Citat:
Ursprungligen postat av
kornblomst
Er det samme Nokia som han sa han la igjen på kontoret? Hvorfor lyve om at telefonen lå igjen på kontoret da.
Eller er det en annen Nokia som han brukte privat? Da burde han ha oppgitt nummeret og tatt den med seg da han skulle møte politiet på bensinstasjonen.
Var Nokia aktivert og operativ, og kanskje med tvilling-sim til AEs iPhone?
Hva slags telefon er dette egentlig. Er det flere detaljer i boken.
La AE nøkkelen tilbake til støvelen i garasjen, eller tok hun med nøkkelen inn.
Det virker å være en annen Nokia-telefon politiet fant i S4.
Men TH glemte kanskje også denne da politiet ba om et telefonnummer de kunne nå han på.
Det fremkommer ikke opplysninger om AE la nøkkelen tilbake i garasjen.
Men det var sent og de gikk inn, så mulig hun først la den inne.
Uansett - det at nøkkelen var tilgjengelig i S4 så sent som ved 23-tiden kvelden før, svekker etter mitt syn muligheten for at en angivelig ukjent GM kan ha tatt den. Det innsnevrer mulighetsperspektivet. En ukjent GM ville trolig ikke ha risikert å vente med nøkkelen helt til kvelden før, eller samme dag, i en nøye planlagt aksjon som skal finne sted. En GM ville ha sikret seg nøkkelen tidligere - når ingen var tilstede.
Dersom AE gikk tilbake til garasjen sent på kvelden og la den i støvelen, ville det vært riskofyllt for GM å komme om natten og åpne garasjeporten. Det var folk i huset fra 23-tiden og helt frem til forsvinningstidspunktet. En garasjeport eller dør som åpnes om natten høres.
Dersom AE lot nøkkelen ligge inne på det lille halvmåneformede bordet i stua, så er spørsmålet hvorfor en GM som har kommet seg inn uten nøkkel skulle ta med seg nøkkelen ut igjen. Dette passer ikke inn i en nøye planlagt aksjon for angivelig ukjent GM. Men en nøkkel som er sporløst borte etter forsvinningen passer kanskje bedre inn i en historie.