungligen postat av
MittMalmoe
vad är det för dystopi du lever i?
Face slap! Vakna!
Medelåldern för de avlidna med C19 är 83år (Medellivslängden i sverige är ca 82,5 år)
Den absoluta majoriteten var sköra multisjuka 86%
Andas och försök.. försök.. ta in vad ovan betyder.
Citat:
Ursprungligen postat av
hasse3344
Inte så himla sjukt att några 83-åringar dog lite i förtid. För det är väl medellivslängden i Sverige? 83 år alltså. Och samtidigt medelåldern på avlidna i covid. Hade de legat 3-åringar med polio i kistorna skulle jag förstå. Alla förstår att de 15000 ”med” covid du försöker skrämmas med väger extremt lågt med tanke på deras hälsa och ålder. Förmodligen ligger antalet döda av covid på hälften, alltså fall där covid är den direkta dödsorsaken och förkortat livet mer än 1 månad. Vi vet ju om att den åldersstandardiserade överdödligheten under 18 månader är helt normal. Under 2020 var den 1,7%. Men det har jag redan informerat dig om. Det som är sjukt är att du fortfarande tycker som du gör.
Varför plussar man på ett år på medelåldern på avlidna för att göra en poäng av, ja vad då?
Jag blir bara lite trött på att se sådana här inlägg, det handlar ju bara om ett år men det året verkar vara viktigt för vissa för att lägga fram denna poäng som inte stämmer i all fall inte med FoHM siffror. Om man har en annan medelålder får man ju faktiskt länka källan eftersom den skiljer från vad FoHM brukar presentera varje vecka.
Och i fall någon inte vet vad FoHM brukar presentera som medelålder på avlidna i covid så är den 82 år (för hela pandemin). Se veckoraporterna.