Citat:
Ursprungligen postat av
Mouchino
Ja grejen är ju att både Tanja och Madde verkar bry sig om Simon för de förstår att han är en känslomänniska och man har oerhört mycket av allt när man har ADHD. När det blossar upp är det tufft som ensam att orka möta, sortera och hantera känslor när man känner sig svag och därför är det bra att Simon har Madde och Tanja som faktiskt förstår att han är fin person som behöver känna sig förstådd.
Då tänker säkert en del, men det är inte andras ansvar att hålla Simon på mattan. Jo faktiskt är det en del av våra plikter som medmänniska att bära upp varandra när vi tappar orken. Vi skulle inte vara någonting utan våra relationer och vi skulle heller inte utvecklas utan detta. Det byggs hela tiden nya broar för människor att mötas och känslor att bearbetas. Att ta in andra i våra inre rädslor och att möta dessa är att utvecklas. Att kunna vara den medmänniskan i BB utan att ställa krav eller villkor, samtidigt som man försöker nå målet är för mig Vinnaren av BB 2021.
Tanja och Madde är människor som ser vänligt på alla sina medmänniskor. Dom är såna där som möter människor med hjärtat i famnen.
Men, det var så hemskt här om dagen när tjejgruppen satt och planerade en tävling där det kändes som om syftet var att Simon skulle att få ett aggresionsutbrott. Det var en slags hämd för det beteende han visat tidigare. Ondsint tyckte jag. Det är som att lägga fram ett skriftligt prov till en blind. Resultatet blir att misslyckande. Det var motsatsen till att "bära upp en medmänniska". Jag vill egentligen inte ens gräva i och försöka förstå varför man gör så. Alla i gruppen var mer eller mindre aktivt och jag vill inte peka ut någon speciell. Jag förväntade mig dock att Judit skulle sätta stopp eftersom hon är den som oftast och tydligast proklamerat för kärlek och gemenskap. Så var det inte.