2021-03-22, 00:25
  #62989
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av toiko1
initialer på denne karen da? Uansett er det jo idioti, politiet kunne bare sjekke mobilposisjon?

Det er bare noe jeg fanget opp i en av de utallige artiklene om denne saken. Det er vanskelig å si hvem Aftenposten sikter til i nevnte sak, men det er nevnt at politiet ville gå til flere pågripelser da TH ble tatt i fjor. Det er nok flere som føler ubehag nå....
Citera
2021-03-22, 00:36
  #62990
Medlem
Faket den ene Futurummannen at han snakket i telefonen eller har politiet nummeret hans blant de som var registrert ved den basestasjonen i sine arkiver tro?
Citera
2021-03-22, 00:44
  #62991
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Jayce
Ja, ikke sant. Skulle tro det ville føles bra og meningsfullt å kunne bistå etterforskningen.
Legg også merke til dette vitnes uttalelse til Nettavisen om at han ønsket å unngå dette.

Og så gikk han helt frivillig til Nettavisen med at han "ønsket å unngå dette" ...?

Sier han at han bevisst forsøker å hindre politiet i å oppklare saken?

Eller, forsøker han å skape inntrykk av at politiet trakasserer vitner? Ville han ha fortalt det til Nettavisen om han virkelig er redd for å bli mistenkt for delaktighet eller lignende? Eller er han redd for at noen av hans opplysninger vil bli avslørende for Tom Hagen?

Betyr det at han er redd for å bli nødt til å vitne mot Tom Hagen. Er det det han vil unngå.

Uansett. Oppsiktsvekkende at han har valgt å uttale seg på denne måten til Nettavisen.

Det blir spennende frem mot sommeren. Det går nok mot tiltale for Tom Hagen.
Citera
2021-03-22, 00:51
  #62992
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av LH07
det er formkravene. Vi vet lite om hva vitnene har fortalt politiet. Hvilke spor mener du trekker mot en annen gm enn th.

Norsk politi har en god arbeidsmetodikk når det gjelder å finne beviser og indisier mot en kjent mistenkt; Bertheussen, Ludviksen, Jensen, pluss en serie justismord.

Dagens melding tyder på at nå leter de etter hvem av de «kjente» som kan være medhjelpere.

Metoden er nøyaktig den samme som i Bertheussen-saken; «du kjøpte faktisk en printer», og «vi har funnet rester etter rødsprit i hagen din».

Nå handler det om å finne medhjelpere som kjøpte strips på Biltema i Sverige, Sprox-sko og konvolutt.

Det politiet ikke er gode til, er å finne ukjente gjerningsmenn.

Kidnapping er noe man kan gjøre med relativ lav risiko. Det trengs ikke mange mennesker. Går det galt, kan man slippe den kidnappede fri, eller kvitte seg med liket og beholde anonymiteten.

Hvis noen få personer, uten tilknytning til TH, bestemte seg for å gjennomføre dette, er jeg temmelig sikker på at det lot seg gjennomføre uten å etterlate spor.

Husk at vi ennå ikke har bevisene på at AEH ble drept på stedet, politiet bare «mener».

Politiet har fått noen eksperter til å si det er sannsynlig at trusselbrevet er forfattet av nordmenn. Det trenger ikke være riktig, og selv om det stemmer, trenger det likevel ikke være noen politiet kjenner eller mistenker.

Blodspor kan, meg bekjent, ikke datofestes. At THs blod er funnet her og der i sitt eget hus, er vel heller ikke så merkelig.

Det er snakk om seks blodflekker fra ham på to steder i huset.

Videre har de funnet DNA under borrelåsen på sandalen til AEH. Det synes jeg ikke er merkelig i det hele tatt. Jeg bruker alltid skoene som står ved døren, enten de er store eller små, for å gå til postkassen.

Og så fant de en skjorte med «biologisk materiale» fra AEH. De samme partiklene fant de i Sprox-avtrykket.

Vi vet ikke hva biologisk materiale betyr, men for alt vi vet kan jo skjorta til TH ha ligget i skittentøykurven, og så har GM brukt den til å tørke av AEH.

