Citat:
Ursprungligen postat av
Ohshit.Cuntwell
Det är just manuella val som kritiseras för brister angående valhemligheten. Detta löser man bättre med digitala val.
Kritiken när det gäller Svenska val från internationella valövervakare var vid sista valet var följande.
1. Familjeröstning. Dvs någon i familjen tilläts hjälpa en person att rösta. Detta brukar ske när en handikappad person ska rösta. Detta är inte tillåtet utan i ett sådant fall så ska en valförrättare hjälpa till.
2. Poströsterna öppnades för tidigt i vissa vallokaler. Poströsterna får öppnas först efter att vallokalen har stängt.
3. Valsedlarna står öppet och pga av det så kan alla se vilken valsedel man tar.
Punkt 1 och 2 var något som skedde i enstaka fall och är pga av det mindre allvarligt.
Punkt 3 är något som borde vara åtgärdat till nästa val. Punkt 3 är den mer allvarlig punkten. Men även ha skiljer det åt mellan vallokaler. Jag har varit med om att vissa vallokaler har valsedlarna placerade så att man ingen kan se vilken man har tagit och andra står det helt öppet.
Men denna kritik är lätt att åtgärda inför kommande val. Följer valförrättarna nuvarande regler så blir det har vi inget problem med punkt 1 och 2.
Punkt 3 är relativt enkelt att åtgärda. Det kräver valsedlarna placeras i ett bås och man släpps fram en och en till detta bås.