Citat:
Ursprungligen postat av
AttCza
Till skillnad från dig litar jag inte på konspirationsteorier och trams om fascism som du gör.
Jag litar på harvard-professorer och inga konspirationsteorier. Så fort man säger emot ett får så kommer alltid de dragandes med antingen "foliehatt" eller "konspirationsteoretiker".
Citat:
Ursprungligen postat av
AttCza
Jag är också medveten om att ett starkt immunförsvar löper mindre risk att drabbas av sjukdomar. Jag är dessutom medveten om att det tar väldigt lång tid att reversera/bota underliggande sjukdomar eller utveckla ett hälsosamt leverne om man har levt ohälsosamt under en lång tid. Du verkar ha problem med att förstå det sistnämnda.
Diabetes typ 2 kan gå väldigt fort att reversera bara kosten ändras om.
Citat:
Ursprungligen postat av
AttCza
För att tillägga: Jag är frisk, jag har inga underliggande sjukdomar, äter hälsosamt, motionerar regelbundet och har ett CRP-värde på 0,8. Däremot vet jag inte om jag är smittad av viruset och därför bär jag munskydd.
Problemet är att munskydd inte skyddar vare sig dig eller din omgivning. Det enda som kan skydda dig är att du har en hyfsad grundhälsa och ett bra immunförsvar.
Citat:
Ursprungligen postat av
AttCza
Du får också bära munskydd även om du har blivit smittad av viruset så att kanske fler sådan "frihetskämpar" som du blir inspirerade av att bära munskydd. Långtifrån alla frihetskämpar har blivit smittade av viruset eller vet om att de har blivit smittade. Därför vore bra om sådana som du börjar använda munskydd.
Nej det är inte bra att bära munskydd. Det är mycket viktigare att folk börjar ta ansvar för sin egen hälsa och sluta äta skräpmat, röka och supa, så att vården inte korkas igen i onödan.