Citat:
Ursprungligen postat av
nantale
Hon hade 0,2 promille alkohol i blodet, vilket är gränsen. Hon fastnade vid en rutinkontroll och var inte nära att köra över någon. Eller tror du att att mödrar med barnvagnar promenerar på Öresundsbron? Hon begick ett brott, precis som Ebba. Och precis som Ebba fick hon ett bötestraff.
Jag är inte socialdemokrat, ogillar dem för tillfället rätt starkt, men jag tycket att Aidas brott inte var så allvarligt. Hade hon tävlat i skytte med den promillen hade hon ansetts för dopad. De svenska gränserna för promille i blodet är dikterade av nykterhetsrörelsen.
Nu vet jag inte exakt turerna hur det gick till, om hon själv avgick, uppmanades att avgå eller i praktiken sparkades. Jag har för mig att det framställdes som hon avgick på egen hand.
Personligen så hade jag inte haft något emot om hon stannat kvar som statsråd. Hennes brott var inte av så pass grovt. Per Gahrton från miljöpartiet tvingades inte bort från sin post som EU-parlamentariker trots att alkoholmätaren vid poliskontroll visade avsevärt högre promillehalt än den Aida hade.
Dock ser jag ändå Aidas körning som något grövre än Ebbas kommentar på internet. Det juridiska ombudet deltog själv i en grupp som hotade Ebba om hon inte drog sig ur affären med Esb.