Citat:
Ursprungligen postat av
EnLitenFrys
Om vi för en stund bortser från dina personangrepp så har du en poäng i att Kakabaveh redan är ekonomiskt tryggad via riksdagspensionen. Hon går enligt gamla systemet och ett extraval skulle därmed ”bara” innebära att hon går från ordinarie ersättning till en väldigt generös inkomstersättning. Hon har fyllt 50 och suttit sen 2008.
Med det sagt ser jag ändå inte att hon trycker rött till Löfven (endast om slag i luften).
Pengar hon räknat hem försvinner under 2022 vid extraval. De flesta står sig själv närmast och för vänsterpartister väntar sällan lukrativa uppdrag i privata näringslivet.
Hon vill inte ha Kristersson eller en SD-stödd regering. Hon vill inte vara den som får skiten om en sådan tillträder.
Hennes lista är ett dåligt skämt. Tror hon på allvar att hon kan få igenom något som helst är hon dum i huvudet. Om hon inte tror det, är listan enbart poserande och varumärkesbyggande (hon tror att vi väljare är dumma i huvudet).
Och det jag sa i övrigt gäller ändå - Carlsson-Löfdahl och liberalerna har obefintligt intresse för extraval här och nu. Hellre Löfven ett år till än utsättas för risken att åka ur för att aldrig komma tillbaka.
Centerpartiet har valt häst och satt sig i det här förhandlingsläget. De kommer gilla läget och släppa fram Löfven, sen drömma att ett mirakel sker till 2022 och att alliansen eller S+c+Mp får egen majoritet.
Som sagt, varför ska Kakabaveh bry sig om några tusenlappar extra när hon redan tryggat sin inkomst? Varför ska hon bry sig om några tusenlappar när hon för första gången kan hamna i rampljuset och påverka i svensk politik?
En kristersson-åkesson regering kommer tillträda oavsett. Det är bara en tidsfråga. Folk har fått nog. Det var därför Löfven som en feg kyckling valde talmansrundor före extra val.
Om Liberalerna räddar Löfven i ett år till och därmed tvärvänder en gång till så är det definitivt spiken i kistan för liberalerna. Deras bästa chans är att rösta rött till Löfven. Åker de ur extra valet så kan de åtminstone inför det ordinarie valet framstå som ett mer trovärdigt borgerligt alternativ än vad de var 2019 och 2020.
Om Centerpartiet förhandlar med kommunister så har de inget existensberättigande längre. De kommer behöva dela väljare med V och MP. Jag är övertygad om att centerpartiet innerst inne vill ha extra val och därför kommer de rösta ner alla alternativ för att kunna gå in i en valrörelse som en självständig kraft och därefter hoppas på det bästa.