2021-06-22, 17:23
  #10345
Medlem
HerrGickhans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av S0urce
Ja, det demokratiska röstsystemet. Sen kan man ju allvarligt ifrågasätta om Sverige, per se, är demokratiskt bara för att röstsystemet anses vara demokratiskt. Själv anser jag Sverige är en demokratur. Folket bestämmer inte mycket, vi ligger väldigt långt ner i ranglistan.

Eftersom det i de allra flesta sammanhang råder ett antingen/eller-förhållande (demokrati eller diktatur) när samhällssystem bedöms så är egentligen inte odemokratiskt ett bra ord. Demokratur är ett sentida begrepp som väl kan fungera, men ändå inte.

Jag är inte så säker på att folket i Schweiz bestämmer så mycket som de önskar göra och alla demokratiska system har ju den haken att väldigt många kommer att bli missnöjda. Kompromisser har ju en tendens att vara förlora-förlora i stället för vinna-vinna.

Nutiden är så pass mycket mer nyansrik än vad som var fallet för 50 år sedan. Man kan säga att människor är betydligt bättre på att bygga nytt än på att förvalta och förändla gammalt. Just detta att människor idag har så lätt att uttrycka missnöje (via sociala medier) gör ju att politiken och politikerna anpassas till att hålla en så låg profil som möjligt och att prata mer nonsens än som är nyttigt för någon.
Citera
2021-06-22, 17:26
  #10346
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Nostradumbass
Jag ger inte ett skit för "expertanalyser". Det är som när Lena Mellin skriver

SÅ KAN LÖFVEN SITTA KVAR
Lösningen: Förmå 175 ledarmöter att inte rösta emot honom.

Ja, tänk sicken jävla kvalitetsanalys. Vi behöver inte våra "experter". Vi behöver bara tänka själva istället. Den här experttilltron är skadlig.

Aftonblaskan själva måste hålla skämskudden högt när Lena Mellin fortsätter att använda dagisspråk för att "analysera" läget som "snurrigt, obegripligt" osv. Ingen kan väl ta denna fyllenäsa på allvar ändå?
Citera
2021-06-22, 17:26
  #10347
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Sinestro
När förmågan till sund argumentation krymper kommer invektiven smygande.
L krymper ytterligare i senaste mätningen och C ökar, men du vet bäst?

Ja jag började med smädesorden va? Du är ju sjuk i huvet för fan..

Och vill du se data på längre perspektiv, vilket vilken matematikkunnig som helst hade önskat, så kan du kolla på opinionsundersökningar på wiki.

Där kan du se att C legat relativt stilla sedan valet. L dök något i slutet av 2019, sen legat nära 4% sedan dess.

Alltså har C inte alls ökat, och att L föll något kan inte kopplas till att de sa mer eller mindre ok till sd, vilket skedde långt senare.

Klurigt med grafer å sånt va?
Citera
2021-06-22, 17:27
  #10348
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Stallbackshjonet
MSM är den viktigaste spelaren till sakernas tillstånd i riket. Utan dess stöd hela vägen sedan SD började växa efter -10, hade en sån simpel figur som Löfven, ett så solklart undergångsparti som Mp och en så verklighetsfrämmande kvinna som Lööf aldrig nått sina maktpositioner att fullfölja förstörelsen av Sverige.
Den av MSM curlade Björklund, en i perspektivet egentligen fantastisk icke-politiker, är också MSM:s ansvar och hans destruktivitet för Sverige varnades på intet vis för av MSM, inklusive Public service.

Tragikomisk ironi att det enda parti som MSM inte ens velat ta i tång precis som med SD, alltså V, framstå som segrare idag - för sina väljare och för demokratins innebörd och mening.

Hos Bonnier har en röst brutit sig ur undergångskören och nu väntar majoriteten svenskar på att dess ägda mediabolag P S ansluter sig till Expressen.

