Citat:
Ursprungligen postat av
LawNumberSix
Det sjukaste av allt är väl att inte Swexit ("Gubben på Filippinerna") eller andra i alternativmedia tar totalt avstånd från Håkan??
Eller är svaret så enkelt att hela denna hög är liknande bedragare som Håkan, dvs att Swishpengarna blir drivkraften för dem alla??
Ja, det tror jag.
Det är det som är drivkraften, en jättestor del av det egentliga syftet med youtubenärvaron och i vissa fall förmodligen också en överenskommelse "programledarna" emellan...medhåll av allt varandra säger, och lite ryggdunkningar ibland av varandra i kommentarerna eller på film för att därigenom öka chanserna att i utsagorna bli trodda av lärjungarna som läser allt.
(Seeing is believing, som det brukar heta)
Nu är det ju så också att ingenting i livet är riktigt svart eller vitt utan kan kan vara grått också om ni förstår vad jag menar med mitt stackars surr.
Alltså saker kan vara ljusgrått eller mörkgrått på skalan mellan svart och vitt, och att ingen är helt ond (svart) eller för den delen heller helt ärlig och gudomlig (vit).
Och jag tror säkert att vissa av dem som gör såhär har någon form av grej ändå dom tycker är viktig att ägna sig åt (protestera, konspirera om saker de tror på själva, eller nåt annat), även om dom såklart passar på samtidigt att uttrycka ett stort behov av ekonomiskt stöd för det dom gör men som i själva verket bara är att mjölka lärjungarna så man själv får det bättre ställt på dessas bekostnad.
Det har blivit ett sätt att nå fram till ökad materialistisk/ekonomisk framgång i livet, på bekostnad av mindre vetande och på andra sätt marginaliserade medmänniskor.