Citat:
Ursprungligen postat av
Onkel Kostia
En viktig anledning till att testa "unga och friska" är att deras smitta inte ska spridas vidare till riskgrupperna.
Citat:
Ursprungligen postat av
kurt-sune
Nej det är slöseri. Det är mer effektivt att skydda riskgrupperna fram till dess att de är vaccinerade och testa vårdpersonalen etc.
Ifall ett system med testning kan minska behovet av olika restriktioner i samhället, så tycker jag att testerna har en viktig funktion. Vi kan ju se att restriktionerna har tråkiga konsekvenser för medborgarna och ekonomin. Ifall testerna på så sätt kan få fart på ekonomin, är det då slöseri?
Är det ens möjligt att skydda riskgrupperna, samtidigt som man låter en smitta härja i samhället runtomkring? Det var ju Sveriges strategi att göra på det sättet. Vi har nu facit på hur den strategin slutade.
Citat:
Ursprungligen postat av
hardusettminapa
För övrigt finns det inte en massa smittade människor som går lösa. Lögnen om asymptomatisk spridning, som aldrig tidigare i världshistorien har varit en grej btw, är vad hela denna destruktiva och förödande nedstängning av världen grundar sig på. Helt plötsligt ska fullt friska människor anses vara vandrande smittohärdar.
Vad var det som gjorde Digerdöden så svår att bekämpa?