Citat:
Ursprungligen postat av
MAKHASHANAH
Norge då? Var det militären där också?
Nej inte alls. Men Norge lyckades med att pressade ner smittan och då kunde de ge bra vård till alla.
Även de inte fullt så gamla. När IVA är hårt belastat dör ungefär dubbelt så stor andel av de som vårdas där. (Jag har skrivit detta till dig innan).
De lyckades inte bara rädd en större andel äldre de lyckades också rädda en större andel inte fult så gamla. Det är väl självklart kan de ge god vård till alla så räddar du inte bara en större gupp äldre äldre utan också några unga och några fler halv gamla.
Du får tänka på att många va dessa äldre äldre som inte gavs vård skulle inte ha klarat sig en då. Vad som är fel är ju att man inte gav de en chans och att faktiskt några skulle ha klarat sig.
Jag vet inte hur många det handlar om, några hundra kanske som i dag skulle varit i livet.
Det är inte så många yngre då som ska överleva IVA för att det ska väga upp.
Kan du inte förstå:
Det har både dött yngre (hårt belastad IVA) och äldre (nekad vård) i onödan i Sverige jämfört med Norge. Som klarade av att inte ha så stor press på sjukvården.
Ca 50% av covid patienterna på IVA över 65 avled i början av pandemin. Ca 25% av covi patienterna på IVA över 65 avled under sommaren. Ca 40 % av covi patienterna på IVA över 65 avled under december januari.
https://www.svt.se/datajournalistik/dodsfallen-pa-iva/
Edit. Men det handlar inte om stora skillnader, när det konstaterades att åldersfördelningen mellan Norge och Sverige var lika, så såg man efter om det skulle finnas en stor skillnad. För det var det FoHM sa att vi skulle få se. Men det fick vi inte. Har man verkligen konstaterat att åldersfördelningen är på pricken?