2021-05-16, 14:32
  #135901
Medlem
develis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Litenensam
Enkelt svar, NEJ.
Tack.
Citera
2021-05-16, 14:35
  #135902
Medlem
notknapparens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Litenensam
De har väl inte hittat ett identiskt skaft som passar chefens domkraft? Den var ju ärvd, lite gammal.
Däremot har Stefan en egen domkraft i sitt garage, med silvrigt skaft som syntes och kommenterades av honom själv i hans egen film om skaftet.

Jo, så uppfattar jag det:

GHR A 58/42

"Kompletterande underlag
Komplettering begärs av kammaråklagare Åsa Hiding, Åklagarkammaren
Örebro.
Enlig uppgifter från Polisen har ett skaft till en garagedomkraft blivit aktuellt i
utredningen. Den misstänkte ska ha lånat en domkraft från sin arbetsplats. Efter
att ha återlämnat det så har man upptäckt att skaftet saknades.
Garagedomkraft av samma modell har inhandlats på Biltema i syfte att
undersöka och fotografera det. Sammanlagt 10 st fotografier på det aktuella
skaftet har inkommit från Polisen Örebro. Fotografierna är av mycket bra
fotografisk kvalitet.
"

s. 29

"Beskrivning av material
Materialet består av ett paket innehållande en garagedomkraft (G329) från Biltema, 1,5
ton, röd med svarta och gula detaljer.
Figur 1. Visar kartongen innehållande nyinhandlad domkraft (G329)
"

Som jag fattar det är den filmade skaftet inte passande till den domkraft som SD har hemma. Det skaftet passar inte till någon domkraft, så det är ju en enda soppa där...

Kanske det gick lite fort där efter mordet och SD blandade ihop hela skiten?
Citera
2021-05-16, 14:36
  #135903
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Litenensam
Enkelt svar, NEJ.

Bedömer man sånt för ett enkelt flygcert?
Citera
2021-05-16, 14:37
  #135904
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av develi
Tack.
Brukar krävas läkarintyg angående lämplighet gällande körskort
Fast han kan ju fått diagnos efter att han tog körkort, men enligt honom själv så är han frisk som en nötkärna. Ingen kontakt överhuvudtaget med psykiatri som barn eller vuxen, ej heller kropplsligt. Hur upptäktes då hans hjärtproblem, eller är det en dålig bortförklaring?
Jag skulle vilja se hans flygcert..
varför kör han runt på moppe nu? Blivit av med kortet?
Citera
2021-05-16, 14:39
  #135905
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Dragonhuvud007
Bedömer man sånt för ett enkelt flygcert?
Man måste vara superfulltfrisk för att "bli pilot"
Det är många läkarundersökningar på alla håll och kanter..
Citera
2021-05-16, 14:39
  #135906
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Lonnrot
Tack. Precis. Det är knappast filosofins rena förnuft som är i arbete utan mekanismer som fördelar ljus och skugga för att ge slutsatserna en bedräglig känsla av tillfredsställelse som belöning. Vilket dämpar ångest. (Utan att jag därmed vill göra anspråk på att uttömma problematiken...)

Jag är oerhört glad och tacksam att du inte fullföljde utan är med här och skriver istället.

Likafullt är vi ändå så beskaffade att vi själva (just därför kanske) måste ta ansvar för våra val och handlingar — det är väl till sist i ljuset av lagen o förbudet o våra medmänniskor som ansvaret blir synligt. Om inte annat så för att söka hjälp hos andra. Den ödmjukheten som kan krävas reflekterar då också vår felbarhet och att ansvaret är en valhandling, inte en förefintlig kapacitet. Man kör på höger sida. Man skulle kunna köra i diket eller över i vänster körfält men man gör det inte.

Tror många fler än vad man tror mår punkter då det ologiska blir logiskt. Jag var nära och ibland ångrar jag mig det inte utfördes, dock mer och mer sällan.