Vi vet at politiet bare «mener» at de har funnet slepespor.

Vi vet også at politiet mener det er usannsynlig at det kan være noen andre, siden de ikke har funnet spor etter noen andre. (Er ikke det litt merkelig, med tanke på alle håndverkerne som har vært i det huset?)

Og hvis det ikke ble begått så mye voldelig det i det hele tatt (kanskje bare en maskert og godt teipet mann med en pistol som sa: «Kle av deg! Ta på deg dette!»), så er det kanskje ikke så merkelig at det ikke ble etterlatt spor.

Hvis gjerningsmennene befinner seg utenfor Norge og utenfor politiets mistanke, tror jeg heller ikke «kryptoetterforskningen» vil lede til noe, fordi metoden deres må være å undersøke om allerede mistenkte har handlet, overført, brukt Tor, befunnet seg på gitte steder.

Det er nesten helt sikkert at det politiet holder på med er å jobbe med å rekonstruere fortellingen om hvordan TH fikk dette til, med noen medhjelpere.

Det er en møysommelig oppgave, når de visste så lite som de faktisk gjorde da de pågrep Hagen.

Nå holder de på og undersøker mistenkte blant familie, venner, kolleger og forretningsforbindelser.

Da gjør de jo etterhvert små og store oppdagelser; «se X kan noe om krypto!», «se Y var på Biltema!».

Slikt kan oppleves som «fremgang i saken».

Men det er altså ikke det, dersom de skyldige befinner seg langt unna og utenfor politiets mistanke.
__________________
Senast redigerad av Sandemose 2021-03-22 kl. 01:25.
Citera
2021-03-22, 00:55
  #62993
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Skaanseth
Det er opp til deg selv å avgjøre. MB er å anse som ei som har veldig nær tilknytning til saken, så jeg syntes det er interessant det som kommer fram. Om du ikke syntes det er interessant, så står du fritt til å rapportere for trams og off-topic.

Jag rapporterar aldrig sådant, bara om direkta allvarliga hot ställs till mig.
Citera
2021-03-22, 00:57
  #62994
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av LH07
kan være noe forståelig at personer finner det ubehagelig å blandes inn i en drapsetterforsking selv om en er uskyldig. Nekte avhør er imidlertid en bjelle hos meg. Tegn på kalde føtter og mulig involvering. Utrolig om th finner en med ikke kriminell fortid til å delta i et slikt opplegg.

Forsåvidt enig, om en slik innblanding vil føre til at vitnet kan bli utsatt, for trusler og press om ikke å vitne, eller hevn fra den som blir avslørt.
Citera
2021-03-22, 01:21
  #62995
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Jayce
Ja, ikke sant. Skulle tro det ville føles bra og meningsfullt å kunne bistå etterforskningen.
Legg også merke til dette vitnes uttalelse til Nettavisen om at han ønsket å unngå dette.

Jeg tror dette er et vitne som Tom Hagen kjenner godt, og som signaliserer gjennom Nettavisen, at han beklager at han blir tvunget til å informere politiet om en sannhet som bidrar til å avsløre TH.

TH vil forstå hvem som har gitt politiet informasjonen.

Med denne beklagelsen håper vitnet å slippe represalier, i en eller annen form, fra TH.

Edit:

Eventuelt at informasjonen vil bli svært belastende for en uskyldig tredje person.
__________________
Senast redigerad av kornblomst 2021-03-22 kl. 01:24. Anledning: Edit
Citera
2021-03-22, 01:28
  #62996
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av kornblomst
Jeg tror dette er et vitne som Tom Hagen kjenner godt, og som signaliserer gjennom Nettavisen, at han beklager at han blir tvunget til å informere politiet om en sannhet som bidrar til å avsløre TH.

TH vil forstå hvem som har gitt politiet informasjonen.

Med denne beklagelsen håper vitnet å slippe represalier, i en eller annen form, fra TH.

Edit:

Eventuelt at informasjonen vil bli svært belastende for en uskyldig tredje person.

