Citat:
Ursprungligen postat av
arbetet
Nu var det frågan om vad du stoppar i munnen. Jag tror att det har gått ner en hel del även om det bara handlar om huvudvärkstabletter för din del. Senaste antibiotikakuren hade nog sitt ursprung i Kina.
Sputnik V är erkänt bra och det är framtaget på ett synnerligen genialiskt sätt där man använder två vektorer:
Safety and efficacy of an rAd26 and rAd5 vector-based heterologous prime-boost COVID-19 vaccine: an interim analysis of a randomised controlled phase 3 trial in Russia
https://www.thelancet.com/journals/lancet/article/PIIS0140-6736(21)00234-8/fulltext#.YHrMqb8AbXI.twitter
Och det är nog du som har attityd.

Ok "lille vän" med andra ord så kom du inte på ett enda läkemedel som är framtaget och pateterat i Kina vilket var vad vi pratade om.
Det är en viss skillnad på att ta fram nya läkemedel mot att tillverka på existerande recept.
Att kina är världens billigaste "fabrik" där dom kan tillverka allting inklusive läkemedel extremt billigt tack vare billig arbetskraft utan rättigheter, noll miljötänk och ofta rena stölder av patent är ingen nyhet.
Kinas och Rysslands vaccin kanske är jättebra men poängen är att jag litar inte på att dom skulle vara ärliga om dom upptäckte motsattsen.
För övrig är måhända herrn kommunist?
Ps. När har jag haft taskig attityd förutom mot en viss akademisk idiot?