Det är så jävla sjukt det kan bli att Lööf ens överväger samarbete med V och lika illa är det om Dadgostar ens ägnar en tanke åt att liera sig med C.
Då kan de spola ned politiken i riksdagshuset för då handlar allt endast om makten att bestämma över Sverige.
I så fall har Löfven lyckats med det i alla fall, att få med sig C och V i avsättandet av Politiken, denne sorgliga skepnad i täten för ett Parti utan politik, endast makthunger.

Det vore en katastrof för Sverige och dess redan hårt prövade skattebetalare, men för den del är det inte helt otänkbart.

Det skulle troligen betyda att flum/vänster-blocket blir oerhört att ersätta på kort sikt medans det skulle drabbas av kraftiga slitningar och misstro och snarast imploderat efter nån/några mandatperioder för att ha väldigt svårt att hämta sig därefter.

Detta inser självklart C, det är därför dom provat och pådyvlat sin egen idé om hur landet ska styras. Dvs med C och L lite utanför rampljuset men med en viss makt kunna peta in politik som inte fungerar med helheten.

Redan första dagen beskrev jag JÖK som en politisk kökkenmödding, ett osammanhängande blaha utan tillstymmelse till trovärdig helhetsbild.

Nu har regeringen fallit och S har rasat i opinionen L nära nog krossats, undrar om det borde vara något för C och oppositionen att ta lärdom av även om dom själva inte drabbats.. denna gången.
Citera
2021-06-22, 17:28
  #10349
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av LeifD2
Nej, det måste dom inte säga. Dom kan göra det ändå.
Centern har bara en fråga; att hålla SD utanför. Om det innebär att städja en vpk-regering med Nooshi Dragonstar som Führer så gör centern det, utan vidare.
V har gjort helt rätt nu: drivit sitt eget sakpolitik och struntat i om SD ska vara utanför eller innanför. Om alla andra partier gör samma sak blir det extraval och SD lär bli ett marginaliserat parti vid nästa ordinarie val. Jag ser faktiskt framemot ett extraval och en borgerlig regering. Det ska bli underhållande att se vilken roll SD får spela i, eller i kulisserna av, en sådan regering.
Citera
2021-06-22, 17:31
  #10350
Medlem
LeifD2s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Zaedrews
Jo men det kräver att Vänsterpartiet inte bara undviker att rösta nej till en S, MP och C. De måste rösta ja. Liksom måste alla i C vara trogna under just då att ingå i en regering med aktivt stöd från V. Många om där då C absolut inte är mitten utan extremt höger i mycket.

Perukstockarna i C gör som deras Drottning säger åt dom att göra. Ingen vågar något att annat.

V kan dock bli svårare för svett-tsaren Löfwën. Vid ett extraval skulle V mest troligt kraftigt öka sin representation i riskdagen. Det kan dom också säge till Löffen: "He he, ställer inte du upp på våra krumbukter blir det extraval. Massor av vänstersossar kommer att röst på oss. Flera 100000. Bra va?".

Mp är enklast för Löff€n att hantera, dom bara gör som dom blir tillsagda eftersom dom inte har mycket till alternativ och dessutom ligger dåligt till i opinionen. En del muppar kan nog byta till vpk också eftersom ledningen där uppenbart har betydligt mera staken än vad Mps sprökrör någonsin varit i närheten av. C jamser med och lan enkelt mutas. Värre med V. Kan kanppast komma i fråga i regering, men han måste ha deras stöd.
Citera
2021-06-22, 17:31
  #10351
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Ohshit.Cuntwell
Ja självklart, de skulle förlora röster på det.

Dessutom vill dom självklart inte att medborgarna ska veta hur jävla illa det faktiskt är ställt där ute i verklighetens Sverige som S haft regeringsmakten i under så väldigt många år.
Citera
2021-06-22, 17:36
  #10352
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av gniknus2
Ja jag började med smädesorden va? Du är ju sjuk i huvet för fan..

