2021-07-01, 15:25
  #2221
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av at0m3n
https://www.svt.se/nyheter/inrikes/utredningen-om-pistolerna-som-stals-fran-regeringskansliet-laggs-ner

Ett tiotal pistoler och ammunition stals från Regeringskansliet vid minst tre tillfällen under 2019. Nu lägger åklagaren ner utredningen, rapporterar Dagens Juridik.

Pistolerna, som var så kallade förstärkningsvapen avsedda att användas vid en förhöjd hotbild såsom ett terrorattentat, var av märket Glock och stals från ett vapenrum i Regeringskansliet.

Finns det en chans att dessa pistoler använder vid polis mordet?

Det finns oändligt med illegala importerade vapen i förorterna, varför skulle specifikt dessa vapen ha någonting med saken att göra?
Citera
2021-07-01, 15:26
  #2222
Medlem
Polischefen har fått order om att köra maximal damage control nu.
Citera
2021-07-01, 15:26
  #2223
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av fenomenal
Hur gör man om man vill starta en insamling till Andreas sambo? Pengar är ju alltid bra att ha liksom... Kan man ens göra sånt?

Det hade varit bättre om det startades en insamling till den/dem som utförde mordet och namn på anstiftaren.
Citera
2021-07-01, 15:26
  #2224
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Svennis7254
Man skall nog ta en tidning som saknar en ansvarig utgivare med en stor nypa salt
I samma nättidning hittar man även denna artikel: https://www.nyariks.se/isabel-buffa-skoglund-domd-gangkriminelle-pojkvannen-ala-bekhit/

WTF?
Citera
2021-07-01, 15:26
  #2225
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Giant Squid
Jag har inte hunnit läsa hela tråden, men var polisen civilspanare eller nåt eftersom han åkte
runt på en moped?

Tror bara det är något nytt dom börjat med i Göteborg. Vara coola med kidsen eller nått.
Citera
2021-07-01, 15:26
  #2226
Medlem
Reguluss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Giant Squid
Jag har inte hunnit läsa hela tråden, men var polisen civilspanare eller nåt eftersom han åkte runt på en moped?

Nej, han var uniformerad.
Citera
2021-07-01, 15:27
  #2227
Medlem
Snapcounts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Regulus
En poliskälla i Expressen påstår att det inte var något misstag:

– Det jag kan säga är att man siktade rakt på den här polismannen. Det var som en avrättning, säger en poliskälla.

https://www.expressen.se/gt/stort-polispadrag-i-biskopsgarden/

Vad gäller hotbilder, så vet vi också från media att polisens försök att störa den organiserade brottsligheten i Biskopsgården väckt irritation. Det fanns rimligen en generell hotbild mot poliser som deltog i den verksamheten.

Hur som helst borde polisledningen avhålla sig från spekulationer innan vi vet mer om dådet.

Mm-m..

Undrar hur mycket förtroende polisen på "gatan", har för polisledningen..
Citera
2021-07-01, 15:27
  #2228
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av ClasZtefanYngwezon
Polischefen har fått order om att köra maximal damage control nu.

Man hade ju hoppats att polischefen skulle ha så pass stor respekt för den mördade kollegan att order från politiker inte följs. Det är äckligt vad dom håller på med.
Citera
2021-07-01, 15:28
  #2229
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av Giant Squid
Jag har inte hunnit läsa hela tråden, men var polisen civilspanare eller nåt eftersom han åkte
runt på en moped?
Nej han hade polis uniform
Citera
2021-07-01, 15:29
  #2230
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av cageholder
Är det verkligen sannolikt att polisen blir skjuten av "misstag"?? Om jag var gängkriminell och skulle skjuta en annan gängkriminell så borde det ABSOLUT SÄMSTA tillfället vara när en polis är i omedelbar närhet. Behöver jag förklara varför??

den som ska skjuta ihjäl någon -antagligen för första gången- kan nog mycket väl få tunnelseende.
det bör vara en stressfylld situation för förövaren och medhjälpare så de kan ju varit så fokuserade på att det skulle skjutas och att det var tvunget att ske via överraskningsmoment och därför gå snabbt, att de helt enkelt inte begrep att det fanns en polis på plats.

polisuniformer är ju inte heller lika iögonfallande idag som de var förr - mörkblått med lite guld liksom. hade han sedan precis tagit av sig hjälmen så kanske han inte heller hade mössa. och så färdades han på ett för polisen ovanligt fordon utan polismärkning vad det verkar.
__________________
Senast redigerad av meetthefockers 2021-07-01 kl. 15:32.
Citera
2021-07-01, 15:29
  #2231
Medlem
Cuckslayers avatar
Vad är oddsen på att detta var ett misstag? Det råkade bli skottlossning just när han var där? Dessutom så råkade han bli träffad också.

Kom igen nu för fan

Det här är inget annat än en rökridå. Helt sinnessjukt är det.
Citera
2021-07-01, 15:29
  #2232
Medlem
susets avatar
Har polisen gått ut med några signalement ännu?
Eller är dom så pass politiskt styrda att dom låter sig själva bli mördade för att skydda regeringen?
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in