Citat:
Ursprungligen postat av
Harrywinston
Har fått rapport från fronten nu i USA. På min väns sjukhus börjar coronafallen stiga igen. Delta har visat sig smittsamt på en helt annan nivå än de tidigare varianterna.
Det är nu många i 25-30-årsåldern som blir svårt sjuka, hamnar i respirator och utvecklar skrumplungor om de har turen att överleva. Viruset verkar definitivt vara mer aggressivt än tidigare varianter. Precis som vi redan misstänkte när krematorieugnarna smälte i Indien.
Tydligen skäms de som hundar över att de inte tagit vaccinet. De gjorde sitt livs misstag när de lyssnade på förnekare som hardusettminapa, emperor och gänget. Sådana som de har verkligen blod på sina händer.
Det kommer att bli en spännande höst. Med tanke på deltas höga smittsamhet är det kört för alla som inte vaccinerats (och möjligen de med naturliga antikroppar). De kommer bli smittade allihop.
Många kommer att ligga och kippa efter luft på IVA och förbanna sig att de lyssnade på antivaxxers som spred sin dynga. Det är nog inte alls omöjligt att en del plattjordare här på forumet kommer skicka inlägg från sin säng på IVA där de gör avbön och uppmanar alla att vaccinera sig.
Ja om dina polare i USA säger så måste det nog stämma. Kikade lite snabbt på den officiella statistiken från UK där deltan härjar.
Tydligen fick ca 1,5% av befolkningen positiva covidtest i åldern 25-34 år under vecka 27 och 0,005% av åldersgruppen 25-44 år behövde sjukhusvård. Här räknas även åldersspannet 30-44 år in, vilka förmodligen utgör fler inlagda per capita (fler inlagda i högre åldrar). Så man kan nog gissa att högst nån promille av de smittade i åldern 25-30 år behöver sjukhusvård pga deltan om du jämför andelarna och räknar med en viss fördröjning av vård.
https://www.ons.gov.uk/peoplepopulationandcommunity/healthandsocialcare/conditionsanddiseases/articles/coronaviruscovid19latestinsights/hospitals
Men du lär tyvärr fortsätt dela din irrationella rädsla trots statistik och fakta. Personligen skulle jag föreslå KBT, det funkar bra mot flygrädsla och spindelfobi har jag hört.