Och vill du se data på längre perspektiv, vilket vilken matematikkunnig som helst hade önskat, så kan du kolla på opinionsundersökningar på wiki.

Där kan du se att C legat relativt stilla sedan valet. L dök något i slutet av 2019, sen legat nära 4% sedan dess.

Alltså har C inte alls ökat, och att L föll något kan inte kopplas till att de sa mer eller mindre ok till sd, vilket skedde långt senare.

Klurigt med grafer å sånt va?

När de sakliga argumenten krymper kommer som sagt invektiven smygande.

Dagens OU visar att C ökar och L fortsätter krympa pga att C står fast vid anti-SD och att L ändrat linje angående SD. Jag har föga förvånande rätt och du har föga förvånande fel.

M/KD/SD har nu egen majoritet och L/MP åker ut. Drömläge 2022 alltså.
Citera
2021-06-22, 17:37
  #10353
Medlem
Ohshit.Cuntwells avatar
Citat:
Ursprungligen postat av HerrGickhan
Eftersom det i de allra flesta sammanhang råder ett antingen/eller-förhållande (demokrati eller diktatur) när samhällssystem bedöms så är egentligen inte odemokratiskt ett bra ord. Demokratur är ett sentida begrepp som väl kan fungera, men ändå inte.

Nej det är inte antingen eller, demokrati är en gråskala. Demokratin kan alltså vara olika stark och det räcker inte med att man får rösta för att det ska klassas som demokrati.

Ju starkare koppling det finns mellan människors önskan och vilken politik som exekveras desto mer demokrati har vi. Men här kommer också granskning av makten in, har vi inte det kan folk inte utvärdera makten och ta ställning baserat på det.

I Sverige har vi demokratur, media skyddar makten och granskar oppositionen på ett djupt partiskt sätt. Sedan hjärntvättas folk med massiv propaganda i samtliga kanaler. Folket kan heller inte direkt välja vilka som styr landet, vi kan bara rösta på representanter som i bästa fall lovar att rösta fram en viss statsminister men som sedan kan göra något helt annat.

Demokrati är alltså en gråskala och inte något antingen eller.
Citera
2021-06-22, 17:39
  #10354
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av nantale
V har gjort helt rätt nu: drivit sitt eget sakpolitik och struntat i om SD ska vara utanför eller innanför. Om alla andra partier gör samma sak blir det extraval och SD lär bli ett marginaliserat parti vid nästa ordinarie val. Jag ser faktiskt framemot ett extraval och en borgerlig regering. Det ska bli underhållande att se vilken roll SD får spela i, eller i kulisserna av, en sådan regering.

Det tvingade V att vara det första samarbetspartiet som faktiskt t.o.m. avsätter sin främste lierade genom tiderna.

Det är i princip omöjligt att försöka verka som opposition när man är en del av regeringsunderlaget.

V har varit väldigt många partiers lydiga hund här, men man får trots allt tacka för näsbrännan dom levererade.

För V’s trovärdighets skull är man såklart väldigt sent ute, man hjälper till att fälla det man själv släppte igenom bara för ett par år sedan.

Blir intressant att se vad avtalsgeneralerna i C tycker om det.
Citera
2021-06-22, 17:41
  #10355
Medlem
Om sossarna lyckas få det här att bli en folkomröstning om SD, så som han avser, så är det fullt möjligt att få tillbaka s gamla siffror på 40-45%.
Citera
2021-06-22, 17:42
  #10356
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Sinestro
När de sakliga argumenten krymper kommer som sagt invektiven smygande.

Dagens OU visar att C ökar och L fortsätter krympa pga att C står fast vid anti-SD och att L ändrat linje angående SD. Jag har föga förvånande rätt och du har föga förvånande fel.

M/KD/SD har nu egen majoritet och L/MP åker ut. Drömläge 2022 alltså.

Stycke 2, nej
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in