Nog om det. Min lärdom är att hjärnan är otroligt komplicerad och det är inget som bara kan lösas med logik.
Citera
2021-05-16, 14:41
  #135907
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av notknapparen
Jo, så uppfattar jag det:

GHR A 58/42

"Kompletterande underlag
Komplettering begärs av kammaråklagare Åsa Hiding, Åklagarkammaren
Örebro.
Enlig uppgifter från Polisen har ett skaft till en garagedomkraft blivit aktuellt i
utredningen. Den misstänkte ska ha lånat en domkraft från sin arbetsplats. Efter
att ha återlämnat det så har man upptäckt att skaftet saknades.
Garagedomkraft av samma modell har inhandlats på Biltema i syfte att
undersöka och fotografera det. Sammanlagt 10 st fotografier på det aktuella
skaftet har inkommit från Polisen Örebro. Fotografierna är av mycket bra
fotografisk kvalitet.
"

s. 29

"Beskrivning av material
Materialet består av ett paket innehållande en garagedomkraft (G329) från Biltema, 1,5
ton, röd med svarta och gula detaljer.
Figur 1. Visar kartongen innehållande nyinhandlad domkraft (G329)
"

Som jag fattar det är den filmade skaftet inte passande till den domkraft som SD har hemma. Det skaftet passar inte till någon domkraft, så det är ju en enda soppa där...

Kanske det gick lite fort där efter mordet och SD blandade ihop hela skiten?
Nej, det var en domkraft som polisen inhandlade för att höra med rättsläkaren om det skulle kunna vara ett sånt typ av föremål som använts, haar jag för mig.
Citera
2021-05-16, 14:43
  #135908
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Lonnrot
Det är ju det också: slututfallet är ju inte genomtänkt objektivt sett. Utan helknasigt. Men dynamiken bör ju kunna vara den att han för en kamp med sig själv, ungefär som en självmördare — inte heller det är ju så slugt, objektivt sett. Och för att i hans fall kunna genomföra självbedrägeriet så måste man ju tolerera misslyckande och ”blindgångare”. Han kanske inte ens var så övertygad då, men kom på andra tankar längre fram. Att det är ”generalrepetition” betyder ju i verkliga livet inte att det gick så bra, det är ju en metafor från teatern, med en målstyrd o konstruktivt organiserad form av mänsklig verksamhet som bygger på väldig erfarenhet och många individers involvering och kritiska omdöme. Här är det ju fråga om motsatsen, dvs. inte mycket mer än att en ensam tok måttar en gång innan han hugger. Men sånt behöver ju inte en åklagare förveckla sig i, som mer är inne på uppsåtligheten, som måttandet vittnar om. Och åkl får ju använda ett språk som är gångbart och ändå entydigt; sett till en ensam stolles nattmördande så är det en ”generalrepetition”, fast i dumhet då typ. Och ondska.

Sägs det inte ang. självmördare att de ofta repeterar handlingen mentalt o faktiskt i förväg som en form av utprovning och mental förberedelse, och att det är ett betydande varningstecken? För att ställa in sig mentalt och kanske även föröva för att slippa stöta på hinder när det väl ska ske? Eller kanske intuitivt mer en form av halvt medveten preppning som rör sig om att trampa upp spåren? Inte heller detta sker ju egentligen med förståndet utan snarare med en förmåga som är orienterad mot att handskas med oro/ångest eller försöka kontrollera verkligheten. Det kan verka slugt men är väl på ett annat plan mer en fråga om att försöka fylla ett uppkommet tomrum med krita. Så att synapserna kan foka på huvudmålet. Eller kanske hellre: för att hjärnan ska slippa se att det finns andra alternativ... Det är ju världens FTF på spel här, särskilt för den som njuter av att slå andra på fingrarna. Så då krävs väl att man är ute o måttar lite i förväg.

Att han har lampan i hand har ju inte så mycket med mordet sen att göra om offret slagits ihjäl med ngt annat. Används lampan till sånt så lär det väl framgå både på offer o lampa. Här talas det om domkraftsstång, vilket är prima men en helt annan sak än en lampa. Sen då så bör man ju hålla reda på sin egen domkraftstång som bilägare, för man när man behöver den så behöver man den och den brukar sällan tillåtas lämna sin plats utan att genast placeras tillbaka. Ska man mecka med nåt normalt så är domkraftstången sällan valet av verktyg, om man säger så. Då väljer man nåt anant. Därför brukar samvetsgranna mänskor ha sina domkraftstänger på avsedd plats.

Med lampan där så var jag nog mest inne på att han var beredd att fajtas i mörkret. Rimmar lite illa mot bakgrund vad som hände 14/5 sen. Någon liten lampa i beslag hade man ju velat se i fupen om så bara för att stilla nyfikenheten.

Låt säga att polisen går in i hans bostad kort efter mordet. Säg första husrannsakan. Vad hittar de då?

Joo en domkraft med skaft som syns på bilder i GC galleri från våren 2017.

