2021-07-01, 05:19
  #469
Avslutad
Varför skriver folk i tråden och beter sig som de bryr sig? Ni har låtit detta ske. Alla ni är passiviserade. Majoriteten lider av flyktbeteende likt blattarna själva. Tro inte att ni sitter på en piedestal när ni själva varit delaktiga till den sociala konstruktionen av dagens samhälle.

Den här händelsen är extremt liten i jämförelse med alla droger, alla våldtäkter, rån och mord under de senaste 20 åren av blattar, dock har dessa typer blivit normaliserade för varje vardaglig Svensson. Ironiskt hur folk reagerar så fort det är en polis eller ett terrordåd även fast en vanlig civil alltid finner sig i risk för att bli utsatt för mångkulturen. Antar att media styr folks känslor rätt rejält i ett samhälle som fallerar.
__________________
Senast redigerad av SegPanda 2021-07-01 kl. 06:13.
Citera
2021-07-01, 05:23
  #470
Medlem
Citat:
Bakgrunden till polismordet är oklar.

Enligt polisens uppgifter stod några poliser på Höstvädersgatan i Biskopsgården och pratade med ett par personer då de plötsligt blev beskjutna.

Hans liv gick inte att rädda.

Polismannen träffades och fördes till sjukhus men skadorna var så svåra att hans liv inte gick att rädda.

Källa: https://www.gp.se/nyheter/g%C3%B6teborg/polis-ihj%C3%A4lskjuten-i-biskopsg%C3%A5rden-1.50427132
Citera
2021-07-01, 05:23
  #471
Medlem
Soterns avatar
Någon som vet hur det började? Var det oroligheter innan på platsen, eller?
Citera
2021-07-01, 05:24
  #472
Medlem
Finns tydligen filmer ute på händelsen.
Citera
Schlesiens avatar

Moderatormeddelande

Postat av Schlesien 2021-07-01, 05:25
Moderator
Moderatormeddelande

Topic är en specifik brottshändelse

Trådämnet är inte politik, inte lagförslag, inte migration
Trådämnet är inte vad ni själva och andra röstar på


Över 400 st inlägg raderade, ca 40 varningar utdelade



Händelsen har genererat trådar i andra delforum:

Medier&Journalistik (FB) Polis mördad 30/6-2021. Hur kommer svenska journalister vinkla detta brutala mord?

Politik-Inrikes (FB) Politiska konsekvenser av polismordet i Göteborg 2021-06-30

Brott&Brottsbekämpning (FB) Polis mördad - såg vi verkligen inte detta komma?

Använd dessa trådar med hänsyn till var ditt stoff bäst hör hemma.



Utgångna rubriker:
Skottlossning Biskopsgården/Göteborg. POLIS SKJUTEN 30/6-2021
Skottlossning, två skadade varav en polis, Biskopsgården/Göteborg 30/6 -21



/ Moderator
__________________
Senast redigerad av Schlesien 2021-07-01 kl. 16:03.
2021-07-01, 05:32
  #474
Medlem
Fruktansvärt tragiskt händelse. Får inte kunna hända att man dödar en polis och kommer undan med det. Jag hoppas innerligen att polisledningen på riksnivå sätter in de resurser som krävs för att lösa mordet.

Sedan är situationen på väg att spåra ur ett snäpp till. Kommer GM undan med detta blir ju klanens status enorm och vi riskerar uppföljning av konkurrerande klaner. Krävs tyvärr ännu mer taktiskt tänkande och skydd i framtiden.

De närmsta dygnen blir avgörande. Biskopsgården får inte kunna utropa en de facto fristat där klanerna gör som de vill.
Citera
2021-07-01, 05:32
  #475
Medlem
Kom GM på moppen eller varför låg det en moppe bredvid snuten?
Citera
2021-07-01, 05:33
  #476
Medlem
Soterns avatar
Är det ali khan som visat musklerna?
Citera
2021-07-01, 05:35
  #477
Medlem
Carpedijems avatar
Jaha där kom det. Det var bara en tidsfråga innan polisen skulle börja bli beskjuta.

Det var startskottet för fler polisskjutningar framöver.
Citera
2021-07-01, 05:42
  #478
Medlem
skitpennas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Snauzzer
Finns tydligen filmer ute på händelsen.

yep, sök biskopsgården o kolla nyast uppladdat. finns 3filmer sofar
Citera
2021-07-01, 05:47
  #479
Medlem
Får mig att tänka på när Ice-T släppte den kontroversiella låten Cop Killer. Brukar alltid tänka att Sverige följer USA med 30 års fördröjning och det var ca 30 år sedan den släpptes. Var även snart 30 år sedan Rodney King riots så bara att kolla vad som hände då… man tenderar att överskatta framtiden kort sikt men underskatta den på lång sikt, det kommer med andra ord inte hända ett skit som vi kan koppla till denna enskilda händelse men om 30 år får vi en populistisk stadsminister likt Trump
Citera
2021-07-01, 05:49
  #480
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av skitpenna
yep, sök biskopsgården o kolla nyast uppladdat. finns 3filmer sofar




sök var då? google?
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in