Citat:
Ursprungligen postat av
Oliveira
Vad är det för struntprat? Det var ju inte alls så TS använde begreppet. Alltså även ordet "tecknad" är ju föråldrat. Det har man väl inte sagt på ett halvsekel. Påminner om scenen i någon Beckfilm där Beck undrar om grannen verkligen ska se en tecknad film. Svaret blir: Animerad, farfar!
Men släpp detta nu. Det är du som har fel.
Tecknat syftade på alla filmer och serier som var ritade för hand. Sen började det komma datoranimerade filmer. Då gjorde man en viss distinktion mellan dessa genom att säga tecknat eller animerat, men det har knappast någon betydelse idag. Vet inte om det kommer några nya hand-tecknade filmer nu för tiden eller om alla barnfilmer är datoranimerade. En datoranimerad serie eller film behöver ju dock inte se tecknad ut (t.ex. drakarna i GoT ser inte tecknade ut) så det kan ju vara ytterst värt att kalla animerade barnfilmer tecknat fortfarande.
Ordet otecknat är vida spritt och jag ser inte varför man skulle använda något annat ord om man pratar med ett barn eller om barnunderhållning. Ordet lär inte ha försvunnit utan det lär vara du som blivit gammal, bitter och barnlös så du inte behövt använda ordet på länge.