Ja, en kan stille spørsmålstegn ved vitnets uttalelser og hvorfor han ville unngå dette.
Nettavisen har forsøkt å stille spørsmål, men vitnet ville ikke utdype hva han mener.
Citera
2021-03-22, 01:46
  #62997
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Jayce
Ja, en kan stille spørsmålstegn ved vitnets uttalelser og hvorfor han ville unngå dette.
Nettavisen har forsøkt å stille spørsmål, men vitnet ville ikke utdype hva han mener.

Så du tror det er en han lol, det er rettet i artikkelen, bla ble "hen" rettet til "h*n", men "han" er ikke rettet, altså er det en hun. Antagelig er det dattern, men det kan være taktiske årsaker til at poltiet driver med ting og tang, bla for å irritere th. Den antagelige dama som er intervjuet har neppe noe med saken å gjøre.
Citera
2021-03-22, 02:26
  #62998
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Formann
MB er nøkkelvitnet i saken, alibiet hviler på henne og det er ytterst sparsommelig med info om henne på nettet så jeg synes iallefall det hadde vært interessant med mer info om henne.

At TT mener det stikk motsatte er som forventet

Nu handlade det inte bara om MB utan en del annat perifert.

När det gäller MB förstår jag att många undrar, liksom jag själv, varför hon inte kommit mer till tals. Hon är ju som du säger, ett nyckelvittne den där ödesdigra morgonen.
Hon borde även kunna verifiera när TH kom till sitt arbete, om han var där till kl 13.30 c:a
och mycket annat.
Hon hade ju hört något i bakgrunden under sitt samtal med AEH och förmodat att det var TH.
Hon var även "väninna" till AEH.
Har jag läst någonstans för något halvår sedan här, att hon ev, var påtänkt som medföljande till Kvittefjell?
Medarbetaren som hyrde (skåp?) bil för sin resa någon av dagarna, den sista okt eller (han ändrade sig?)1 november, har vi inte heller fått läsa mycket om.
__________________
Senast redigerad av Moschata 2021-03-22 kl. 02:28.
Citera
2021-03-22, 02:58
  #62999
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Jayce
Ja, ikke sant. Skulle tro det ville føles bra og meningsfullt å kunne bistå etterforskningen.
Legg også merke til dette vitnes uttalelse til Nettavisen om at han ønsket å unngå dette.

Jag tror att vem som helst som blir avsynad vad gäller sitt rörelsemönsteer under en sådan dag som 31 okt, skulle finna det obehagligt!
Ingen människa vill väl bli indragen i ett ev mordfall för att den råkar vara bekant med eller
varit i närheten av någon av de inblandade / drabbade / sörjande.
Att behöva redogöra för varje steg man tagit en sådan dag!
Tänk om man tagit sådana steg att man blir misstänkt och rannsakad fler gånger.
Tror inte man kan få skadestånd för sådant intrång i privatlivet heller, med mindre än att man suttit oskyldigt häktad ett visst antal dagar.
Jag tror att många skulle behöva sjukskriva sig - även sådana som vill hjälpa till att lösa gåtan.

Tänk om ens vittnesbörd bidrar till spekulationer om TH, då kan man räkna med spända relationer
med de man vittnat med / om, t ex arbetskolleger på Elkraft.
Varför är det svårt att förstå -att detta kan kännas obehagligt? Att man helst skulle slippa?
En fullt normal reaktion!
Citera
2021-03-22, 03:03
  #63000
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av toiko1
Så du tror det er en han lol, det er rettet i artikkelen, bla ble "hen" rettet til "h*n", men "han" er ikke rettet, altså er det en hun. Antagelig er det dattern, men det kan være taktiske årsaker til at poltiet driver med ting og tang, bla for å irritere th. Den antagelige dama som er intervjuet har neppe noe med saken å gjøre.

Varför kan det vara dottern i första hand? Hon är väl redan van vid frågor.
Har utredarna inte för länge sedan gått igenom den närmaste familjens rörelsemönster?
Jag tror det är någon annan, en av många bekanta eller kolleger, kanske MB.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in