Citat:
Ursprungligen postat av
rokossovsky
Nej, det tror jag inte. Däremot visar historien att staten kan vara en oerhörd drivkraft för ekonomisk utveckling och det är den vägen Sydafrika borde slå in på, gärna med expertkunskap inhyrd från t ex Kina.
Vadå tror inte på?
Kina har otroligt låga skatter och lägre minimilön och betydligt mer företagarvänlig klimat.
Men sedan är kineser kineser och afrikaner är afrikaner.
Han-kineser i Singapore och Hong Kong har lycktas skapa världens rikaste nationer med hjälp av libertarianska modellen och stenhård meritokrati. Han-kineser i Sydostasien äger i princip över hälften av alla företag trots att de ofta hör till några enstaka procent av befolkningen i Sydostasien. Han-kineser i USA har 50% högre lön än vita och är överrepresenterade i Harvard, amerikankineser är VDn för både Nvidia och AMD som driver våra datorer.
Varför ska man jämföra kineser med svarta sydafrikaner eller svenskar med svarta sydafrikaner?
Kineser kan jämföras med japaner och sydkoreaner, svenskar med övriga skandinavier och nordeuropeer eller möjligen svensk-amerikaner för att jämföra hur väl svenskar lyckas utan staten (otroligt väl, svensk-amerikaner tjänar 50% mer än svenskar). Produktionspotentialen ett folk har kan man alltså enkelt få ihop genom att jämföra hur väl närbesläktade kulturer lyckas inom olika typer av samhällsmodeller. Utan produktionspotential så har du inget att ens fördela.
Sydafrika har 45% skattetryck på den snabbt minskande vita och asiatiska eliten. De har världens mest omfattande kvoteringssystem, dyra socialbidrag, afrikansk politisk elit, etc. - det finns inte så mycket mer utrymme att utjämna utan att man tippar över lafferkurvan och vita eliten dessutom flyr landet (vilket de redan gör).
Vill du vara seriös med att komma med en mer omfattande socialdemokratisk eller ren marxistisk exempel får du söka dig till andra Afrikanska nationer som lyckats med att skapa välfärdssamhällen.