Citat:
Ursprungligen postat av
Svartheden
Dynamiken börjar svänga. Nu är det inte längre äldreboenden som är smitthärden utan ungdomsfester. Och synd att man inte kan se en grafik på åldern på dom som vårdas nu. Kanske skulle man då upptäcka att viruset har förändrats. Och riskgruppen är inte längre 70+.
Ska se om jag kan luska ut det.
Denna sida
https://www.svt.se/datajournalistik/corona-i-intensivvarden/ visar aktuell åldersfördelning av totalt antal på IVA sedan pandeminstarten men den uppdateras var 30:e minut. Med waybackmachine kan man gå tillbaka och kolla hur det var tidigare.
2021-03-24: Medianålder 63 år.
2021-03-13: Medianålder 63 år
2021-01-06: Medianålder 62 år
2020-12-04: Medianålder 62 år
Ser ingen dramatisk ändring neråt i åldrarna - snarare en ökning. Det verkar inte heller vara så mycket äldre som drar upp medianen då väldigt få äldre över 79 hamnar på IVA.
Denna graf visar också att det inte sker någon ökning i yngre grupperna:
https://i.imgur.com/BNPqtiD.png
Riskgrupperna är nog fortfarande 70+ - det är de som dör för tillfället vad jag såg i ett tidigare inlägg.