Sen så står de där teknikerna nån dag efter att hon hittats död i hans garage och tittar på en domkraft utan skaft. Chefens domkraft alltså. Utan skaft.

Utan skaft? Hmm, den här domkraften har inget skaft.

Domkraften har inget skaft.

Samma tekniker har väl varit med då hon hittas. Inte ihjälskjuten eller dränkt. Slagen med något hårt.

Och där står de och tittar på en domkraft utan skaft.

Den tas inte i beslag.

Chefen däremot läser nånstans att hon slagits med nåt föremål och han ringer polisen och sen är den lilla cirkusen igång.

Varför tar man inte domkraften i beslag? Ingen hammare heller?

Tillbaks till generalrepetitionen och hans monolog. Omvänd psykologi kommer man inte helt osökt in på och typ Hamlets monolog där han grubblar järnet.
Har han planerat detta så har han varit väldigt ensam i sina tankar kring det. Och tänka just kring relationer och sånt är ju bevisligen inte hans starkaste sida.

Kanske just hans bekymmer de senaste åren där. Det ensamma. Vem ska han prata öppet om LW med? Bearbeta en smula om det äter och rider honom så?

Ringa morsan o farsan?

Nu har han ju använt utredningen till nån form av statssponsrad terapisession. T o m advokaterna har specat i sina beräkningar vad jag tror de kallat ”kurativa” timmar. Han har behövt prata alltså och de timmarna har dragit iväg så advokaterna särskilt har behövt motivera dem för tingsrätten.

Oj vad han vänder och vrider och försöker förklara hur allt har varit dem emellan. På ett sätt han inte kunnat på 6-7 år med någon antagligen.
Och det skönaste sköna är ju att LW inte finns längre som kan tjata emot. Äntligen ”förstår” någon honom och han får berätta sin version. Hon har ju varit superjobbig Lena.

Ja liknelsen vid tid innan suicid är väl inte helt dum. Han verkade ju beredd att begå nån form av socialt självmord då om inte annat. Harakiri på det fd familjelivet. Ett karaktärssjälvmord om inte annat. Inför öppen ridå. Pågår fortfarande i skrivande stund.

Han brottades nog med sina tillkortakommanden Hjärstas Hamlet där i sin ensamhet. Men inte minst med sin psykiska ohälsa.

”Är jag tokig eller inte?”

”Eller är det nåt rent fysiskt fel på mig?”

”Är pungbråcket en hjärntumör eller inte?”
Citera
2021-05-16, 14:45
  #135909
Medlem
notknapparens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Litenensam
Nej, det var en domkraft som polisen inhandlade för att höra med rättsläkaren om det skulle kunna vara ett sånt typ av föremål som använts, haar jag för mig.

Ja?
Jag tror att jag missuppfattar dig?

Kan du förtydliga för mig (jag är nog lite dum &#128584.
Citera
2021-05-16, 14:48
  #135910
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Litenensam
Lite sommarben bara
Han gillar sina trekvartsshorts, varför bryta ett vinnande koncept?

Jag tror jag skrev nån gång att han borde få några extra månader i finkan för att han bär såna trekvartsbyxor men vill passa på att be om ursäkt till alla som gillar såna och kanske tog illa vid sig av det.
Man är väl lite mer klädd än i shorts men dölja ett sår mitt på underbenet är de inte så bra för.
Citera
2021-05-16, 14:49
  #135911
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av notknapparen
Ja?
Jag tror att jag missuppfattar dig?

Kan du förtydliga för mig (jag är nog lite dum &#128584.
Jag måste läsa på lite, men jag har för mig att ett exakt likadant skaft inte har återfunnits, utan polisen köpte en domkraft, "liknande" chefens, för att rättsläkaren skulle få bedöma om det vore troligt att motdet begåtts med ett skaft av den typen, fast jag kan ha snurrat till allt. Det är lite rörigt
Citera
2021-05-16, 14:51
  #135912
Medlem
[quote=notknapparen|75895257]Jag minns inte längre nu, men det känns som att jag borde minnas det; men jag tror inte att jag har sett några bilder från FUP på Edvin G eller Billy?

Å andra sidan tror jag inte att jag läste FUP lika noggrant som jag läst detta FUP.
https://static.cdn-expressen.se/images/0b/b4/0bb4ce79aa8b4b8ba766c18bf5abca86/16x9/311@60.jpg
Edvin, efter snabb googling
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in