2021-05-03, 17:48
  #183133
Medlem
Zingo2s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av DehydratedApple
Därför att de är rädda.
Rädda för vad?😀
2021-05-03, 17:48
  #183134
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Zingo2
Varför nomineras dom inte då?
Är det för att dom är populära eller att de tolererars?😀

Pedram nomineras inte för dom är rädda för honom. Hans utbrott och för han kommer spela på deras känslor. Nardos vet jag inte.
2021-05-03, 17:48
  #183135
Medlem
Stummakorianderss avatar
Vad är det med det där huset i år. Vissa inne i huset blir besatta av någon. Pedram av Tess. Katti av Jesper. Madde av Adrian. Dennis av Emelie. Och värst av allt: Mergim av Nardos.
__________________
Senast redigerad av Stummakorianders 2021-05-03 kl. 17:51.
2021-05-03, 17:48
  #183136
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Ghandi
Ge Simon en sista spruta så han blir tyst. 43v3r
Får du en oxå..? Som bonus tänkte jag för mig... äsch kerstin! Dumt. 🤣🤣🤣
2021-05-03, 17:50
  #183137
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Zingo2
Rädda för vad?😀
Fysiskt och mentalt rädda för att rösta ut dom. De är less på dem och orkar inte ta fighten.
2021-05-03, 17:50
  #183138
Medlem
Flor-Idas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Virgo1
När Adrian och Madde pratade i gymmet förut (lördags) så körde han ju sitt vanliga snack, men så fort hon sa "men då blir det väl inget mellan oss" så sa han "man ska aldrig säga aldrig". Han vill uppenbarligen inte ha henne, men samtidigt hålla henne kvar. Han vill alltså ha henne efter sig enbart. Antingen pga taktik eller för att han njuter av bekräftelsen. Han verkar även njuta av att få folk att göra saker för honom, att använda dem som medel för att uppnå egen vinning. Eftersom det kan vara småsaker det handlar om så verkar det vara motivet.

Han står och tjuvlyssnar på andras samtal, triggar folk att göra saker som han själv vill göra och har en sadistisk ådra.. som t.e.x när han blev sur över något han trodde Nardos gjort mot honom och sedan valde att slänga alla tårtor på henne.. hårt. Han vet att Madde blir ledsen pga honom men låtsas vara helt ovetande och går runt och frågar vad det handlar om när hon går ut och gråter, bara för att få en egoboost av att hon är ledsen pga honom. Han frågar ut deltagarna för att få ut så mycket info som möjligt som han sedan kan använda emot dem, men vägrar svara på frågor om sig själv så att de inte kan göra samma sak mot honom.

Jag tycker att Adrian är en av dem mest intressanta att skåda där inne. Det händer inte ofta att man får observera en sådan typ av person (grovt manipulativ) på så nära håll. Jag tror att det annars oftast är Adrian som observerar folk. Alla människor kan vara mer eller mindre manipulativa i vissa situationer. I Adrians fall verkar det prägla hela hans person vilket är anmärkningsvärt.

Dennis spelar svin men är egentligen en toffel. Adrian spelar snäll men är egentligen ett svin. Att måla ut sig själv som känslomänniska är en del av den typen av människors spel. Om sanningen om deras mörka inre kommer ut så kan de inte använda människor på det sättet de gör längre, och det är det deras liv går ut på.
Så bra skrivet, håller med till 100%.
Kan tänka mig att han blev helt paff när exet ville göra slut. När hon räknade upp alla de sidor som vi alla kan se 24/7, stod han helt oförstående. "Va?" "Asså shit!" "Wow!" Jag kan se och höra det framför mig.
2021-05-03, 17:51
  #183139
Medlem
julita55s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Stummakorianders
Vad är det med det där huset i år. Vissa inne i huset blir besatta av någon. Pedram på Tess. Katti på Jesper. Madde på Adrian. Dennis på Emelie. Och värst av allt: Mergim på Nardos.

det sista har du fel, Mergim på Adrian..
2021-05-03, 17:51
  #183140
Medlem
Zingo2s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Miraquel
Sitt och konspirera! Solklart de nominerats pga att man kände så, just då, i huset! Bettar du lika varje vecka???
Har bara bettat en gång och det var i starten. 200 på Simon som vinnare till 15 ggr.
Var bättre ifjol när jag bettade 1000 på Sami vecka 1 till 21 ggr.😀
Var inte lika säker på Simon.
2021-05-03, 17:52
  #183141
Medlem
Mouchinos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Boobbo
Tycker hon gjort sig rolig på andras bekostnad hela tiden.

Den beteendet hos henne gillar jag inte och hon har gjort det tidigare och fick varning då hon gick över gränsen. Hur många varningar har Judith på sig? Det är så lätt att "råka" tänja på det där om man tanklöst bara babblar på.
2021-05-03, 17:52
  #183142
Medlem
lillaflippens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ketchupalskaren
Eller som jag trodde du hette ganska länge ”lillafImpen”. Så framför mig en liten fimp 🚬🚬🚬

Där har vi det! Kommer garanterat heta lillafimpen
2021-05-03, 17:53
  #183143
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av julita55
det sista har du fel, Mergim på Adrian..
OCH GLÖM ALDRIG: Mergim på Lenny...
2021-05-03, 17:53
  #183144
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Stummakorianders
Vad är det med det där huset i år. Vissa inne i huset blir besatta av någon. Pedram på Tess. Katti på Jesper. Madde på Adrian. Dennis på Emelie. Och värst av allt: Mergim på Nardos.

Min teori;
Pedram blev besatt för att han inte kunde få Tess. Han kan inte hantera att någon inte vill ha honom.

Katti blev besatt för att Jesper var snyggt lammkött som gav henne bekräftelse (dock inte bekräftelse på det sättet Katti tolkade det).

Madde är besatt för att hennes biologiska klocka tickar och för att AD ger henne dubbla signaler. Misstänker även att hon fått en psykos.

Dennis skulle jag inte kalla besatt, snarare förälskad.

Mergim var "besatt" av Nardos för han visste hur poppis hon är på utsidan. Han ville till final och då var det bäst att hänga med favoriten.

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in