Citat:
Ursprungligen postat av
Darkwind
Såhär uttryckte sej Åkesson 2009. Tror inte folk som var engagerade då, glömt det. Jag har inte glömt. Han går hårt åt muslimerna och inte islam eller islamister. Han tycker som Jomshoff o Söder såklart. Tre av "De fyras gäng". De vill jaga ut muslimerna
. Minns inte vem den fjärde var...Ekerothen kanske?
Mattias K?
https://www.aftonbladet.se/debatt/a/VRx8zd/akesson-muslimerna-ar-vart-storsta-utlandska-hot
Mattias Karlsson. K.E. kom in senare.
Citat:
Ursprungligen postat av
Utflyttad
Det går att uttrycka sig på ett smartare sätt, utan tvekan.
Man kan fasen i mig kritisera vad som helst bara man tänker lite innan man öppnar munnen.
Återigen, idioten gav nu MSM möjligheten göra en långkörare av det hela. Det är just sådana här "events" som gör det trögare att skapa SD's våta dröm - det konservativa blocket.
En majoritet av världens flyktingar har flytt från länder där Islam dominerar. En majoritet av världens flyktingar är muslimer.
Är det något som man kan kritisera hårt, väldigt hårt, så är det den massimporterade klantraditionen.
Det jag fetat är ju det Jomshof sa. Varför blev det krig i de länderna? Varför flydde folk från de länderna? Krig, korruption, vanskötsel, improduktivitet, är inte virus som av någon märklig anledning alltid drabbar muslimska länder.
Ja t.ex. syrianer har klantraditioner men gemensamt med sådana kulturer är att de är från muslimskt dominerade länder. De kristna och andra i Mellanöstern var tvungna att anpassa sig när araberna erövrade för 1400 år sedan. När det Östromerska riket styrde innan med en romersk/grekisk kultur så tror jag inte Syrianer och kurder var likadana. Det har araberna implanterat.
Men jag tycker också han uttryckte sig felaktigt även om det objektivt är sant. Islamism är Islam, Islam är muslimer. Utan muslimer finns inget Islam och utan Islam finns ingen Islamism. Man kan inte separera det.
Citat:
Ursprungligen postat av
Utflyttad
Jag tror att du tar lite för lätt på saken. Fjamåt har just lagt ut nätet för att fånga upp SD-negativa inom M, KD och L. Och samtidigt så ser Jomshof till att göra sitt bästa för bistå Fjamåt.
Ja ur en synpunkt att väljarmaximera för det "blågula" blocket är det dåligt men meta-politiskt är det bra om liberaler lämnar M och KD; det radikaliserar M och KD på lång sikt.