2021-06-02, 13:59
  #481153
Medlem
AldoRaines avatar
Citat:
Ursprungligen postat av LadySweden
Men uppmuntrar folk att riskera biverkningar i onödan. Märkligt.

Va? Är du full?
Citera
2021-06-02, 14:03
  #481154
Medlem
revodnebs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av kurt-sune
Om man stänger ner hela länder på obestämd tid så kommer det att få oerhört negativa konsekvenser. Det kan man bara inte göra hur mkt du än skulle vinna över viruset och smittspridningen. Viruset är inte tillräckligt farligt för att det ska vara motiverat.

Det är ingen som sagt att man ska stänga ner på obestämd tid.
Citera
2021-06-02, 14:06
  #481155
Medlem
LadySwedens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av AldoRaine
Va? Är du full?
Jag är aldrig full.
Citera
2021-06-02, 14:13
  #481156
Medlem
kurt-sunes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av revodneb
Det är ingen som sagt att man ska stänga ner på obestämd tid.

Ja du ... hur har tongångarna gått i vår omvärld? Bara några veckor för att tygla viruset.. och sedan har det bara skjutits upp och skjutits upp. Vi ska vara glada att vi bott här där vi haft hyfsat öppet under hela pandemin.
Citera
2021-06-02, 14:13
  #481157
Medlem
MrArturs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av LadySweden
Visst muterar det runt, men korsimmuniteten består i regel. Dvs du kan bli sjuk, men inte lika sjuk.

Vaccinerna ger betydligt smalare immunitet.
Vaccinen ger bredare skydd och de som får covid för andra gången blir i regel sjukare andra gången.
Citera
2021-06-02, 14:15
  #481158
Medlem
Storbritanien har i dag for første gang siden pandemiens start 0 døde det sidste døgn:

https://sundhedspolitisktidsskrift.dk/nyheder/3073-lynoverblik-dagens-tal-og-vigtigste-nyheder-om-coronavirus.html
Citera
2021-06-02, 14:15
  #481159
Medlem
Merwinnas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av virvelbagg
Vi har ju valt att inte ha så mycket koll på varianterna här. Jag vet att jag tjatar lite om det men det stör mig. I April slutade Fohm göra snabba test ( typnings-PCR) som gav svar bara på någon dag vilken mutation det rörde sig om. Nu kör vi ju bara helgenomekvenseringar. Vilket gör att vi bara vet vilka mutationer vi har just nu fram till vecka 14. 15, 16 och 17 kan man också se men de är ofullständiga. Dessa helgenomekvenseringar tar minst två veckor att analysera och få svar på. Jag har läst att de ibland kan ta upp til en månad.

Så vem vet vad för slags mutationer vi har nu.

Det har lyffts fram att det kan finnas en poäng i att veta vilken mutation som sprids. Kanske man vill lägga lite mer krut på att få bukt på smittspridningen om det är den från Vietnam t.ex.

Jag gillar Fohm kommentar på frågan om inte två veckor var lite väl lång tid då.
"-Allt beror ju på vad man tycker är tid."

https://sverigesradio.se/artikel/folkhalsomyndigheten-slutat-med-snabbkoll-av-coronatester
Från 18 maj

https://www.folkhalsomyndigheten.se/smittskydd-beredskap/utbrott/aktuella-utbrott/covid-19/statistik-och-analyser/sars-cov-2-virusvarianter-av-sarskild-betydelse/
Fohms statistik om SARS-CoV-2 virusvarianter av särskild betydelse uppdaterad 27 maj.

Du kanske tycker att jag upprepar saker du redan har grym koll på, så fall får du ursäkta. Men jag tog tillfället i akt att gnälla lite över att vi har så dålig koll på virus mutationer.

B.1.617.1, kappa står inte med på Fohm sida. Kanske den hamnat under övrigt? Men vi har ju Delta, B.1.617.2, den andra Indiska understammen.

Nej då, det är bra med lite information, jag har som sagt inte så bra koll längre. Coronagrejen börjar långsamt lyftas av mig... och då har jag inte ens tagit första sprutan än. Jag håller för övrigt med dig; klart vi borde ha mer koll på vilka varianter som finns här, och i synnerhet försöka mota dem vid grinden så att de INTE behöver finnas här.

"beror på vad man tycker är tid" Ja, de har det inte lätt...
Citera
2021-06-02, 14:18
  #481160
Medlem
revodnebs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Surtruten
Fetat av mig i dina båda inlägg.

Det är väldigt ovanligt att man inte kommer ihåg om man reser kollektivt eller inte.
Vilka alternativ finns?
  • Du är en påhittad figur som inte riktigt minns om du åkt buss och t-bana eller inte.
  • Du har fått skador av din covid-infektion, om du nu haft någon.
  • Du skriver det som passar bäst för stunden.
  • Du lider av personlighetsklyvning.

Jo, jag vet, man kan skriva fel och man kan ha saker lite vagt i minnet, men att ena dagen påstå att man inte åker kollektivt och andra dagen påstå motsatsen ger ett märkligt intryck.

Finns det någon annan "bra" förklaring kurt-sune, så måste den vara väldigt tydlig och trovärdig för att jag ska tro på den.

Det är väl ändå rimligt att man håller sig till sanningen, åtminstone den sanning man tror på själv.

Jag tror det är corona-demens, kurt-sune upprepar ju samma sak hela tiden. Bort med restriktioner, lev som vanligt och låt viruset härja fritt. Alternativt att viruset tagit kontroll över kurt-sune och förmedlar sin agenda så det kan fortsätta härja i befolkningen. För ett virus finns ingen sanning, bara spridning.
Citera
2021-06-02, 14:20
  #481161
Medlem
revodnebs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av kurt-sune
Ja du ... hur har tongångarna gått i vår omvärld? Bara några veckor för att tygla viruset.. och sedan har det bara skjutits upp och skjutits upp. Vi ska vara glada att vi bott här där vi haft hyfsat öppet under hela pandemin.

Det finns länder där den strategin fungerat bra och andra länder där det fungerat mindre bra.
Citera
2021-06-02, 14:21
  #481162
Medlem
Merwinnas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av qwerty-66
Human SARS CoV-2 spike protein mutations

https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/prot.26042

Där ser man. Då borde det bara vara en tidsfråga, innan de flesta vacciner vi har nu blir verkningslösa...
Citera
2021-06-02, 14:24
  #481163
Medlem
Merwinnas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av LadySweden
Skönt? Att vaccinera sig mot någonting man är immun emot?

Vad har hänt med människorna?

Jo, men immuniteten håller ju inte för alltid. Den blir starkare och mer långvarig, om man påminner immunförsvaret om just det smittämnet, då och då. De flesta vaccinationer kräver också påfyllnadsdoser. Covid är så nytt, så det är nog ingen som vet än hur ofta man behöver påminna. Men som sagt, alla som inte haft det kan ju få sina doser först...

Citat:
Ursprungligen postat av LadySweden
Nej, det menade jag inte.

Vad menade du då?
Citera
2021-06-02, 14:25
  #481164
Medlem
kurt-sunes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av revodneb
Det finns länder där den strategin fungerat bra och andra länder där det fungerat mindre bra.

Var har det fungerat bra? De länder som tagit i hårdast har det gått absolut sämst för i Europa vad jag kan se.

Och dessa förbannade munskydd på varenda jävla får. Nej det fungerar inte. Det vet alla vid det här laget. Lika bra att ta av skiten.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in