Citat:
Ursprungligen postat av
disparity
Ibland måste man dock ge upp med att vara så anal och läsa mellan raderna, precis som V har gjort
Ja klart att borgarna i förlängningen vill av marknadshyror på allt ja. Av hävd och princip bara. Det finns nog delar av socialdemokratin som också är för det egentligen innerst inne även om de inte säger det högt såklart.
Och det förstår jag inte heller för det lär inte lösa ett dugg av bostadsmarknadens alla problem!
Förslaget är ju helt värdelöst. Det kommer inte att leda till att det byggs mer. Varför skulle det det? Dessutom ÄR det redan nära nog i praktiken "marknadshyror" på nybyggda hyresrätter, så det lär knappast förändra ett endaste dugg?
Jag fattar ärligt talat inte vad man bråkar om? Förstår ingen av parterna här egentligen.
Hur fan kan man bråka om ett ickeproblem. Ett förslag på att införa någonting som i praktiken nära nog redan finns. Och varför egentligen skulle det inte va marknadspris på hyran till hyreslägenheter? Man betalar ju marknadspris på allt annat? För dom som behöver så betalar ju ändå socialen hyran?