Citat:
Ursprungligen postat av
zapohd
Nu vet jag inte i vilken värld du lever i. Men i Sveriges riksdag så har aldrig alla partier fått vara med och bestämma.
Oftast har Sverige regerats av olika partier som har samarbetat på olika sätt. Detta innebär alltid att ett litet parti som ingår i regeringsunderlaget har haft mer att säga till om än ett stort oppositionsparti.
Ser vi historisk tillbaka så stöddes ju Socialdemokraterna av VPK och då var ju Sossarna tvungen att ta mer hänsyn till dem än övriga partier i Riksdagen. Dvs de hade mer makt en Moderaterna som oftast var största borgliga parti.
Under alliansens tid så var ju Sossarna största parti och de hade inte mycket att säga till om då.
Som Sveriges valsystem ser ut så kommer vi alltid att ha små partier som har mer makt än vad deras väljare underlag ger. Detta pga av något av de stora partierna måste samarbeta med dem. Det var nog svårt när vi hade en riksdag med fem partier och det blir inte lättare när vi har en riksdag med 7 partier.
Det hör ju till någon form av vett och etikett att om yngsta dottern i ens familj fullkomligt vägrar att tex gå med på att hoppa hopprep att man då inte tvingar henne till det bara för att resten av familjen vill det.
I en sådan stor samhällsförändring som beslutet att införa massinvandring som man förövrigt aldrig tillfrågade svenska folket om utan bara införde och gjorde allt i sin makt för att via media och liknande stävja kritiska röster att höras.
Så bör man ju som politiker ta lite hänsyn om missnöjet är stort i hela hälften av befolkningen.
Det går inte att ha ett friskt samhälle där halva befolkningen vantrivs med utvecklingen men bara får gilla läget.
Demokrati är lite bredare begrepp än 50% diktatur betéende.
Tittar man även på hur många invandrare som finns i landet är det bland vanliga ursprungssvenskar idag närmare 2/3 eller 66% som röstar för att minska massinvandringen.
Inte heller detta bryr sig dom styrande om öht.
Det är inte demokrati förutom möjligtvis på papperet.